Nadmierny stres przyczyną chorób cywilizacyjnych

Nadmierny stres przyczyną chorób cywilizacyjnych

Żyjemy w bardzo stresujących czasach i warunkach. Stresująca praca, szef, który zamiast doceniać naszą pracę, każe nam pracować szybciej i wydajniej, rodzina, wychowanie dzieci, wywiadówki, rachunki, inne zobowiązania finansowe i chroniczny brak czasu... A w miarę upływu lat wydaje się, że sytuacja tylko się pogarsza, zamiast zmieniać na lepsze.

Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej Polaków zapada na podstępne choroby cywilizacyjne. Tym bardziej że coraz szybszy rozwój i postęp technologiczny jak i cywilizacyjny wydaje się zwiększać ryzyko i podatność na zachorowania.

Stres – skutki zdrowotne

Wśród najpowszechniejszych chorób na liście znajdą się takie, które dotyczą nas fizycznie, ale również takie, które dotykają nas również psychicznie. Do dolegliwości fizycznych zaliczamy między innymi cukrzycę, spowodowaną złą dietą lub małą aktywnością fizyczną. Za nią w parze często idzie otyłość – zwłaszcza wśród osób, które stale pracują za biurkiem i pracują w większym wymiarze godzin, niż obejmuje cały etat.

Zbyt duża ilość cholesterolu w naszej diecie powoduje, że zaczynamy mieć problemy z chorobą wieńcową, a zbyt duża ilość soli zawarta także w fast-foodach może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego. Złe nałogi, które rzekomo mają pomóc nam opanować nerwy, doprowadzają nas powoli do udarów mózgu czy zawałów serca. Coraz częściej do chorób cywilizacyjnych jest też zaliczana astma oskrzelowa, osteoporoza i kamica nerkowa.

Substancje chemiczne, dodawane do żywności, ale i produktów codziennego użytku, jak płyn do mycia naczyń czy proszku do prania powodują, że występują u nas coraz powszechniej różne alergie. Mogą też być przyczyną nowotworów. Szybki styl życia to i szybkie zaspokajanie potrzeb intymnej bliskości, a nierozważne doprowadza nas do chorób takich jak AIDS. Nie wspominając już o tym, że w rezultacie szybkiego spożywania posiłków i stresów coraz częściej zapadamy na choroby przewodu pokarmowego, takie jak refluks czy wrzody.

Jak stres wpływa na psychikę?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, choroby cywilizacyjne coraz częściej dotykają również naszej psychiki. Lekarze odnotowują ciągły wzrost osób chorujących na anoreksję, ponieważ coraz więcej kobiet pragnie doścignąć wzory rozpaczliwie chudych modelek i aktorek prezentowane w reklamach, filmach czy na wybiegach. Zdenerwowani problemami dnia codziennego coraz częściej zapadamy na nerwice, a kiedy wszystko idzie nie tak, zaczynamy mieć problemy z depresją. Wiele ludzi próbuje szukać ucieczki od rzeczywistości wpadając tylko w gorsze problemy, jak alkoholizm czy narkomania. W wyniku tak zaawansowanego postępu, mimo że powinniśmy żyć coraz lepiej i wygodniej, zaczynamy mieć poważne problemy niejednokrotnie doprowadzające do zgonów.

Jak radzić sobie ze stresem?

Po pierwsze, od czasu do czasu weźmy głęboki oddech i pamiętajmy o wypoczynku. Jeśli pracujemy w zatłoczonym środowisku, wybierzmy się na weekend poza miasto. Obejrzyjmy od czasu do czasu ciekawy film. Przeczytajmy książkę. Dobrą praktyką jest medytacja. Możemy również zorganizować swój czas, z uwzględnieniem bardzo ważnych punktów jak aktywność ruchowa czy inne formy wypoczynku. Spędźmy przynajmniej godzinę lub dwie w tygodniu z przyjaciółmi, lub rodziną na czymś, co naprawdę lubimy. Sprawmy sobie przyjemność. Spowoduje to, że poczujemy się lepiej, a w ten sposób zmniejszymy napięcie i ryzyko możliwości zapadnięcia na którąś z chorób cywilizacyjnych.

Pamiętajmy także o starym, dobrym, polskim przysłowiu: „W zdrowym ciele – zdrowy duch!".

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.