Skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

Wiosenne słońce coraz mocniej przygrzewa, a my chętniej niż jeszcze kilka tygodni temu wychodzimy w plener. Dodatkowo powoli zbliża się czas dłuższych i krótszych wakacyjnych wypraw, które często wiążą się z długofalową ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych. A to potrafi doprowadzić do powstania bolesnych oparzeń.

Warto zatem dobrze się przygotować i na każdy wyjazd zabrać ze sobą środki, które pomogą poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami poparzeń słonecznych.

Czym jest oparzenie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne działa na skórę na wiele różnych sposobów. Jeden z nich wiąże się z pojawieniem pięknej, złocistej opalenizny. Niestety często występują także negatywne skutki eksponowania ciała na promienie słoneczne. Jednym z nich są właśnie oparzenia.

Dochodzi do nich, gdy melanina (czyli pigment w skórze) nie może sobie poradzić z nadmierną ilością promieniowania UV, które dociera do skóry. Najczęściej dotyczy to osób o jasnej karnacji, które są szczególnie narażone na pojawienie się nieprzyjemnych objawów.

Objawy oparzenia słonecznego

W zależności od stopnia oparzenia skóry mogą pojawić się różne objawy. Podstawowym jest oczywiście wystąpienie na powierzchni skóry rumienia. Oprócz niego pojawia się piekący ból i swędzenie. Skóra staje się bardzo wrażliwa na dotyk.

Przy wyższych stopniach oparzeń niejednokrotnie pojawiają się także inne, zdecydowanie poważniejsze konsekwencje. Zalicza się do nich obfite wysięki z pęcherzy powstających na mocno zaczerwienionej skórze. Oparzenia prowadzą niekiedy do omdleń, nudności oraz wysokiej gorączki. W sytuacjach, gdy objawy są bardzo nasilone lub nie ustępują po jednym, dwóch dniach, należy bezwzględnie udać się na wizytę do lekarza, który zaplanuje dalsze leczenie.

Co stosować na oparzenia słoneczne?

Przy podstawowych, łagodnych objawach oparzenia słonecznego często sprawdzają się proste środki domowe.

Podstawową metodą radzenia sobie w takiej sytuacji są zimne okłady. Choć nie mają działania leczniczego, to przynoszą ulgę. Ich wielką zaletą jest fakt, że bez trudu można je wykonać dosłownie wszędzie, nawet jeszcze w plenerze.

Oprócz tego można wykorzystać jogurty naturalne lub kefiry. Pomagają wyregulować temperaturę ciała, tworzą barierę ochronną, głęboko nawilżają oraz przywracają naturalne pH skóry. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem, również zaliczającym się do środków naturalnych, jest żel z aloesu, choćby z Aloes Forever na NajlepszyAloes.pl. Nie ma jednak przeszkód, żeby szybko i sprawnie przygotować go samodzielnie z liści rośliny uprawianej w doniczce w warunkach domowych.

Dlaczego warto sięgnąć po aloes? W jego składzie znajduje się wiele składników aktywnych, w tym szereg witamin (A, C, E oraz z grupy B). Miąższ tej rośliny ma właściwości przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne. Przyspiesza proces leczenia oraz przynosi niemal natychmiastową ulgę.

Wielką zaletą opisanych powyżej metod łagodzenia objawów oparzeń słonecznych jest fakt, że mogą z nich korzystać wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Sprawdzają się także u kobiet w ciąży i karmiących piersią, które często nie mogą sięgać po niektóre środki farmakologiczne. Dodatkowo w większości przypadków są to produkty ogólnodostępne, znajdujące się w naszych domach.

A jakie inne preparaty warto wykorzystać? Ulgę przynoszą rozmaite kosmetyki lecznicze i kojące, zawierające w swym składzie alantoinę i mentol. Obie substancje nawilżają, chłodzą i zmniejszają odczucie bólu.

Do najpopularniejszych środków leczniczych na poparzenia należą panthenol oraz hydrokortyzon, czyli składniki aktywne wielu kremów i maści. Dzięki nim udaje się niemal natychmiast zmniejszyć uciążliwe objawy oraz aktywować procesy lecznicze skóry.

Kąpiele słoneczne z głową

Ciepłe i przyjemne promienie słoneczne to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie wręcz wakacyjnego odpoczynku. Warto jednak zadbać zawczasu o to, żeby przynosiły one wyłącznie przyjemność, a nie stały się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Stosujmy nakrycia głowy, nakładajmy na skórę kremy z filtrem. A w razie pojawienia się pierwszych symptomów poparzenia, od razu sięgajmy po właściwe środki. Nasza skóra będzie nam na pewno wdzięczna.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.