Wypadanie włosów - poznaj naturalne sposoby

Wypadanie włosów - poznaj naturalne sposoby

Każdego dnia ubywa nam od pięćdziesięciu do nawet stu włosów, gdzie wzmożoną utratę obserwuje się najczęściej wraz z nadejściem jesieni. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być stres, przebyta choroba, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, anemia, nerwice czy też zmniejszona długość łodygi włosa.

Permanentny niedobór białka oraz deficyt kaloryczny również mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów. Bardzo ważne jest poznanie źródła problemu, ponieważ tylko na podstawie prawidłowej diagnozy można wyeliminować przyczynę nadmiernego wypadania włosów za pomocą zastosowania skutecznie metody leczenia. Wizyta u trychologa jest więc najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wszelkie schorzenia skóry głowy oraz włosów.

Szukasz gabinetu trychologicznego? Sprawdź: drTrycholog.pl – Trycholog z Gdańska

Łysienie przyczyną  nadmiernego wypadania włosów

Najczęstszym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe, które dotyka głównie mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Okazuje się, że u około pięćdziesięciu procent populacji męskiej obserwuje się z ten typ łysienia. Przyczyną łysienia androgenowego jest stopniowe i trwałe zmniejszanie się liczby mieszków włosowych na skórze głowy, za co odpowiada nadmierne działanie androgenów. Łysienie androgenowe wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi, wiekiem oraz poziomem androgenów. Charakterystyczne dla tego typu łysienia jest wypadanie włosów w okolicy czołowo-ciemieniowej.

Z kolei łysienie plackowate dotyka obu płci i jest to schorzenie zapalne, które objawia się już u dzieci i młodzieży. Jako pierwsze widoczne są ogniska wyłysienia na owłosionej skórze głowy. Chociaż nie są jeszcze znane przyczyny powstawania tego schorzenia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że winne są predyspozycje genetyczne.

Sposoby na przeciwdziałanie nadmiernemu wypadaniu włosów, czyli zaufaj sile drzemiącej w ziołach

Łysienie może być leczone najróżniejszymi lekami, jednak warto włączyć także kurację opartą na ziołach. W łysieniu androgenowym poleca się bocznię piłkowaną, która działa przeciwzapalnie, antyandrogenowo oraz przeciwwysiękowo. Sprawdzą się także wyciągi z palmy sabałowej, która wykazuje właściwości antyandrogenne i blokujące aktywność enzymów przyczyniających się do powstawiania tego typu łysienia. Natomiast w przypadku łysienia plackowatego stosuje się wyciągi z dziurawca. Miejsca pozbawiane włosów smaruje się wyciągiem, a następnie poddaje się je naświetlaniu promieniami nadfioletowymi. Oczywiście wszystkie kuracje są przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Bardzo ważna jest też prawidłowa pielęgnacja w przypadku osłabionych i wypadających włosów. Do mycia stosuje się łagodne szampony, które nie są nafaszerowane szkodliwą chemią. Sprawdzi się w roli szamponu wywar z korzenia mydlnicy lekarskiej i pokrzywy zwyczajnej. Taki domowy szampon z odwaru tych roślin przyczynia się do wzmocnienia włosów oraz leczenia łojotoku i łupieżu. Dodatkowo działa oczyszczająco i ściągająco, poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia cebulki i przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Stosując ten domowy szampon, można liczyć także na pogłębienie barwy ciemnych włosów.

Jako środka przeciwłupieżowego i przeciwłojotokowe można użyć odwaru z tataraku zwyczajnego, który wykazuje właściwości hamujące łysienie, poprawiające ukrwienie krwi oraz odżywiające. 

Przy problemach z włosami poleca się stosowanie korzenia łopianu, który działa przeciwłupieżowo, a do tego hamuje wypadanie włosów. Z kolei rozmaryn lekarski działa antyseptycznie i ściągająco, przyśpiesza odnowę komórek skóry głowy, a także wzmacnia włosy i nadaje im połysk. Olejki z rozmarynu stymulują krążenie, dzięki czemu cebulki włosowe stają się lepiej odżywione.

Godnym polecenia surowcem jest także brzoza brodawkowata, która ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, a dodatkowo nadaje włosom naturalnego połysku. Natomiast żeń-szeń zapobiega łysieniu oraz wypadaniu włosów, dzięki temu, że pobudza ukrwienie skóry głowy i wzmacnia strukturę włosów.

Do usuwania łojotoku oraz leczenia łojotokowego zapalenia skóry używa się chmielu zwyczajnego, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające na skórę głowy. Nawet czosnek i cebula stymulują wzrost włosów, a do tego pomagają zwalczyć łupież.             

                                    

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.