Średnio co trzeci Polak i co czwarta Polka borykają się z problemem wypadających włosów. Samo łysienie dotyka w zdecydowanej większości mężczyzn, ale nie oznacza to, że kobiety są całkowicie wolne od tej przykrej dolegliwości. Mimo że łysienie nie dotyczy ich bezpośrednio, one również mają sporo problemów z łamliwymi, kruchymi i wypadającymi włosami. Niekiedy przyczyny są oczywiste – wiek, geny, przebyte choroby – coraz częściej jednak powód wypadania włosów okazuje się o wiele bardziej skomplikowany.
Choroby i dolegliwości włosów
Najczęstszymi przyczynami osłabionych i wypadających włosów są czynniki chorobowe, w szczególności zaś nowotwory. Ich leczenie poprzez chemioterapię oraz radioterapię sprawia, że organizm staje się osłabiony, a włosy masowo zaczynają wypadać, w ogromnej większości przypadków całkowicie.
Po przebytej kuracji możliwe jest na szczęście ich odbudowanie; w tym celu stosuje się specjalne preparaty na porost włosów, mezoterapię igłową, wcierki i zbilansowaną dietę, która ma na celu wzmocnienie cebulek włosów. Wypadające włosy to również jeden ze skutków chorób na tle zmian hormonalnych, nerwic, zaburzeń alergicznych oraz niedoboru witamin.
Przyczyny wypadania włosów
Choroby i dolegliwości dotykające ludzki organizm to nie jedyne powody wypadania włosów lub całkowitego łysienia. Duży wpływ mają również wszelkie czynniki zewnętrzne, w tym wykonywana praca czy stosowana dieta. Włosy są osłabione, a co za tym idzie, o wiele częściej (i w większych ilościach) wypadają podczas odchudzania, w szczególności zaś ostrych i rygorystycznych diet.
Na ich wypadanie i analogicznie – na mniejszy i wolniejszy porost włosów – zasadniczy wpływ mają również wszelkiego rodzaju promieniowania oraz odczynniki chemiczne.
Osoby pracujące w laboratoriach medycznych, obsługujące urządzenia wykorzystujące przeróżne promieniowania, także rentgenowskie, są bardziej narażone na wypadanie włosów. To samo tyczy się pracowników laboratoriów chemicznych lub fabrycznych (zwłaszcza zakładów tekstylnych).
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Zasadniczo najskuteczniejszą metodą leczenia wypadania włosów jest zapobieganie tej dolegliwości, co można zrobić w bardzo prosty sposób. Stosowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminy znacząco wpływa na porost włosów; do tego z pewnością nie zaszkodzą też różnego rodzaju kuracje wcierkami, stosowanie właściwych szamponów i odżywek, które można kupić w aptekach.
Więcej skutecznych metod na porost włosów i porad znajdziesz na – http://www.metoda-sebola.pl