Choroba lokomocyjna — jak ją powstrzymać?

Choroba lokomocyjna — jak ją powstrzymać?

Kinetoza, znana nam jako choroba lokomocyjna to problem, który dotyka przede wszystkim dzieci. Co dziesiąta osoba dorosła jednak z niej..."nie wyrasta". Dolegliwość ta potrafi skutecznie zepsuć nawet najciekawiej zapowiadającą się podróż. Przedstawiamy zatem sprawdzone sposoby na jej łagodzenie oraz zapobieganie nieprzyjemnym objawom.

Co to jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna wynika z odbierania sprzecznych bodźców przez błędnik oraz oczy. Błędnik, odpowiadający w ludzkim ciele za zmysł równowagi, nie rejestruje zmiany w położeniu ciała, gdyż siedząc w fotelu samochodowym, znajdujemy się w zasadzie wciąż w tej samej pozycji. Mózg otrzymuje sprzeczne sygnały, ponieważ jednocześnie widzimy przemieszczające się za szybą obrazy, co wskazuje na to, że ciało nie znajduje się w bezruchu. 

Taki brak koordynacji i integracji bodźców ze wszystkich źródeł stanowi najprawdopodobniej przyczynę choroby lokomocyjnej, jednak mechanizmy podstaw choroby są kwestią skomplikowaną i nie do końca poznaną.

Objawy choroby lokomocyjnej

 Charakterystycznymi, początkowymi objawami choroby lokomocyjnej są:

 W miarę nasilenia się czynników wywołujących objawy oraz czasu trwania podróży mogą pojawiać się:

 Jeżeli przyczyną nudności jest ruch, a problem nie zostanie w porę rozwiązany, istnieje ogromne prawdopodobieństwo wystąpienia wymiotów. Niestety nie są to wymioty, które przynoszą ulgę. Jest wręcz przeciwnie — nudności mogą zyskiwać na sile.

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Aby powstrzymać chorobę lokomocyjną, należy zrozumieć jej przyczyny i umiejętnie rozpoznawać w porę jej objawy. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zwalczanie choroby lokomocyjnej, z nadzieją, że pomogą Ci dotrzeć na miejsce w dobrej formie.

  • jeśli masz możliwość wyboru, staraj się podróżować pociągiem (to najmniej kołyszący środek transportu),
  • w dużym środku lokomocji siadaj zawsze przodem do kierunku jazdy — w miejscu, w którym kołysanie jest najmniejsze:  w autobusie i pociągu — daleko od osi kół, w samolocie — w okolicach skrzydeł, na statku — w okolicach śródokręcia, 
  • podróżując  samochodem, staraj się uchylać okno,
  • nie czytaj, postaw zamiast tego na rozmowę lub słuchanie relaksującej muzyki,
  • w czasie podróży staraj się nie patrzeć zbyt długo w jedną stronę oraz na poruszające się za szybą obiekty. Wzrok najlepiej kierować w dal, ponad linię horyzontu,
  • nie przejadaj się przed podróżą, ale też nie wyruszaj z pustym żołądkiem. Postaw na lekki posiłek około godziny przed wyprawą, postaraj się też nie pić zbyt dużo. Przed dłuższą trasą unikaj soli, która zwiększa ilość płynu w kanalikach błędnika i tym samym nasila dolegliwości,
  • w razie wystąpienia nudności oddychaj głęboko — w miarę możliwości zrób postój na świeżym powietrzu. Na czoło oraz kark warto przyłożyć chłodne okłady,
  • zaopatrz się w zapas jednorazowych torebek na wypadek wystąpienia wymiotów,
  • przed podróżą zastosuj profilaktycznie preparaty lub opaski uciskowe na chorobę lokomocyjną.

Sprawdzone środki na chorobę lokomocyjną 

Preparaty, które skutecznie przeciwdziałają mdłościom oraz wymiotom łatwo znaleźć w aptece. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty.

Jednym z najbardziej znanych i cenionych środków na nudności i wymioty towarzyszące chorobie lokomocyjnej są tabletki Aviomarin. Preparat ten działa również łagodnie uspokajająco. Niemniej popularne są ziołowe kapsułki Avioplant, których niewątpliwą zaletą jest to, że nie wywołują senności. Jeśli z różnych względów nie możesz lub nie chcesz zażywać leków, zapoznaj się koniecznie z Herbatką Kłącze Imbiru. Imbir w naturalny sposób zapobiega mdłościom, reguluje również trawienie i pracę przewodu pokarmowego. Ciekawym rozwiązaniem są także opaski, działające na zasadzie akupresury, jak Avioopaski oraz opaska Sea-Band. Można je bezpiecznie stosować nawet w trakcie ciąży. 

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym, pełnym rankingiem najlepszych produktów na chorobę lokomocyjną, wybranych i ocenionych przez czytelników serwisu Medsowa.pl Jeśli choroba lokomocyjna jest u Ciebie bardzo nasilona, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem i poprosić go o dobranie odpowiedniego dla Ciebie leku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.