Usuwanie znamion Katowice – jakie znamiona można usuwać chirurgicznie?

usuwanie znamion

Najczęściej wybieraną formą leczenia nieprawidłowości widocznych na skórze jest usuwanie znamion. Katowice i większość polskich miast mają na swoich mapach wiele placówek, w których można poddać się tego rodzaju zabiegowi. Pacjent nie powinien jednak samodzielnie podejmować decyzji o metodzie usunięcia nawet niegroźnych zmian skórnych. Każdorazowo zaleca się skorzystanie z konsultacji lekarskiej.

Chociaż pieprzyki i inne plamy barwnikowe można usunąć za pomocą lasera, zdecydowana większość pacjentów decyduje się na chirurgiczne usuwanie znamion. Katowice, Warszawa, Kraków, Wrocław – to tylko niektóre z większych polskich miast, w których można wykonać ten bezbolesny i szybki zabieg. Każdorazowo należy jednak skonsultować się z dermatologiem. On ma wiedzę i doświadczenie konieczne do określenia odpowiedniej metody leczenia. Podczas wizyty określa się nie tylko preferencje i potrzeby, ale i ocenia ewentualne ryzyko zabiegu. Choć mało inwazyjny, pozostaje on jednak nadal procedurą medyczną.

Jakie zmiany usuwamy?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „usuwanie znamion Katowice”, wielu potencjalnych pacjentów zastanawia się, czy ich zmiana skórna konieczne musi zostać usunięta. Powierzchnia skóry człowieka nie jest przecież jednolita. Występują na niej liczne zmiany o bardzo różnorodnym charakterze. Największą grupę znamion skórnych stanowią te, powstające w wyniku nadmiernego gromadzenia się w określonej lokalizacji barwnika skórnego (komórek melanocytów). Popularnie nazywane pieprzykami, mogą być rozsiane na całej powierzchni skóry. Przybierają różną postać, kształt i barwę. Choć zwykle nie mają tendencji do złośliwienia, należy systematycznie je obserwować. Nawet jeśli nie są one zmienione chorobowo, można rozważyć wykonanie zabiegu usunięcia znamienia.

Równie często na powierzchni skóry pacjentów zauważa się znamiona przydatkowe (brodawki). Bardziej niebezpieczne są guzy skórne (tłuszczaki, kaszaki, włókniaki, żółciaki, naczyniaki). Mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe, niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Złośliwą postacią choroby skóry jest czerniak – nowotwór o bardzo gwałtownym przebiegu. Na skórze obecne są również znamiona o charakterze fizjologicznym. Do ich grona należy przede wszystkim ropień, powstający w celu ochrony organizmu przed bakteriami i drobnoustrojami.

jakie zmiany skórne są usuwane?

Skalpel czy laser?

Znamię kwalifikuje się do bezzwłocznego wycięcia przede wszystkim, jeśli spełnia którekolwiek z pięciu kryteriów diagnostyki zmian nowotworowych skóry. Zmiana skórna, która jest asymetryczna, ma poszarpane i nieregularne brzegi, niejednolity kolor, szybko wzrasta i ewoluuje, powinna stać się przyczyną szybkiej wizyty u lekarza. Pozwoli to na podjęcie odpowiednich działań w celu ochrony zdrowia i życia pacjenta. Może się bowiem okazać, że są to pierwsze objawy niezwykle złośliwego nowotworu skóry – czerniaka.

Nie wszystkie znamiona skórne mogą być leczone różnorodnymi metodami. W celu ustalenia najlepszego rozwiązania konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej. Zmiany skórne, co do których podejrzewa się stan przednowotworowy lub chorobowy, należy usunąć wyłącznie z użyciem skalpela. Tylko takie działanie umożliwia wykonanie specjalistycznych badań histopatologicznych (biopsji). Laseroterapia lub krioterapia to również metody, które stosuje się z powodzeniem w celu usuwania znamion, jednak ich tkanki są w tych przypadkach uszkodzone. Nie można zatem poddać ich szczegółowym oględzinom pod mikroskopem.

Usuwanie znamion Katowice – oferta

Chirurgicznie można usunąć każde znamię, zwłaszcza to, które ma charakter chorobowy. Podczas konsultacji lekarskiej specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, którego celem jest określenie szczegółowych wskazań oraz eliminacja przeciwwskazań do wycięcia znamion. W czasie takiej rozmowy pacjent deklaruje swoje potrzeby oraz preferencje, a lekarz podpowiada, jakie metody leczenia są najlepsze w przypadku określonych dolegliwości i zmian.

