Hemoroidy należą do wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Według badań dotyka nawet 70% osób powyżej 30 roku życia. A przecież nie ma się czego wstydzić. Wcześnie rozpoznana jest łatwo wyleczalna, nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.
Czym są hemoroidy, jak sobie z nimi radzić?
Hemoroidy inaczej guzki krwawnicze są fizjologicznymi strukturami odbytu. To wypełnione krwią poduszeczki, które uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują proces wydalania. Problem pojawia się, gdy dochodzi do przekrwienia guzków, co prowadzi do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu. Sytuacja taka nazywana jest chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu. Hemoroidy występują głównie u osób dorosłych. Choroba ta bardzo rzadko dotyka dzieci.
Przyczyny hemoroidów
Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku. Mimo tego ryzyko powstania żylaków odbytu zwiększa się z wiekiem. Związane jest to ze spowolnioną perystaltyką jelit.
Kolejnym czynnikiem ryzyka jest siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej powoduje zaburzenia ciśnienia krwi w układzie żylnym.
Osoby pracujące przy komputerze, jeżdżące konno, kierowcy i kolarze często cierpią z powodu hemoroidów.
Zmiany hormonalne związane z ciążą sprzyjają również powstawaniu żylaków odbytu. Zdarza się czasem, że rosnący płód uciska na układ żylny, utrudniając odpływ krwi. Często w czasie porodu silne parcie powoduje powiększenie guzków. Wiele kobiet po porodzie boryka się z problemem hemoroidów. Na szczęście sytuacja taka zazwyczaj szybko sama wraca do normy i nie wymaga leczenia.
Osoby otyłe, cierpiące na biegunki, po operacjach odbytu lub krocza, uprawiające seks analny oraz kobiety, które urodziły kilkoro dzieci, częściej dotyka problem hemoroidów. Czynniki te zmniejszają napięcie mięśniowe w okolicy odbytu.
Hemoroidy występują także u osób cierpiących na rzadkie choroby takie jak: guz miednicy małej, wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych i marskość wątroby.
Niektórzy lekarze zwracają uwagę na czynniki genetyczne sprzyjające powstawaniu hemoroidów.
Mała ilość błonnika w diecie prowadzi do zaparć. Podobnie jak niedostatecznie nawodnienie organizmu. W czasie wypróżniania może dojść do rozciągnięcia i uszkodzenia błony śluzowej odbytu, a z czasem do hemoroidów.
Objawy hemoroidów
Pierwszym objawem, zwykle bagatelizowanym jest świąd odbytu. Inne objawy to:
- wyciek śluzu,
- ból,
- krwawienie,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia.
Leczenie hemoroidów
Leczenie związane jest ze stopniem zaawansowania choroby. Mimo to w każdym stadium zaleca się pić 2-2,5 litra płynów dziennie. Równie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, w której dużą rolę odgrywają warzywa, owoce. Produkty, które powinno się wyeliminować to: kawa, herbata, alkohol, orzechy oraz ostre przyprawy.
W początkowej fazie choroby stosuje się głównie leczenie objawowe, polegające na uśmierzaniu bólu. Pomocne są ciepłe kąpiele i nasiadówki w naparze z kory dębu (kilka razy dziennie po 10 minut).
Stosuje się również czopki oraz kremy zawierające leki przeciwbólowe, ściągające i przeciwzapalne. Czasem konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.
Zabiegi chirurgiczne
Jeśli pacjent cierpi z powodu stale nawracających hemoroidów, a dolegliwości są duże, konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Stosowane metody to m.in.
- metoda Barrona (gumkowanie) polega na założeniu na nasadę guza gumowego pierścienia, który ma spowodować odcięcie do niego dopływu krwi, a następnie jego obumarcie i odpadnięcie.
- skleroterapia polega na wstrzykiwaniu środków chemicznych, które zamykają dopływ krwi do hemoroidów.
- laseroterapia polega na naświetleniu guzka laserem. Wysoka temperatura powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń i zniszczenie guzka.
- metoda Longo polega na usunięciu oraz zaszyciu fragmentu błony śluzowej za pomocą staplera hemoroidalnego.
Jak zapobiegać hemoroidom?
Aby uniknąć hemoroidów:
- prowadź aktywny tryb życia,
- unikaj zaparć (dbaj o prawidłowe wypróżnianie),
- jeżeli twoja praca wymaga długiego siedzenia, np. pracujesz przy komputerze, wybierz twarde krzesło, rób częste przerwy,
- jedz produkty bogate w błonnik (owoce, warzywa, razowe pieczywo, makaron),
- dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu,
- unikaj potraw sprzyjających zaparciom: czekolady, mocnej herbaty,
- pamiętaj o higienie intymnej- stosuj produkty zawierające aloes, miód, opuncje lub nagietek,
- wystrzegaj się seksu analnego,
- noś bawełnianą bieliznę.
Pamiętaj, że hemoroidy nie są jedyną możliwą przyczyną występowania bólu i krwawienia odbytu. Może to świadczyć o innych poważnych chorobach, np. Raku odbytu przewlekłym zapaleniu jelit, chorobie Leśniowskiego-Crohna. Dlatego skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować cię do proktologa (chirurga zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy).
Być może zainteresuje cię nasz artykuł Procto Vitale - naturalny sposób na hemoroidy. Wypróbuj Procto-Glyvenol, lek w postaci kremu doodbytniczego przeznaczony do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwświądowo, a także przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego. Możesz zastosować także Hemorol, to lek w postaci czopków doodbytniczych. Czopki działają ściągająco, przeciwzapalnie i rozkurczająco dzięki zawartej w niej benzokainie. Preparaty na hemoroidy stosuje się także w przewlekłych stanach zapalnych błony śluzowej odbytu oraz podrażnieniach i pęknięciach śluzówki odbytu.