Trądzik - problem małych i dużych

Trądzik - problem małych i dużych

Trądzik to powszechnie występujące schorzenie skóry, które występuje nawet u 70% społeczeństwa. Ta przewlekła choroba objawia się zmianami skórnymi na twarzy, a także na plecach i klatce piersiowej. Nieestetyczne krosty, grudki, zaskórniki oraz łojotok najczęściej kojarzone są z etapem dojrzewania, jednak u osób dorosłych występują równie często. Choroba nie ustępuje samoistnie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowo dobranych preparatów. Rodzaj schorzenia jest związany z typem zmian, czasem i przyczyną ich pojawienia się.

Skąd się bierze trądzik?

Rogowacenie naskórka z równoczesną wzmożoną produkcją sebum, czyli wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe prowadzi do tego, że nie może się wydostać na powierzchnię skóry. Efektem tego jest zatkanie ujścia przewodów gruczołów i zmiany skórne wywoływane przez uwięzione w naskórku sebum. 

Pojawiające się na początku mikrozaskórniki zmieniają się w zamknięte zaskórniki. Bakterie beztlenowe pod wpływem enzymów zaczynają rozkładać sebum do postaci kwasów tłuszczowych. Proces ten podrażnia okoliczne tkanki, co prowadzi do stanów zapalnych, które zlekceważone mogą przeobrazić się w guzki, nacieki lub torbiele. 

Jakie czynniki wpływają na powstawanie trądziku?

Istnieje kilka czynników odpowiedzialnych za pojawienie się cery trądzikowej. Jednym z nich są predyspozycje genetyczne. Często zaburzenia hormonalne pojawiające się w czasie ciąży, menopauzy czy dorastania są odpowiedzialne za nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Chroniczny stres, podnoszący poziom kortyzolu również aktywuje gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum. 

Cera trądzikowa może być wynikiem leków z kortyzolem, a także litem, bromem, jodem i niektórych leków antykoncepcyjnych. Jej sprzymierzeńcem nie będą także sztuczne barwniki, konserwanty, aromaty w pożywieniu i produkty z wysokim indeksem glikemicznym. 

Interesuje Cię leczenie trądziku Katowice? Zapoznaj się ze szczegółową ofertą Śląskiego Centrum Dermatologii.

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Aby móc prawidłowo leczyć zmiany skórne wymagana jest konsultacja z lekarzem. Specjalista jak np. dermatolog z Katowic może fachowo ocenić stan skóry i zaproponować najlepszy sposób leczenia. Zabiegi poprawiające wygląd skóry to peelingi medyczne z użyciem kwasów, mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka i zabiegi laserowe, które będą idealne na blizny potrądzikowe. 

Nierzadko trądzik leczy się przy pomocy antybiotyku. Jednak niestety większość przypadków trądziku jest niemożliwa do całkowitego wyleczenia i wymaga terapii podtrzymującej, dzięki której można kontrolować stan skóry. W pielęgnacji skóry kluczowe jest oczyszczanie twarzy i regularne złuszczanie przy pomocy peelingu. 

Kosmetyki przeciwtrądzikowe nie powinny być komedogenne, tłuste i w formie oleju, zbytnio wysuszające i odtłuszczające. Zmian skórnych nie wolno wyciskać, ponieważ opróżnione gruczoły łojowe nadrabiają zaległości i zaczynają intensywnie produkować sebum, co prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych.

Materiał zewnętrzny

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.