Co warto wiedzieć o herbacie? cz. 4

Co warto wiedzieć o herbacie?

Brytyjscy naukowcy, którzy analizowali wpływ herbaty na zdrowie, potwierdzają, że picie od trzech do czterech filiżanek herbaty w ciągu dnia znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału. Co jeszcze warto wiedzieć o herbacie?

Czy herbata może zmniejszyć ryzyko zawału?

Osoby, które nie potrafią odmówić sobie herbaty, a do tego przywiązują wagę do tego, aby pity przez nie napój charakteryzował się wysoką, jakością mogą mieć również pewność, że ich działania przyczynią się do zmniejszenia nawet o połowę ryzyka wystąpienia u nich problemów z nadciśnieniem tętniczym. Coraz częściej można więc usłyszeć, że powinno się pić dziennie przynajmniej pół filiżanki zielonej herbaty, powtarzając kurację przez co najmniej rok. Nie można jednak utrzymywać, że picie herbaty da nam stuprocentową ochronę przed zawałem. Warto pamiętać również o zdrowym trybie życia oraz odpowiedniej diecie. Prowadzone są zresztą dalsze badania, które mogą nam pomóc w poznaniu istoty tego zagadnienia.

Czy herbata wpływa negatywnie na zęby?

W składzie herbaty znajdują się między innymi wiązki fluoru, o tych zaś wiadomo, że mają korzystny wpływ na nasze zęby już choćby dlatego, że przeciwdziałają tworzeniu się kamienia nazębnego, wzmacniają kości i stanowią naturalną ochronę przed próchnicą. Nie można jednak zapominać i o tym, że herbata może przyczynić się do żółknięcia zębów. Niestety, właściwość ta jest typowa nawet dla zielonej herbaty, choć nie jest to, oczywiście, jedyna przyczyna tego zjawiska.

Czy herbata może być niezdrowa?

Badania nad wpływem herbaty na nasze zdrowie są coraz bardziej zaawansowane, jak do tej pory nie znaleziono jednak dowodów na to, że konsumpcja herbaty może przyczynić się do wywołania szkód w ludzkim organizmie. Nie można jednak zakwestionować tego, że herbata utrudnia absorbowanie żelaza z pokarmów, osoby, które mają problemy z anemią, powinny więc zastanowić się nad tym, czy picie herbaty do posiłków jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy zielona herbata spala kalorie?

Rzeczywiście, zielona herbata spala kalorie, nie jest to jednak proces oszałamiająco szybki. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych potwierdziły, że osoby otrzymujące ekwiwalent 6-8 jej filiżanek dziennie spalały około 4 procent kalorii więcej niż ochotnicy z grupy kontrolnej. Do ciekawych wniosków doszli też naukowcy ze Szwajcarii, którzy zwrócili uwagę na to, że zarówno antyoksydanty, jak i katechiny wchodzące w skład zielonej herbaty mogą przyczynić się do zahamowania wzrostu poziomu glukozy we krwi pacjenta. Niestety, picie ośmiu filiżanek dziennie musiałoby odbić się na zwiększeniu częstotliwości wizyt w toalecie.

Czy herbata poprawia koncentrację?

Badania naukowe potwierdzają, że picie herbaty może mieć wpływ na wydłużanie czasu koncentracji, a tym samym sprawdza się wówczas, gdy chcemy skupić na czymś uwagę na dłużej i uporać się z ogarniającą nas sennością.

Czy kompresy z herbaty mogą pomóc nam w walce z opuchlizną powiek i zaczerwienieniem oczu?

Kosmetolodzy potwierdzają, że jest to możliwe i zwracają uwagę na garbniki, które są jednym z elementów składowych herbaty. Ich właściwości sprawiają, że zmniejsza się zaczerwienie oczu, a do tego można oczekiwać, że cofnie się pojawiająca się wokół nich opuchlizna. Waciki namoczone w esencji herbacianej powinny jednak pozostać na powiekach przez co najmniej piętnaście minut.

Czy herbata może być niezdrowa dla dzieci?

Dietetycy apelują o ostrożność – zawłaszcza, jeśli planujemy podawać dzieciom mocną, czarną herbatę. Okazuje się, że wiele elementów wchodzących w jej skład może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie malucha. Jeśli więc rodzic upiera się przy podawaniu dziecku herbaty, warto złagodzić jej działanie, dodając do niej miód i plasterek cytryny. Dobrym pomysłem jest też wybór herbat owocowych powstających z naturalnego suszu. Mali alergicy powinni unikać zwłaszcza tych herbatek, w których skład wchodzą owoce tropikalne, mogą one bowiem wywoływać reakcje uczuleniowe. W takim przypadku zaleca się przede wszystkim herbatki jednoskładnikowe.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.