Wszywanie esperalu jako metoda walki z chorobą alkoholową

Wszywanie esperalu jako metoda walki z chorobą alkoholową

Badania statystyczne wskazują, że nawet 2,5 miliona Polaków nadużywa alkoholu. Choroba alkoholowa nie tylko sprzyja rozwojowi ponad 200 chorób – nie można zapominać, że jest to także choroba w znacznym stopniu wpływająca na życie bliskich osób chorego. Jedną z metod terapeutycznych jest wszywka alkoholowa. Świadomość społeczeństwa odnośnie wszywania esperalu jest dość wysoka, jednak warto poruszyć kilka zasadniczych kwestii w tym temacie.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to rodzaj tabletki, która przeznaczona jest do aplikacji podskórnej. Uwalnia ona powoli esperal – lek początkowo używany ze względu na swoje działanie przeciwpasożytnicze, a który wpływa na metabolizm alkoholu. Esperal blokuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej, co powoduje gwałtowne nagromadzenie się aldehydu octowego – metabolitu alkoholu odpowiedzialnego między innymi za nieprzyjemne objawy kaca. Wystarczy niewielka ilość alkoholu, by u osoby z wszytym esperalem poczuły:

  • wzmożoną potliwość;
  • bóle i zawroty głowy;
  • duszności;
  • przyspieszone bicie serca;
  • skoki ciśnienia tętniczego;
  • zaczerwienienie twarzy.

Wszywka alkoholowa ma na celu wspomóc utrzymanie abstynencji u alkoholików, głównie poprzez strach przed złym samopoczuciem po spożyciu alkoholu. Warto wiedzieć, że negatywne symptomy mogą wystąpić nawet po niewielkiej dawce alkoholu, zawartej chociażby w czekoladkach czy płynie do płukania jamy ustnej.

Czy samo wszycie esperalu wyleczy chorobę alkoholową?

Obecnie w środowisku specjalistów terapii uzależnień, wszywka alkoholowa wywołuje sporo kontrowersji. Jasnym natomiast jest fakt, że terapia awersyjna z jej użyciem, jako jedyna metoda leczenia choroby alkoholowej, nie jest w pełni skuteczna. Chore osoby, które nie zmieniają swojego podejścia do alkoholu, a jedynie unikają go ze strachu, często sięgają po zachowania zastępcze. Skutkiem wymuszonej przerwy od alkoholu może być więc uzależnienie od narkotyków czy hazardu.

Kiedy natomiast wszycie esperalu jest skuteczne? Badania wskazują, że może być ono niezwykle korzystnym dodatkiem do prowadzonej jednocześnie terapii uzależnień. Esperal pomaga wtedy uzależnionym osobom w utrzymaniu abstynencji, która jest niezbędna w trakcie procesu walki z chorobą alkoholową.

choroba alkoholowa

Przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej

Nie u każdej uzależnionej od alkoholu osoby można zastosować wszywkę alkoholową. Bardzo ważne jest wykluczenie przed implantacją wszystkich przeciwwskazań medycznych, w przeciwnym razie może dojść do bezpośredniego zagrożenia zdrowia. Wszywka nie jest polecana osobom z:

  • opornym na leczenie nadciśnieniem;
  • nadwrażliwością na esperal;
  • niewydolnością wątroby;
  • niewydolnością krążenia;
  • chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego;
  • chorobami psychicznymi, szczególnie z próbami samobójczymi w przeszłości.

Wszywanie esperalu – co warto wiedzieć o zabiegu?

Zaimplantowanie wszywki alkoholowej to bezpieczny zabieg, jednak przebiega on z naruszeniem ciągłości skóry, dlatego podczas jego przeprowadzania wymagane jest zachowanie wszystkich zasad higieny. Implantacją wszywki zajmuje się zazwyczaj lekarz chirurg, który początkowo zbiera szczegółowy wywiad, by ustalić optymalną dawkę leku. Przed wykonaniem nacięcia, specjalista wykonuje znieczulenie miejscowe, a następnie dezynfekuje skórę. Wszywka z esperalem zostaje umieszczona kilka centymetrów pod skórą, najczęściej na pośladku lub łopatce. Na niewielkie rozcięcie zakładane są szwy, które po kilku dniach wymagają ściągnięcia.

Wszywka alkoholowa uwalnia esperal przez najbliższe 7 do 12 miesięcy. Należy też z rezerwą podchodzić do wszelkich porad odnośnie przepijania wszywki lub jej samodzielnego wyciągania. Sytuacje takie mogą doprowadzić do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca lub nadkażeń bakteryjnych.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.