Laserowa korekcja wzroku - kto może się zgłosić, przeciwwskazania oraz zalecenia do i po zabiegu

Laserowa korekcja wzroku

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zabiegów występujących pod nazwą “laserowa korekcja wzroku”. Ich popularność wynika między innymi z jednorazowości procedury idącej w parze z trwałością efektów, których rezultatem cieszyć można się do końca życia.

Kto może się zgłosić na zabieg laserowej korekcji wzroku?

Kierowani są na niego pacjenci, u których stwierdzono krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. To, jak duża będzie korekcja wady zależy od konkretnych parametrów gałki ocznej, m.in. szerokości źrenicy czy grubości rogówki oka. Jeśli pacjent mieści się w odpowiednich zakresach tych wartości i zachowane jest jego bezpieczeństwo podczas zabiegu, istnieje możliwość korekcji nawet bardzo dużych wad wzroku.

Warto podkreślić, że laserowa korekcja wzroku jest akceptowana jedynie u osób dorosłych, zwykle powyżej 21. roku życia, które mają udokumentowaną stabilność wady wzroku od minimum 6 miesięcy

laserowa korekcja wzroku – oko

Laserowa korekcja wzroku - przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, laserowa korekcja wzroku także ma swoje przeciwwskazania, które stanowią dla lekarza wyraźny sygnał o braku możliwości wykonania procedury. Są to m.in.:

  • brak stabilnej wady wzroku,
  • wiek poniżej 21 roku życia
  • ciąża i okres karmienia (pojawiające się w trakcie zmiany hormonalne mogą wpływać na strukturę gałki ocznej),
  • nieustabilizowane choroby immunologiczne typu cukrzyca lub nadczynność i niedoczynność tarczycy (natomiast w przypadku zażywania przez pacjenta odpowiednich leków i bycia pod stałą obserwacją specjalisty, przeciwwskazań do wykonania zabiegu nie ma)
  • choroby gałki ocznej (np. jaskra, zaćma, choroby jarzeniówki),
  • problemy z rogówką (stożek rogówki, dystrofie rogówki, itp.).

Laserowa korekcja wzroku - przygotowanie do zabiegu i zalecenia po

Do laserowej korekcji wzroku należy się odpowiednio przygotować. Na ostateczny wynik zabiegu ma także duży wpływ stosowanie się do zaleceń lekarza po jego wykonaniu. Poniżej lista najczęstszych wskazówek dla pacjentów.

Przygotowanie do zabiegu

  1. Ze względu na często występujący po zabiegu światłowstręt warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne.
  2. Zabronione jest przybycie na laserową korekcję wzroku w makijażu na twarzy i okolicy oczu.
  3. Na zabieg nie trzeba przychodzić na czczo. Zaleca się jedynie zrezygnowanie w tym dniu z napojów typu kawa czy energetyki. Zabronione jest natomiast spożywanie napojów alkoholowych czy substancji pobudzających.
  4. W przypadku wcześniejszego zażycia leków przeciwbólowych lub uspokajających należy powiadomić o tym lekarza.
  5. Na zabieg laserowej korekcji wzroku należy przyjechać z osobą towarzyszącą, ze względu m.in. na problemy z widzeniem tuż po procedurze.

Zalecenia po zabiegu

  1. Stosowanie przepisanych przez lekarza farmaceutyków i kropli do oczu.
  2. W ciągu 30 dni od wykonania zabiegu należy unikać dużego wysiłku fizycznego.
  3. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami, u których stwierdzono infekcje typu grypa czy katar.
  4. Zaleca się przemywać okolice oczu czystą (najlepiej przegotowaną) wodą. Absolutnie zabronione jest ich dotykanie, pocieranie i uciskanie.
  5. Przez pierwsze 90 dni po zabiegu warto zrezygnować z udawania się w miejsca typu sauna, solarium czy basen.
  6. W czasie 14 dni od wykonania laserowej korekcji wzroku należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków na twarz i okolice oczu - zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i makijażu.
  7. Należy zgłaszać się na wizyty kontrolne w celu oceny stanu oka.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.