Palenie tytoniu

Palenie tytoniu

Dodano: 16-03-2015

rzucanie palenia

Również bierne palenie zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Poza tym trzykrotnie zwiększać będzie również ryzyko zawału serca. Gdy chcemy walczyć z rozwijającymi się chorobami serca musimy oczywiście koniecznie zaprzestać palenia tytoniu. 

W każdym papierosie działa kilka tysięcy różnorakich związków chemicznych, które mają zgubny wpływ na nasz organizm i mogą powodować wiele różnorakich problemów. Możemy się spodziewać problemów ze zdrowiem, z którymi trudno sobie poradzić. Przede wszystkim choroby nowotworowe: płuc, nerek, trzustki a nawet wargi. Poza tym język, jama ustna czy przełyk i krtań. U niektórych pojawia się zapalenie oskrzeli o przewlekłym działaniu a jednocześnie choroba niedokrwienna czy nawet zawał serca oraz gruźlica układu oddechowego. U większości osób oczywiście notuje się zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, miażdżycę, udar mózgu a także wrzodu na żołądku i dwunastnicy a niekiedy również przepuklinę jelitową, impotencję czy upośledzenie płodności. Lista chorób jest więc ogromna. 

Gdy zdecydujemy się rzucić palenie nie stracimy niczego. Możemy w ten sposób tylko zyskać. Pierwsza nagroda, którą dostaniemy to poprawiona kondycja fizyczna. Poza tym zapomnimy o takich dolegliwościach jak poranny kaszel czy też infekcję dróg oddechowych. Oczywiście zdecydowanie zmniejszymy możliwość zachorowania na różnego rodzaju przewlekłe choroby. 

Nie można oczywiście mówić o czymś takim jak bezpieczna liczba papierosów na dzień. Także nie można pocieszać się tym, że palimy mniej niż kiedyś. Nawet kilka papierosów dziennie ma bardzo zły wpływ na nasz organizm i mocno go obciąża, co powoduje wiele różnorakich problemów. 

Jeśli chcemy rzucić palenie przede wszystkim musimy mieć bardzo silną motywację. Na samym początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwa decyzja, jednak trzeba mieć odpowiednią siłę wewnętrzną i zaangażowanie, by z tym problemem sobie poradzić. Każdy może osiągnąć sukces. Nie można zniechęcać się pojawiającymi się niepowodzeniami czy wypalonym jednym papierosem. Wtedy nie można rezygnować i dalej trzeba mocno walczyć. Tak naprawdę u zdecydowanej większości osób udaje się rzucić palenie dopiero po kilku próbach rzucania. 

Warto na samym początku uświadomić sobie kiedy najczęściej sięgamy po papierosa. A tym samym będziemy mogli odpowiednio unikać takich właśnie sytuacji. Można nawet w formie pisemnej przygotować sobie opis takich sytuacji, by wiedzieć, kiedy mogą się one pojawić i jak sobie z nimi poradzić. W momencie, gdy pojawi się ochota na papierosa powinniśmy udać się na świeże powietrze, przeprowadzić jakieś ćwiczenia odprężające, przenieść się w taki stan, w którym będziemy mogli oderwać się od myślenia o papierosach. Jest to najlepszy sposób, na to by uniknąć zapalenia. 

Następnie warto również określić sobie stanowczo co skłania nas do tego, by rzucić palenie. Trzeba sobie motywować odpowiednio taką decyzję, a co za tym idzie musimy pomyśleć o takich elementach, które są najważniejsze. Dzięki temu będziemy mogli zwracać uwagę na te elementy, które oczywiście wpływają na naszą silną motywację. 

Papierosy powinno się odstawić nagle i bardzo szybko zredukować liczbę papierosów, które się dziennie wypala. Najlepiej, by proces rzucania nie trwał dłużej niż dwa tygodnie. W pewnym przypadku mogą nam pomagać różnorakie preparaty, dzięki którym będzie można skuteczniej radzić sobie z tym problemem. najczęściej będzie to specjalna zastępcza terapia nikotynowa. Znajdująca się w plastrach czy gumach nikotyna będzie bez wątpienia łagodziła pojawiające się objawy głodu nikotynowego. Dzięki takiej terapii można łagodniej radzić sobie z problemami z rzucaniem palenia. Gdy uda się stopniowo zmniejszą uzależnienie będzie można również zmniejszać ilość spożywanej gumy nikotynowej czy plastrów, by zmierzać ostatecznie do jej całkowitego wyeliminowania ze swojego życia. Z aktualnym rankingiem preparatów ułatwiających rzucenie palenia można zapoznać się tutaj.

Przy rzucaniu palenia zawsze można także udać się do lekarza i zdecydować się na jego porady, które niekiedy mogą okazać się pomocne. Taka osoba będzie mogła również dobrze określić nam jakie zagrożenia wiążą się z paleniem tytoniu i tym samym będziemy wiedzieli jak sobie z tym poradzić. Oczywiście lekarz jest w stanie również sam przedstawić nam porady, z których będzie warto skorzystać, by skutecznie poradzić sobie z uzależnieniem od papierosów. Dla niektórych rozwiązaniem są również różnego rodzaju grupy wsparcia, wśród osób, które już poradziły sobie z rzucaniem palenia i mogą również podpowiedzieć innym osobom, które muszą radzić sobie z tym problemem. niekiedy także w sieci można znaleźć na ten temat wiele ciekawych informacji i dowiedzieć jak skutecznie radzić sobie z nałogiem.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.