Usunięcie pojedynczej zmiany w Centrum Medycznym Galmedic to koszt 500 złotych. Lekarz może jednorazowo usunąć nawet kilka zmian. Taka ostateczna decyzja należy jednak do niego samego. To on ocenia, czy wycięcie większej ilości znamion jest możliwe, bezpieczne i konieczne. Jeśli zmiany skórne są niewielkie i zlokalizowane blisko siebie, najczęściej chirurg nie widzi przeciwwskazań do tego rodzaju postępowania. Inaczej jest w przypadku, gdy znamiona są rozległe, rozsiane po całym ciele, w niewygodnych miejscach i o utrudnionym dostępie. Wtedy specjalista może zalecić wykonanie powtórnego zabiegu. Bez względu na decyzję, wycięcie każdej kolejnej zmiany wiąże się z kosztem około 350 złotych. W placówce istnieje również możliwość dodatkowej konsultacji z chirurgiem w cenie 100 złotych. Koszt wykonania badania histopatologicznego jest stosunkowo stały i wynosi 60 złotych.

Usuwanie znamion Katowice – przeciwwskazania

Choć niemal wszystkie zmiany skórne można usunąć przy użyciu skalpela, nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z tego łatwo dostępnego rozwiązania. Istnieje bowiem kilka wyraźnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu chirurgicznego wycięcia zmiany. Jeśli pacjent cierpi z powodu chorób serca, naczyń, wątroby, tarczycy lub układu nerwowego, jego zabieg musi być poprzedzony wykonaniem specjalistycznych badań lekarskich. Nie wszyscy chorzy zostaną jednak zakwalifikowani do postępowania chirurgicznego. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobami zakaźnymi, skłonnością do występowania zatorów i zakrzepów czy cukrzycą. Obecność tych chorób przewlekłych uniemożliwia prawidłowy i bezpieczny przebieg zabiegu oraz rekonwalescencji. Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych zabiegu, ryzyko minimalizuje się już w początkowej fazie przygotowań pacjenta do zabiegu.

Interesuje Cię usuwanie znamion Katowice? Zapoznaj się ze szczegółową ofertą Centrum Medycznego Galmedic.

Przebieg zabiegu

Do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych pacjent znieczulany jest metodą miejscową. Pozostaje wobec tego przytomny, ale nie czuje bólu, jedynie lekki dyskomfort związany z wykonywanymi przez lekarza czynnościami. Chirurg nacina skórę w kształt łezki, otaczając znamię i sięgając nacięciem na całą grubość skóry. Po usunięciu zmiany zakłada na ranę szwy podskórne i skórne, które zapobiegają rozejściu się rany i wspomagają proces gojenia. Usuwa się je po upływie kilku lub kilkunastu dni. Pobrane tkanki niezwłocznie wysyła się do badania, podczas którego określa się, czy znamię zostało w całości wycięte i stawia się szczegółowe rozpoznanie. Tylko biopsja pozwala potwierdzić lub wykluczyć diagnozę choroby nowotworowej.

Wszystkie znamiona, które budzą niepokój onkologa, trzeba usunąć w całości. Usuwa się je wobec tego chirurgicznie wraz z marginesem zdrowych tkanek, na obszarze całej grubości skóry. W przypadku podejrzenia chorobowego charakteru znamienia istotne jest szybkie usunięcie go we wczesnym stadium. Całkowite jego wycięcie uniemożliwia bowiem rozrost i przeniesienie do narządów oraz zdrowych tkanek organizmu. Chorą tkankę chirurg usuwa w całości, wobec czego w miejscu rany nie istnieje już możliwość dalszego rozwoju choroby.

Gojenie się rany

Rekonwalescencja po zabiegu nie jest ani długa, ani skomplikowana. By rana dobrze się goiła, a na naszym ciele nie pojawiła się nieestetyczna blizna, należy jednak stosować się do kilku zaleceń lekarskich. Pacjent nie powinien narażać ciągłości skóry na przerwanie. Niedopuszczalne jest zatem jej nadmierne napinanie, przeciążanie, obciążanie (np. paskiem torebki, ramionami plecaka). Podczas gojenia się rany należy zadbać o prawidłową higienę i regularną zmianę opatrunku. Raz dziennie należy wymieniać gazę na jałową, przemywać ranę wodą, najlepiej bez użycia środków myjących. Mogą one podrażniać delikatną skórę oraz prowadzić do występowania zaczerwienienia, a nawet krwawienia.

Rana po zabiegu chirurgicznego usuwania znamion goi się przez około 2 tygodnie. Po tym czasie możliwe jest bezpieczne usunięcie szwów. U niektórych pacjentów zdarza się, że mimo zagojenia się blizny, dochodzi do jej późniejszego rozejścia. Powikłanie to występuje jednak niezwykle rzadko, a jego skutki możliwe są do szybkiego zniwelowania. Wystarczy zasięgnąć opinii lekarza i stosować się do rad. Prawidłowo zagojona rana stopniowo zmienia się w bliznę. Najczęściej jest ona mniejsza niż wycinane znamię. Przez to uważa się ją za bardziej estetyczną.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.