Jak walczyć z łuszczycą na głowie?

Łuszczyca to problem, który jest widoczny gołym okiem.

Spis treści

1. Jak walczyć z łuszczycą na głowie?

Łuszczyca jest jedną z chorób, którą widać od razu. Nieestetyczne wykwity na skórze z daleka rzucają się w oczy. Oprócz tego jest uciążliwa – skóra w miejscu zaatakowanym chorobą swędzi, pęka i daje uczucie dyskomfortu.

Na łuszczycę choruje wiele osób. Jest to jedno z tych schorzeń dermatologicznych, o których lekarze nie wiedzą jeszcze wszystkiego. Poza predyspozycjami genetycznymi jest szereg innych czynników, które też mogą być zapalnikiem choroby.

2. Z czego wynika łuszczyca?

Na łuszczycę można zachorować w różnym wieku, ale najczęściej ujawnienie choroby jest w przedziale 10-40 lat. Jednak mogą na nią zachorować i młodsze dzieci i seniorzy. Poza samymi wykwitami na skórze, przy łuszczycy stany zapalne są też na migdałach, zatokach i w zębach. Wśród czynników zapalnych kładzie się nacisk na otyłość, noszenie zbyt ciasnych i syntetycznych ubrań, niedosypianie, stosowanie złych kosmetyków, opalanie, ostre infekcje i wiele innych. Kiedy objawy już są, trzeba koniecznie odwiedzić lekarza. Ten przepisze leki na receptę i podpowie, po jakie sięgać kosmetyki i co zmienić w swoim stylu życia, aby choroba nie była bardzo uciążliwa.

3. Jak wygląda leczenie łuszczycy na głowie?

Łuszczyca może być widoczna na różnych partiach ciała. Niezależnie od tego, gdzie są wykwity, jest to uciążliwe, ale są miejsca, które wyjątkowo trudno pielęgnować. Tak też jest w sytuacji, kiedy łuszczyca dotyka skóry głowy. Mało tego, że przez owłosienie trudno wyleczyć i pozbyć się objawów, to głowy nie zakryje się pod ubraniem, co wpływa na dodatkowy dyskomfort. Nieustanne drapanie się przez swędzenie i odstające łuski mogą raczej zniechęcać.

Chociaż dla samych włosów łuszczyca groźna nie jest, wystarczą dolegliwości związane ze skórą. Leki na łuszczycę najczęściej mają charakter miejscowy. Ich najważniejszym zadaniem jest pozbycie się złuszczającego się naskórka. Wiele preparatów postało z myślą o stosowaniu na noc. Nakłada się je na skórę głowy i owija ręcznikiem i folią, co tworzy dobre warunki dla działania składników aktywnych.

4. Jak nie leki na receptę, to co?

Leki na łuszczycę często zawierają sterydy, nie da się ich więc kupić bez recepty. Jednak jest wiele preparatów, które można kupić i stosować na własną rękę. Wystarczy, że się odwiedzi dobrą aptekę. W przypadku łuszczycy na głowie absolutną podstawą jest specjalny szampon na łuszczycę. Oprócz tego są różnego rodzaju specjalistyczne żele i maści, które też będą pomocne. Aby mieć pewność, że kosmetyki faktycznie są wskazane przy skórze łuszczycowej, musi być informacja na opakowaniu. Mają w swoim składzie związki oczyszczające i nawilżające, a przy tym nie wywołują podrażnień.

Oprócz tego warte uwagi są na przykład żele, które nakłada się na skórę, delikatnie wmasowuje, a po powstaniu piany spłukuje. Tego typu produkty nie zawierają sterydów, ale i tak wykazują dużą skuteczność. Przy łuszczycy głowy poleca się również kąpiele w morzu albo moczenie włosów w solance. Wystarczy moczyć głowę w ciepłej wodzie z solą przez kwadrans, aby objawy choroby zaczęły się zmniejszać.

5. Zapobieganie nawrotom choroby

Kiedy łuszczyca już raz jest zdiagnozowana, niestety będzie do końca życia. Nie znaczy to jednak, że zawsze będzie trzeba walczyć z dolegliwościami. Okresy remisji mogą być różnej długości, a są przypadki, kiedy objawy nie wracają. Z czego to wynika? Z odpowiedniej profilaktyki. Prowadząc zdrowy tryb życia i zmieniając dotychczasowe nawyki, które być może przyczyniły się do rozwinięcia choroby, można zmniejszyć ryzyko nawrotów w przyszłości.

Podstawą powinna być dieta bogata w kwasy omega-3, witaminy D, A i E. Jednocześnie w diecie powinno być mniej ostrych przypraw, mięsa wieprzowego, wędlin, czekolady, kakao, konserwantów. Trzeba odstawić używki, unikać opalania i zakładać luźne ubrania z naturalnych tkanin. Ważny jest wybór kosmetyków, które muszą być dostosowane do potrzeb skóry, ale oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. 

Zamiast kąpieli lepszy będzie prysznic, żeby skóra się nie przesuszała. Za każdym razem stosuje się po kąpieli nawilżające kremy. Nie można skóry pocierać gąbkami ani ręcznikiem, za to delikatnie osuszać – dotyczy to również skóry głowy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.