Zdrowe śniadanie – czyli jakie?

Zdrowe śniadanie – czyli jakie?

Dodano: 20-04-2015

odchudzanie dieta zdrowe odżywianie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia – takie zdanie mógłby powtórzyć każdy, jednakże nie każdy stosuje ów zasadę w swoim własnym życiu. Dlaczego warto jadać śniadania i czemu powinniśmy zadbać, by były one zdrowe?

 POCZĄTEK DNIA 

Śniadania pełnią tak istotną rolę w naszym życiu, ponieważ jest to posiłek, którym rozpoczynamy dzień. Oczywiście, wielu ludzi odwleka moment jego zjedzenia, bowiem uważa, że w ten sposób działa z korzyścią dla swego organizmu – wszak im później rozpoczynamy obżarstwo, tym lepiej. Śniadanie jednakże pełni zbyt istotną rolę, aby o nim zapominać lub by nie zdążyć go rano zjeść – co zdarza się o tyle często, że większość z nas jest zabiegana i mając do wyboru spóźnienie do pracy, bądź pominięcie śniadania, wybiera to drugie. Tymczasem śniadania paradoksalnie mogą nas ustrzec przed napadami wilczego głodu w ciągu dnia. Ponadto wpływają korzystnie na tempo przemiany materii, regulują poziom glukozy we krwi i stanowią podstawę dobrego samopoczucia. Wypita naprędce kawa z pewnością raczej podrażni żołądek, niż doda nam sił do pracy. Dzięki śniadaniu nasz układ trawienny i układ krwionośny działają w sposób prawidłowy, a ogólny nastrój utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Jednakże, aby uzyskać takie efekty nie wystarczy pamiętać o zjedzeniu byle czego zaraz po przebudzeniu. Śniadanie musi bowiem być zdrowe – wówczas zapewni zdrowie także naszemu organizmowi!

PORCJA ZDROWIA KAŻDEGO RANKA

Śniadanie powinno być obfite, ponieważ musi wystarczyć nam aż do obiadu i zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na cenne elementy, strawione w ciągu nocy. Przede wszystkim musi nam dostarczyć energii – dlatego nie celujmy w produkty niskokaloryczne, a skupmy się bardziej na tych pozytywnie wpływających na nasze zdrowie.  Ważne, żeby poziom glukozy we krwi podnosił się w sposób stopniowy, a nie gwałtowny. Szukajmy zatem produktów, których częścią składową są węglowodany złożone. Do tego dodajmy produkty białkowe – bogate w istotny dla organizmu wapń. 

CO NA ŚNIADANIE?

Co najlepiej zjeść na śniadanie, aby dłużej cieszyć się zdrowiem i zapewnić swemu organizmowi optymalną dawkę witamin oraz energii? Najlepiej zdecydujmy się na musli, bądź płatki śniadaniowe (niesłodzone), z dodatkiem niesłodzonego jogurtu, kefiru, bądź mleka. Do tego twaróg, razowe pieczywo, wybrany owoc, czy warzywo.  Do takiego śniadania możemy już wypić kawę, czy herbatę, choć najlepiej zdecydować się na zdrowy sok ze świeżo wyciśniętych owoców. Pamiętajmy również, że nasz zegar biologiczny powinien być tak ustawiony, aby co 3-4 godziny decydować się na lekki posiłek, czy pożywną przekąskę. To o wiele lepsze niż zjedzenie trzech obfitych posiłków w ciągu dnia. Zegar biologiczny jest zaś programowany właśnie przez śniadanie – jeśli zaczniemy jadać zdrowo, nasz organizm na pewno odwdzięczy się energią i witalnością!

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.