Kategorie produktów

Kategorie produktów

Bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie

Lekarze rokrocznie ostrzegają przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych na ludzką skórę. Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna. By cieszyć się piękną opalenizną i zdrową skórą, warto sięgnąć po produkty ochronne.

Jak opalać się bezpiecznie i zarazem zachować piękną, naturalną opaleniznę?

Słońce – niebezpieczne, ale potrzebne

Na co dzień rzadko zdajemy sobie sprawę z oddziaływania czynników środowiskowych na nasze zdrowie i samopoczucie. Warunki atmosferyczne w znaczny sposób wpływają na stan naszego zdrowia, niosąc ze sobą daleko idące skutki. Tak jest w przypadku promieni słonecznych, które stanowią zagrożenie dla naszej skóry, dostarczając zarazem niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D3.

Ponadto ciemna, opalona skóra stała się synonimem piękna, stąd wielu z nas korzysta latem z gorących promieni słońca, by nadać skórze lekko brązową barwę.

Często popełnianym błędem jest rezygnacja z ochrony przeciwko promieniom UV w postaci kremów lub balsamów do ciała. Należy pamiętać, że zmiana koloru skóry to w rzeczywistości reakcja obronna na oddziaływanie szkodliwych promieni słonecznych.

Na niebezpieczeństwo narażone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze, posiadające jasną karnację oraz wiele znamion na ciele.

Promienie UVA i UVB

Wyróżnia się dwa rodzaje promieniowania słonecznego, które wpływają nie tylko na barwę, ale także stan naszej skóry.

  • Promienie UVA to promieniowanie ultrafioletowe, bardzo szkodliwe dla orgazmu. To dzięki niemu skóra staje się brązowa. Dociera do głębszych warstw skóry, uszkadzając włókna kolagenowe, które chronią ciało przed szkodliwym wpływem promieni UVB. W ten sposób zwiększa się ryzyko rozwoju czerniaka – bardzo złośliwego nowotworu skóry.
  • Promieniowanie UVB działa na płytsze warstwy, odpowiada za zaczerwienienia oraz pierwszą opaleniznę. To właśnie one dostarczają organizmowi witaminy D3, która pozytywnie wpływa na układ kostny, nerwowy, mięśniowy oraz odpornościowy.

Nasze zapotrzebowanie na witaminę D3 jest dość duże, dlatego podczas jesiennych i zimowych miesięcy należy dostarczać ją w formie suplementów diety. By skutecznie ochronić się przed działaniem słońca, a zarazem czerpać z niego korzyści w postaci wartościowej witaminy D3, warto sięgnąć po kosmetyki w filtrem.

Szkodliwe działanie słońca

Skóra w pewien sposób broni się przed słońcem sama, ale to nie wystarczy, jeśli całymi dniami wystawiamy ciało na jego działanie. Produkcja witaminy D3 to jedyna zaleta oddziaływania słońca na skórę.

Oddziaływanie słońca na skórę wiąże się z szeregiem negatywnych skutków:

  • Przede wszystkim wiąże się z ryzykiem rozwoju nowotworów skóry, wśród których najgroźniejszy jest czerniak. Wokół znamion, czyli ciemnych pieprzyków na ciele, mogą pojawić się niepokojące objawy (zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie), które powinien obejrzeć dermatolog.
  • Ponadto warto pamiętać, że skóra pod wpływem słońca bardzo szybko staje się przesuszona. Skóra traci swą elastyczność oraz jędrność, pojawiają się również zmarszczki.
  • Podczas opalania bez ochrony w postaci kremów z filtrem łatwo też o bardzo bolesne i niebezpieczne oparzenia słoneczne.

Nie tylko słońce bywa szkodliwe – sztuczne światło pochodzące z lamp używanych w solariach w takim samym stopniu szkodzi skórze. Zarówno kąpiele słoneczne, jak i opalanie w solarium może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Krem z filtrem dla każdego

W drogeriach oraz aptekach można znaleźć całą gamę kosmetyków, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Im wyższy filtr, tym ochrona przed słońcem większa, co odbywa się kosztem opalenizny. Szczególnie ważna jest ochrona w przypadku małych dzieci, osób starszych, posiadających jasną karnację oraz wiele znamion na ciele.

Przy wyborze należy kierować się wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej, widniejącym na opakowaniu jako SPF (od angielskiego wyrażenia sun protection factor).

Najlepszym rozwiązaniem dla osób ze skórą wrażliwą będą kosmetyki z wysokim wskaźnikiem, który wynosi 50 SPF, choć obecnie można znaleźć się z wyższymi oznaczeniami. 2 SPF to najniższa ochrona sugerowana osobom, które mają naturalną ciemną karnację.

Osoby o jasnym i bardzo jasnym odcieniu skóry powinny natomiast sięgnąć po kosmetyki ze wskaźnikiem wyższym niż 30. Daje to skuteczną ochronę przed słońcem, nakładanie kosmetyku podczas kąpieli słonecznej powinno jednak odbywać się systematycznie.

Ochronę nad morzem lub jeziorem zapewnią środki wodoodporne. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki tego typu nie gwarantują stuprocentowej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a jedynie opóźniają proces docierania promieni UV do głębszych warstw skóry. Dlatego warto uważać na siebie podczas przebywania na słońcu – ubierać lekkie, zwiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne, okrycia na głowę. Należy zadbać o nawodnienie oraz ograniczać przebywanie na zewnątrz w ciągu dnia, kiedy słońce świeci najmocniej.

Jak wzmocnić opaleniznę?

Dla osób, które chciałyby cieszyć się zdrową i naturalną opalenizną dłużej, istnieje idealne rozwiązanie – suplementy diety z dodatkiem beta-karotenu, selenu oraz witamin.

W czym tkwi ich siła?

  • Beta-karoten – to innymi słowy prowitamina witaminy A, która sprzyja zachowaniu barwnika produkowanego podczas kąpieli słonecznej. Zarazem chroni przed powstawaniem przebarwień podczas opalania. Na dodatek jest dodatkowym filtrem przeciw promieniowaniu UV, który chroni organizm od wewnątrz. Przyjmując beta-karoten, można mieć również gwarancję, że skóra nie będzie zanadto przesuszona.
  • Witamina A zawarta jest również w kosmetykach, które utrwalają opaleniznę oraz łagodzą ewentualne poparzenia słoneczne – kojące balsamy, żele oraz kremy należy nałożyć na skórę po kąpieli słonecznej.
  • Warto sprawdzić, czy w suplementach diety zawarte są również dodatkowe witaminy i minerały, które nawilżają skórę, chronią ją przed wolnymi rodnikami oraz wspomagają jej regenerację – czyli cynk, selen oraz witamina E i C.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.