Żylaki to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna — jedna z częstszych chorób układu krwionośnego oraz jedno z najczęstszych schorzeń współczesnego świata. Żylaki nóg doskwierają prawie połowie populacji dorosłych osób. W Polsce zmaga się z nimi prawie 10 mln osób — w tym aż 7,5 mln kobiet. Poznaj sposoby zapobiegania żylakom i dowiedz się, jakie metody leczenia są najlepsze na istniejące już zmiany!
Żylaki nóg - przyczyny
Pojawienie się żylaków na nogach może być skutkiem działania różnych czynników. Na powstawanie żylaków wpływ ma zarówno odziedziczona skłonność do nich, jak również styl życia, odpowiednia dieta oraz higiena pracy.
Do największych czynników ryzyka należą:
- brak ruchu,
- długotrwała praca fizyczna w pozycji stojącej lub (rzadziej) siedzącej,
- nadwaga,
- częste, gorące kąpiele,
- ciąża i poród,
- doustne środki antykoncepcyjne,
- złe nawyki żywieniowe,
- podeszły wiek.
Żylaki nóg – objawy
Schorzenie, jakim są żylaki nóg, objawia się widocznymi przez skórę wypukłościami, zgrubieniami oraz niebieskawymi przebarwieniami żył. Jeśli towarzyszy temu swędzenie i obrzęk, to mamy do czynienia z żylakami. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.
Żylaki nóg powstają w wyniku pogorszenia drożności naczyń żylnych przy jednoczesnym wzroście ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Zastawki żylne stają się niewydolne, co skutkuje zastojem krwi w naczyniach. Pod wpływem zwiększonej ilości płynu naczynia żylne patologicznie się rozszerzają, wydłużają i zaczynają skręcać. Pojawiają się obrzęki, stany zapalne i często zakrzepy. Bagatelizowanie choroby może doprowadzić do zaburzeń w odżywianiu tkanek, a w konsekwencji nawet do owrzodzenia podudzi.
Żylaki nóg – zapobieganie
Osoby, które ze względów genetycznych są narażone na występowania żylaków, powinny stosować właściwą profilaktykę już przed pojawieniem się pierwszych objawów. W podobny sposób powinny postępować osoby, u których ze względu na stojący lub siedzący charakter pracy może pojawić się predyspozycja do żylaków.
Aby zapobiec wystąpieniu żylaków nóg, najlepiej:
- nie nadużywać gorących kąpieli, sauny i solarium,
- nie nosić zbyt obcisłych spodni i za ciasnych skarpet,
- nie nosić butów na wysokim obcasie (nie wyższym niż 5 cm),
- kontrolować swoją wagę,
- dbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, unikając nadmiaru tłuszczu i soli,
- dbać o regularną aktywność fizyczną (pływanie, spacery, jazda na rowerze),
- stosować ćwiczenia odciążające nogi (np. przestępowanie z nogi na nogę),
- siedząc przy stole lub biurku, pamiętajmy o tym, że niewskazane jest zakładanie nogi na nogę.
Żylaki nóg – leczenie
Jeżeli pomimo zastosowanych działań profilaktycznych pojawia się problem niewydolności żylnej, najlepiej skonsultować się z lekarzem, w celu postawienia właściwej diagnozy. Profilaktycznie zastosować można produkty lecznicze, dostępne w aptece bez recepty. Preparaty te zawierają substancje czynne wykazujące działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i uszczelniające naczynia krwionośne.
Do najważniejszych substancji aktywnych, które znajdują zastosowanie w lekkich oraz umiarkowanych zmianach chorobowych, należą:
- wyciąg z nasion kasztanowca (lub izolowana escyna) — działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, uszczelnia naczynia żylne,
- bioflawonoidy (np. rutyna, diosmina) — zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych,
- dobesylan wapnia (oraz inne sole wapnia) — poprawia mikrokrążenie, działa korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych,
- heparyna i jej pochodne — zmniejszają krzepliwość krwi, zapobiegając powikłaniom żylaków w postaci zakrzepów i zatorów żylnych,
- tribenozyd — działa przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie,
- niesteroidowe leki przeciwzpalne — NLPZ (np. diklofenak, ketoprofen) — działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie.
W zwalczaniu żylaków nóg mamy do dyspozycji wiele preparatów o sprawdzonej i potwierdzonej skuteczności. Lepiej zastosować działania profilaktyczne i leczyć drobne zmiany żylakowe, niż świadomie narażać się na groźne konsekwencje, które niesie za sobą zaawansowany stan choroby.
Z tego względu warto rozważyć wybór odpowiedniego dla siebie preparatu. Tabletki Diohespan Max łagodzą objawy towarzyszące niewydolności krążenia żylnego, jak obrzęki, uczucie ciężkości nóg oraz nieprzyjemne mrowienie w nogach. Płyn leczniczy Venoforton to roślinny środek wpływający pozytywnie na kondycję naczyń krwionośnych — uelastycznia i wzmacnia ich ściany. Kapsułki Cyclo 3 Fort i tabletki Diosminex przynoszą efekty w leczeniu bólu oraz znoszą uczucie ciężkości w kończynach dolnych. Mogą być także stosowane pomocniczo przy dolegliwościach związanych z obecnością żylaków odbytu. Do pielęgnacji skóry w stanach żylakowych, obrzękach nóg oraz miejsc z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi warto wypróbować kosmetyk, jakim jest ceniona przez naszych internautów Maść kasztanowa.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym, aktualnym rankingiem najlepszych produktów na żylaki nóg.