Jak leczy się krótkowzroczność u dzieci?

Jak leczy się krótkowzroczność u dzieci?

Jak leczy się krótkowzroczność u dzieci? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. W treści znajdziesz również informacje dotyczące diagnozowania krótkowzroczności u dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem już teraz!

  1. Jakie są objawy wad wzroku u dzieci?
  2. Jak leczy się krótkowzroczność u dzieci?

Jakie są objawy wad wzroku u dzieci? W jaki sposób diagnozuje się i leczy krótkowzroczność u dzieci? Jakie są metody hamowania krótkowzroczności? Jeśli szukasz informacji na temat krótkowzroczności u dzieci, diagnozowania i leczenia wad tego rodzaju, szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie są objawy wad wzroku u dzieci?

Czy Twoje dziecko skarży się, że widzi gorzej z bliży lub dali? To znak, że powinieneś udać się z nim do specjalisty, który ustali, jaką i czy faktycznie dziecko ma wadę wzroku. Czasami jednak dzieci nie komunikują swoich problemów rodzicom. Co zatem powinno zwrócić naszą uwagę? Na przykład dziecko z wadą wzroku podczas czytania zaczyna omijać słowa lub mylić litery. Kolejna sytuacja, która może być sygnałem, iż u dziecka zaczyna rozwijać się wada wzroku, jest to, gdy dziecko podchodzi do poszczególnych przedmiotów, aby móc coś przeczytać lub je zobaczyć. Często dzieci z wadą wzroku oglądają telewizor, siedząc lub stojąc bardzo blisko ekranu. Podobnie sprawa może wyglądać z graniem na komputerze czy telefonie. Jeśli zauważyłeś, że którakolwiek z wyżej wspomnianych sytuacji zdarza się u Twojego dziecka, niezwłocznie udaj się do okulisty dziecięcego.

Objawów wad wzroku u dzieci jest oczywiście dużo więcej. Specjaliści informują o możliwości zezowania, kiedy zaczyna dziecku uciekać jedno oko. Ponadto duże wady ukrytej i nieskorygowanej nadwzroczności nierzadko powodują mocne bóle głowy. U niektórych dzieci wady sprawiają, że mają one zaczerwienione oczy, często je zamykają, mrużą czy pocierają. Nie ignoruj żadnej nietypowej sytuacji, która by wskazywała na to, że coś w wyglądzie czy zachowaniu Twojego dziecka się zmieniło. Pamiętaj, że im szybciej wykryjesz problem, tym przyjemniejsze i łatwiejsze będzie jego leczenie. Ponadto szybkie wykrycie wady wzroku pomoże również w hamowaniu rozwijania się danego problemu.

Jak leczy się krótkowzroczność u dzieci?

Jak właściwie leczy się krótkowzroczność u dzieci? Według informacji dostępnych na miopia.pl obecnie stosuje się kilka metod, których celem jest zmniejszenie progresji krótkowzroczności. Do tych sposobów zalicza się ortokeratologię, krople z atropiną, wieloogniskowe soczewki kontaktowe lub wieloogniskowe czy dwuogniskowe soczewki okularowe. Metodę leczenia dobiera oczywiście lekarz indywidualnie zarówno do potrzeb, jak i ewentualnego profilu ryzyka progresji u każdego dziecka. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, dlatego decyzję należy podjąć wspólnie z okulistą i pociechą. Warto wiedzieć, że metoda leczenia może zostać zmieniona. Wpływ na to ma nie tylko wiek dziecka, ale i jego potrzeby czy nieskuteczność pierwotnie wybranego sposobu.

Na czym polegają poszczególne metody leczenia krótkowzroczności? Atropinizacja polega na wkraplaniu roztworu, który pozwala zmniejszyć nawet o 60% przyrost krótkowzroczności w przeciwieństwie do standardowej korekcji.

Krótkowzroczność leczy się również okularami antymiopijnymi. Centralna część soczewki skutecznie koryguje wadę wzroku, dzięki czemu dziecko widzi dużo wyraźniej, niż bez okularów. To, co różni okulary antymiopijne od standardowych, to strefa terapeutyczna w kształcie pieszczenia, którą umieszcza się na soczewce. Dzięki niej rozwój krótkowzroczności u dziecka jest skutecznie spowalniany.

Ortokorekcja natomiast to metoda, która wykorzystuje sztywne soczewki kontaktowe zakładane na noc. Dzięki nim podczas snu modelowane są przednie powierzchnie rogówki, co sprawia, że w trakcie dnia dziecko widzi wyraźnie i nie musi zakładać okularów lub kontaktowych soczewek. Efekt ten utrzymuje się od około 16 do 40 godzin. To rozwiązanie najczęściej poleca się osobom aktywnym, którym noszenie okularów lub soczewek kontaktowych przeszkadza w wykonywaniu pewnych działań – na przykład w uprawianiu różnego rodzaju sportów. Więcej informacji na temat leczenia i diagnozowania krótkowzroczności – oraz każdej innej wady wzroku – u dzieci znajdziesz na wspomnianej wyżej stronie.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.