Oddziaływanie palenia papierosów na organizm

Prawie połowa społeczeństwa jest uzależniona od papierosów. Tym samym uzależnili się od nikotyny, dlatego walka z porzuceniem palenia wydaje się być dla nich bardzo trudna. Bardzo pomocna w tym wypadku jest jednak wiedza na temat tego, w jaki sposób organizm regeneruje się po godzinie od ostatniego papierosa.

Niegdyś uważano, że palenie papierosów daje nawet pozytywne efekty. Przykładowo, dobrze wpływa na samopoczucie bądź zdrowie, a zarazem wzbogaca życie towarzyskie. Pewne cywilizacje nadal uważają palenie za pewien rytuał, wykorzystując substancje halucynogenne, które posiadają pewną ilość nikotyny. Również ich działanie jest silnie uzależniające. Natomiast sam tytoń zaczął interesować szczególnie przedsiębiorców w XX wieku, kiedy to zaczęła się jego wysoka popularność. Mogli oni przekonać się o silnych działaniach uzależniających nikotyny, a następnie zdecydować się na ich wykorzystanie, tylko w celu poprowadzenia skutecznego biznesu. Dopiero po wielu latach wyszły na jaw skutki palenia oraz właściwości dymu papierosowego, które zostały dokładnie zbadane przez naukowcow. Mieli oni możliwość dokładnie się im przyjrzeć. 

W serwisie Medsowa.pl znajdziecie opinie różnych produktów pomagających w rzucaniu palenia i walce z nałogiem nikotynowych. Do najpopularniejszych z pewnością należy Desmoxan, którego opinie przeczytacie tutaj. Kolejną znaną marką jest z pewnością Nicorette, którego produkty to m. in. niewidzialne plastry i sprej do ust. Kolejną niezwykle popularną marką w Polsce jest NiQuitin i jego miętowe listki oraz plastry. Nie można też zapominać o innych produktach, takich jak Kudzu i jego zioła w tabletkach. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem preparatów pomocnych w rzucaniu palenia.

Jak reaguje organizm podczas rzucania palenia?

Nasz organizm reaguje na nikotynę i dym papierosowy na wiele sposobów. Przede wszystkim poprzez palenie dochodzi do wzrostu częstości uderzeń serca, wzrasta też ciśnienie krwi. Dlatego podczas próby zerwania z tym nałogiem można uzyskać o wiele lepsze wyniki związane z działaniem układu krwionośnego.

Organizm zaczyna się już po kilkudziesięciu minutach stabilizować. 

Jeśli nie palimy już kilka godzin, to poprawia się także krążenie obwodowe. Natomiast ciśnienie, jak i praca serca wraca do odpowiednich parametrów. Jednakże wtedy osoby odstawione od palenia borykają się z pewnymi objawami, jak nerwowość, nietypowe zachcianki, zwiększony apetyt. 

Kolejny sukces pojawia się po minimum 8 godzinach od odstawionego papierosa, ponieważ wtedy zaczyna spadać poziom nikotyny we krwi, nawet o ponad 90 procent. Ma to bardzo korzystny wpływ na organizm, ponieważ obniża się w nim stężenie tlenku węgla. Jest on wydzielany do krwioobiegu, więc już nie ma tak niszczącego wpływu. Takie zanieczyszczenia są zastępowane prawdziwym i zdrowym tlenem, który jest dostarczany do narządów wewnętrznych. Dzięki temu poprawia się ogólne samopoczucie osoby odstawiającej palenie. 

Następne korzyści wynikające z zaprzenia palenia dotyczą pojawienia się mniejszego prawdopodobieństwa zapadnięcia na atak serca, zmniejsza się ono o około 70 procent. Jeśli już nie palimy przez 2 dni, o wiele lepiej odczuwamy smaki i zapachy. W wypadku palenia nasze zmysły są osłabione, dlatego na nowo będziemy mogli spożywać posiłki i pić napoje. 

Po 3 dniach: Tutaj można liczyć na znaczne nasilenie się objawów związanych z odstawieniem palenia papierosów, a co za tym idzie, z odstawieniem nikotyny. Pojawia się niepokój, który może okazać się trudny do zniesienia. Dodatkowo występują objawy fizjologiczne, jak skurcze, nudności czy bóle głowy. Natomiast warto zwracać uwagę na pozytywne strony, ponieważ po tych kilku dniach poprawia się ogólny stan układu oddechowego. Wystarczy przyjrzeć się samym płucom, w których to widnieją rozluźnione pęcherzyki płucne. Oddychanie jest o wiele łatwiejsze, jak i efektywne, co sprawia że większa ilość tlenu zaczyna przedostawać się do krwi. 

Po 2 tygodniach: Wspaniale, jeśli już taki okres udaje się nam nie palić, ponieważ tutaj zaczynają ustępować objawy braku nikotyny w całym organizmie. Można pozwolić sobie wtedy na pewną aktywność fizyczną, na przykład uprawiać jakiś sport, wychodzić na siłownię. Wcdześniej palacze podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń mogli odczuwać pewne trudności, natomiast po tym okresie nie są już one tak widoczne. 

Po 3 miesiącach: Po tym okresie ustępuje tak zwany kaszel palacza, więc można być z tego bardzo zadowolonym. Organizm wczesniej był zmuszony pozbywać się zalegających w płucach zanieczyszczeń, natomiast na tą chwilę prezentują się one w świetnej formie. Oczywiście dalsze miesiące odgrywają dla organizmu bardzo istotne znaczenie, ponieważ wpływają na przywrócenie prawidłowej funkcji jego poszczególnych układów. 

Po 5 latach: Statystyki wskazują, że w wypadku takich osób zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Polega ona na tym, że do krwi przestają trafiać szkodliwe substancje. Są one uwalniane w momencie palenia papierosów, więc naczynia krwionośne zaczynają się coraz bardziej zwężać. Także po takim okresie pojawia się coraz mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. 

Po 10 latach: Taki odwyk jest bardzo korzystny, ponieważ gwarantuje posiadanie sprawnego układu oddechowego, a zarazem zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Przykładem jest rak krtani czy trzustki.

Na podstawie tej analizy dokładnie widać, w jaki sposób organizm zaczyna się regenerować w momencie odstawienia palenia papierosów, tytoniu. Wystarczy jedynie sobie na to pozwolić i samodzielnie się o tym przekonać bądź zachęcić do tego swoich najbliższych.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.