Nie każdy z nas wygrał zdrową, nieskazitelną i pełną blasku skórę na loterii genetycznej. Każdy za to może świadomie zadbać o jej naturalne piękno. Jak może pomóc w tym peeling enzymatyczny? Sprawdź, na czym polega jego działanie oraz jak najlepiej dobrać peeling enzymatyczny do swoich potrzeb.
Spis treści:
1. Co to jest peeling?
Peeling to kosmetyk, który powinien na stałe zagościć w twojej łazience. Złuszczanie (eksfoliacja) naskórka jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma na celu poprawę wyglądu i kondycji skóry. Oczyszcza skórę, stymuluje szybszą odnowę jej komórek, przywraca uczucie świeżości i komfortu. Przygotowuje także skórę na przyjęcie składników aktywnych zawartych w serum i kremie.
Peeling, zwłaszcza peeling twarzy, można w łatwy i bezpieczny sposób wykonać samodzielnie w domu. I tutaj pojawia się ważne pytanie – jaki peeling wybrać?
Do wyboru mamy:
- peeling mechaniczny – gruboziarnisty, drobnoziarnisty i peeling typu goomage. Peeling mechaniczny złuszcza naskórek za pomocą ścierających drobinek (np. korundu, węgla aktywnego, naturalnych składników roślinnych). Przeznaczony jest przede wszystkim dla cery mieszanej, tłustej i zanieczyszczonej. Może wywołać podrażnienie wrażliwej skóry, naruszając jej barierę ochronną.
- peeling enzymatyczny – złuszcza naskórek bez mechanicznego pocierania. Martwe komórki naskórka rozpuszczane są przez enzymy (np. papainę z papai, czy bromelainę z ananasa). To właśnie one uczestniczą w procesie eksfoliacji warstwy rogowej naskórka. Peeling enzymatyczny jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery – również dla osób o cerze wrażliwej i reaktywnej.
- peeling chemiczny – naskórek złuszczany jest przez związki chemiczne. Są to najczęściej kwasy AHA (np. migdałowy, azelainowy, pirogronowy), kwasy BHA (np. salicylowy), lub mieszanki kwasów, które głęboko złuszczają naskórek, stymulując dodatkowo odnowę komórek skóry. Stosowanie tego peelingu rekomenduje się osobom borykającym się z m.in. z rozległymi przebarwieniami skóry, stanem zapalnym, utratą jędrności. Intensywne złuszczanie skóry warto przeprowadzić w gabinecie kosmetologicznym.
2. Czym wyróżnia się peeling enzymatyczny?
Na blogu drogerii Triny.pl - https://triny.pl/blog/jak-dziala-peeling-enzymatyczny/ możemy przeczytać: "Peeling enzymatyczny uznaje się za najbardziej delikatną formę złuszczania martwego naskórka. Jest on polecany szczególnie osobom z wrażliwą i naczyniową cerą, doskonale sprawdza się też u osób zmagających się z trądzikiem."
Co więcej, peeling enzymatyczny może być bezpiecznie stosowany także przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
3. Jak działa peeling enzymatyczny?
Zasada działania tego preparatu jest prosta: po nałożeniu kosmetyku na skórę enzymy zawarte w preparacie rozpuszczają martwe komórki naskórka. Skóra poddana jego działaniu nie wymaga intensywnego pocierania, które może szkodliwie wpłynąć na kondycję cery wrażliwej i reaktywnej oraz uszkadzać jej delikatną barierę ochronną. W przypadku peelingu cery trądzikowej ograniczone zostaje ryzyko rozprzestrzeniania na skórze stanu zapalnego i bakterii.
Peeling enzymatyczny nakłada się najczęściej w podobny sposób na maseczkę. Kosmetyk aplikuje się bezpośrednio na oczyszczoną skórę, a po upływie kilku-kilkunastu minut zmywa letnią wodą. Peeling ten może występować także w formie kremu lub olejku, który pozostawia się na skórze na całą noc, bez konieczności zmywania preparatu.
Enzymy zawarte w peelingu enzymatycznym to najczęściej substancje pochodzenia naturalnego – najczęściej roślinnego (jak bromelaina czy papaina), rzadziej pochodzenia zwierzęcego lub syntetycznego. Formuła peelingu enzymatycznego może być wzbogacona dodatkowo kompleksami witaminowo-mineralnymi, przeciwutleniaczami i innymi składnikami wspomagającymi zachowanie pięknego wyglądu skóry.
