Również bierne palenie zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Poza tym trzykrotnie zwiększać będzie również ryzyko zawału serca. Gdy chcemy walczyć z rozwijającymi się chorobami serca, musimy oczywiście koniecznie zaprzestać palenia tytoniu.
W każdym papierosie działa kilka tysięcy różnorakich związków chemicznych, które mają zgubny wpływ na nasz organizm i mogą powodować wiele różnorakich problemów. Możemy się spodziewać problemów ze zdrowiem, z którymi trudno sobie poradzić. Przede wszystkim choroby nowotworowe: płuc, nerek, trzustki, a nawet wargi. Poza tym język, jama ustna czy przełyk i krtań. U niektórych pojawia się zapalenie oskrzeli o przewlekłym działaniu, a jednocześnie choroba niedokrwienna czy nawet zawał serca oraz gruźlica układu oddechowego. U większości osób oczywiście notuje się zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, miażdżycę, udar mózgu, a także wrzodu na żołądku i dwunastnicy a niekiedy również przepuklinę jelitową, impotencję czy upośledzenie płodności. Lista chorób jest więc ogromna.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Gdy zdecydujemy się rzucić palenie, nie stracimy niczego. Możemy w ten sposób tylko zyskać. Pierwsza nagroda, którą dostaniemy to poprawiona kondycja fizyczna. Poza tym zapomnimy o takich dolegliwościach jak poranny kaszel czy też infekcję dróg oddechowych. Oczywiście zdecydowanie zmniejszymy możliwość zachorowania na różnego rodzaju przewlekłe choroby.
Nie można oczywiście mówić o czymś takim jak bezpieczna liczba papierosów na dzień. Także nie można pocieszać się tym, że palimy mniej niż kiedyś. Nawet kilka papierosów dziennie ma bardzo zły wpływ na nasz organizm i mocno go obciąża, co powoduje wiele różnorakich problemów.
Rzucanie palenia a motywacja
Jeśli chcemy rzucić palenie, przede wszystkim musimy mieć bardzo silną motywację. Na samym początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwa decyzja, jednak trzeba mieć odpowiednią siłę wewnętrzną i zaangażowanie, by z tym problemem sobie poradzić. Każdy może osiągnąć sukces. Nie można zniechęcać się pojawiającymi się niepowodzeniami czy wypalonym jednym papierosem. Wtedy nie można rezygnować i dalej trzeba mocno walczyć. Tak naprawdę u zdecydowanej większości osób udaje się rzucić palenie dopiero po kilku próbach rzucania.
Warto na samym początku uświadomić sobie kiedy najczęściej sięgamy po papierosa. A tym samym będziemy mogli odpowiednio unikać takich właśnie sytuacji. Można nawet w formie pisemnej przygotować sobie opis takich sytuacji, by wiedzieć, kiedy mogą się one pojawić i jak sobie z nimi poradzić. W momencie, gdy pojawi się ochota na papierosa, powinniśmy udać się na świeże powietrze, przeprowadzić jakieś ćwiczenia odprężające, przenieść się w taki stan, w którym będziemy mogli oderwać się od myślenia o papierosach. Jest to najlepszy sposób, na to, by uniknąć zapalenia.
Następnie warto również określić sobie stanowczo, co skłania nas do tego, by rzucić palenie. Trzeba sobie motywować odpowiednio taką decyzję, a co za tym idzie, musimy pomyśleć o takich elementach, które są najważniejsze. Dzięki temu będziemy mogli zwracać uwagę na te elementy, które oczywiście wpływają na naszą silną motywację.
Co może ułatwić rzucenie palenia?
Papierosy powinno się odstawić nagle i bardzo szybko zredukować liczbę papierosów, które się dziennie wypala. Najlepiej, by proces rzucania nie trwał dłużej niż dwa tygodnie. W pewnym przypadku mogą nam pomagać różnorakie preparaty, dzięki którym będzie można skuteczniej radzić sobie z tym problemem. Najczęściej będzie to specjalna zastępcza terapia nikotynowa. Znajdująca się w plastrach czy gumach nikotyna będzie bez wątpienia łagodziła pojawiające się objawy głodu nikotynowego. Dzięki takiej terapii można łagodniej radzić sobie z problemami z rzucaniem palenia. Gdy uda się stopniowo ograniczyć uzależnienie, będzie można również zmniejszać ilość spożywanej gumy nikotynowej czy plastrów, by zmierzać ostatecznie do jej całkowitego wyeliminowania ze swojego życia. Z aktualnym rankingiem preparatów ułatwiających rzucenie palenia można zapoznać się tutaj.
Rzucanie palenia – kiedy do lekarza?
Przy rzucaniu palenia zawsze można także udać się do lekarza i zdecydować się na jego porady, które niekiedy mogą okazać się pomocne. Taka osoba będzie mogła również dobrze określić nam jakie zagrożenia wiążą się z paleniem tytoniu i tym samym będziemy wiedzieli jak sobie z tym poradzić. Oczywiście lekarz jest w stanie również sam przedstawić nam porady, z których będzie warto skorzystać, by skutecznie poradzić sobie z uzależnieniem od papierosów. Dla niektórych rozwiązaniem są również różnego rodzaju grupy wsparcia, wśród osób, które już poradziły sobie z rzucaniem palenia i mogą również podpowiedzieć innym osobom, które muszą radzić sobie z tym problemem. Niekiedy także w sieci można znaleźć na ten temat wiele ciekawych informacji i dowiedzieć się jak skutecznie radzić sobie z nałogiem.