Czy to już kaszel palacza?

Czy to już kaszel palacza?

Kaszel palacza jest przypadłością często lekceważoną. To błąd, ponieważ kaszel, który pojawia się po paleniu papierosów czy też paleniu innych wyrobów może okazać się objawem wielu poważnych chorób. Sprawdźmy jak rozpoznać to schorzenie i na czym polega leczenie kaszlu palacza.


Kaszel palacza - etiologia:

Kaszel palacza nigdy nie jest prawidłowym objawem. W czasie, gdy palimy papierosy lub też inne wyroby tytoniowe, wydziela się dym. Dym, który zawiera w sobie kilka tysięcy szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak tlenek węgla, nikotyna, związki benzenu oraz wiele innych. Konsekwencją są niekorzystne zmiany w drogach oddechowych. Ich skutkiem mogą być groźne dla nas choroby, a w tym - nawet nowotwór płuc.

Jako ochrona w drogach oddechowych produkowany jest śluz zatrzymujący dostające się tutaj zarazki, zanieczyszczenia z powietrza oraz inne potencjalnie szkodliwe dla nas substancje. Śluz ten jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu. Toksyczne związki zawarte w dymie prowadzą niestety do zanikania komórek odpowiedzialnych za ochronę. W związku z tym coraz trudniej odkaszlnąć śluz. Jego część wraz z drobnoustrojami oraz szkodliwymi substancjami nadal zalega w drogach oddechowych, a to doprowadza do rozwoju chorób.

Kaszel palacza - objawy:


Kaszel palacza jest przede wszystkim kaszlem:

- drażniącym

- gwałtownym

- uporczywym

- nasilającym się najbardziej rano

- z odpluwaniem gęstej, lepkiej wydzieliny, w coraz większej ilości. Jej barwa na początku jest przezroczysta, z czasem staje się ropna a nawet krwawa!

Im dłużej tkwimy w nałogu, tym kaszel jest coraz bardziej męczący i dokuczliwy


Kaszel palacza - badania:

Jeśli borykamy się z problemem tzw. kaszlu palacza, warto wykonać badania układu oddechowego, takie jak:

- RTG klatki piersiowej - by wykluczyć zapalenie płuc i gruźlicę

- spirometria i testy alergiczne - by sprawdzić, czy podstawą objawów nie jest astma oskrzelowa
- badanie laryngologiczne - by wykluczyć przewlekłą infekcję górnych dróg oddechowych
- inne badania zalecone przez lekarza


Kaszel palacza - leczenie:


Jak najskuteczniej wyleczyć tą chorobę? Przede wszystkim rzucić palenie. Ulgę mogą nam przynieść specyfiki łagodzące kaszel - apteczne oraz naturalne, np. ziołowe. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Jeśli przyczyną kaszlu okaże jednak któraś z wymienionych chorób, należy zastosować leczenie.

Kaszel palacza może o sobie przypominać po rzuceniu nałogu, nawet przez kilka lat.  Kaszel ten nie musi być jedynie skutkiem zgubnego nałogu - może być to objaw wielu groźnych chorób, jak rozedma płuc, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, gruźlica, a nawet nowotwór płuc.

Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 2 miesiące, dodatkowo pojawiają się takie objawy jak, np. wzmagająca się duszność czy krwioplucie, należy niezwłocznie udać się do lekarza po fachową pomoc.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.