4. Efekty działania peelingu enzymatycznego
Pozytywne efekty działania peelingu enzymatycznego zauważysz już od pierwszych aplikacji. Jego stosowanie pomaga poprawić wygląd i kondycję skórę. Złuszczanie peelingiem enzymatycznym wygładza skórę, oczyszcza ją z martwego naskórka i zaskórników, wspomaga zachowanie naturalnego kolorytu skóry i rozjaśnienie przebarwień. Pomaga także przygotować skórę twarzy do lepszej absorpcji składników aktywnych kosmetyków nawilżających i odżywczych (jak krem czy serum). Twoja skóra w prosty sposób może prezentować się zdrowo i promiennie.
5. Jak często stosować peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny, jak każdy inny zabieg kosmetyczny, warto stosować z głową. Zalecana częstotliwość wykonywania peelingu enzymatycznego to 1-2 razy w tygodniu – w zależności od indywidualnych potrzeb.
Jak poznać, że peeling wykonywany jest za często?
Warto uważnie obserwować reakcję skóry. Chociaż efekt gładkiej i promiennej skóry może wydawać się bardzo kuszący, zbyt częste złuszczanie skóry szybko znajdzie odzwierciedlenie w pogorszeniu jej stanu i wyglądu. Na skórze może pojawić się np. długo utrzymujące się zaczerwienienie, podrażnienie, produkcja sebum może ulec zwiększeniu, mogą pojawić się masowo zmiany skórne w postaci wyprysków. W przypadku pojawienia się takich symptomów najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dać skórze trochę czasu na odpoczynek i regenerację.
6. Kiedy nie stosować peelingu enzymatycznego?
Istnieją sytuacje, w których lepiej zrezygnować ze stosowania peelingu enzymatycznego.
Wstrzymaj się z jego stosowaniem, jeśli:
- przyjmujesz leki dermatologiczne. Pielęgnacja skóry zmienionej chorobowo powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Jeśli borykasz się np. z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy trądzikiem różowatym, w doborze kosmetyków pielęgnacyjnych najlepiej pomoże ci specjalista, który powinien wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.
- korzystasz ze specjalistycznych zabiegów dermatologicznych. Inwazyjne zabiegi kosmetologiczne czy zabiegi medycyny estetycznej często wpływają na pielęgnację domową z wykorzystaniem określonej gamy kosmetyków.
- obserwujesz ostry zapalny skóry, wykwity z wysiękami.
- twoja skóra jest świeżo opalona. Stosowanie peelingu enzymatycznego na skórę noszącą znamiona oparzenia słonecznego jest przeciwwskazane – może pogorszyć kondycję skóry i spowodować trwałe przebarwienia.
7. Na co zwrócić uwagę przy wyborze peelingu enzymatycznego?
Źle dobrany peeling do twarzy może przynieść twojej skórze więcej szkody niż pożytku. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które pomogą uniknąć rozczarowania zakupem peelingu enzymatycznego
Należą do nich:
- skład. Analiza składu to najprostsza droga do tego, żeby wybrać wartościowy peeling do twarzy, dopasowany do aktualnych potrzeb twojej skóry. Pomoże to także wykluczyć produkty zawierające składniki, które uczulają lub podrażniają twoją skórę, kosmetyki zawierające sztuczne konserwanty, zapachy czy barwniki. Czytanie składów kosmetyków, podobnie jak lektura składów produktów spożywczych, powinna stać się twoim nawykiem. Co ważne, dzięki temu uniezależnisz się od kuszących promocji i w realny sposób wpłyniesz na decyzje producentów kosmetyków.
- cena. Pamiętaj, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Tańsze kosmetyki wcale nie muszą być gorszej jakości, a droższe niekoniecznie będą świetnie działać. Nie wykluczaj przy wyborze żadnej z tych opcji – stosunek jakości kosmetyku do jego ceny zweryfikujesz, sprawdzając skład.
- marka. Wybieraj odpowiedzialne firmy, stawiające na skuteczne i bezpieczne rozwiązania. Stawiając na kosmetyki organiczne, naturalne czy wegańskie – zwróć uwagę, czy posiadają certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość oraz pochodzenie składników.
Jeśli zauważysz, że dany produkt Ci nie służy – zrezygnuj z dalszego stosowania.
Peeling enzymatyczny to uniwersalny kosmetyk, który przy regularnym stosowaniu pomoże wydobyć naturalne piękno twojej skóry. Pamiętaj jednak, aby dopasować kosmetyk do potrzeb swojej skóry, stosować zgodnie z instrukcją i uważnie obserwować reakcję skóry. To klucz do sukcesu!