Kolorowe soczewki a suchość oka?

Kolorowe soczewki a suchość oka?

Z każdym rokiem coraz większa ilość osób jest zmuszona do noszenia okularów, ze względu na problemy z widzeniem. Wiele z nich decyduje się na używanie soczewek kontaktowych, gdyż są wygodniejsze, jednak po jakimś czasie z nich rezygnują obawiając się, że będą one przyczyną suchości oka. Nie dziwi zatem fakt, iż również kolorowe soczewki kontaktowe, które zmieniają barwę tęczówki, cieszą się coraz mniejszym powodzeniem. Sporo osób jest bowiem przekonanych, że nasilają one dolegliwości suchości oczu. Czy jednak jest to prawdziwe stwierdzenie?

Dostępność kolorowych szkieł kontaktowych jest obecnie naprawdę duża, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z ich zakupem. Sklepy internetowe, w swoim asortymencie posiadają wiele takiego rodzaju produktów o świetnej jakości. Dzięki nim każdy jest w stanie na chwilę zmienić kolor swojej tęczówki i co bardzo ciekawe, dostępne są nie tylko te najbardziej standardowe kolory. Niezależnie jednak od tego, który z nich wybierzemy, należy pamiętać, że odpowiednie technologie zastosowane do ich wyprodukowania są gwarancją zupełnego komfortu ich stosowania. Nie warto zatem rezygnować z kolorowych soczewek, kiedy mamy ochotę na taką zmianę naszego wyglądu. Z zespołem suchego oka borykają się bowiem również osoby, które nie mają żadnych problemów ze wzrokiem.

Co nasila suchość oka?

Osoby noszące soczewki kontaktowe, zarówno te tradycyjne jak i kolorowe, często skarżą się na to, że dotykają je dość nieprzyjemne dolegliwości zespołu suchego oka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż takie objawy mogą być nasilane przez wiele różnych czynników, do których zaliczyć można na przykład:

- długotrwałe oglądanie telewizji lub przesiadywanie przed monitorem komputera
- zażywanie leków, które mogą potęgować objawy zespołu suchego oka
- przesiadywanie w miejscach, które są zadymione lub też w których działa klimatyzacja
- długotrwałe czytanie książek

Suchość oka oraz towarzyszące jej objawy zależą zatem przede wszystkim od tego jakiego rodzaju pracę wykonujemy oraz jaki styl życia prowadzimy. Korzystanie z soczewek kontaktowych nie jest tutaj zatem czynnikiem decydującym, tym bardziej, że do wyboru mamy dzisiaj naprawdę wiele produktów, które są coraz bardziej zaawansowane. Najbardziej nowoczesne szkła, tworzone są z najlepszych materiałów, które cechują się doskonałą smarownością, zwilżalnością oraz tlenoprzepuszczalnością. A to właśnie takie cechy sprawiają, że osoby z nich korzystające mogą cieszyć się jeszcze większym komfortem ich noszenia.

Bezpieczne soczewki kolorowe

Według ekspertów kolorowe szkła kontaktowe nie mają wpływu na wystąpienie zespołu suchego oka u danej osoby, jak również nie nasilają objawów tej dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że najlepszym pomysłem jest nabywanie takich produktów w salonach optycznych, które gwarantują bezpieczeństwo i neutralny wpływ na wzrok, co jest potwierdzone odpowiednimi atestami.

Wybierając soczewki kolorowe zwróćmy uwagę na to by miały one właściwe parametry, ale także sprawdzajmy materiał, ich sztywność, przepuszczalność tlenu i poziom nawilżenia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.