5 przydatnych aplikacji treningowych

5 przydatnych aplikacji treningowych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – przygotowała raport dotyczący aktywności fizycznej różnych narodów. Najmniej aktywnym narodem są mieszkańcy Kuwejtu, gdzie 67 proc. populacji nie ćwiczy wystarczająco często. Jak jest w Polsce? Jak trenujemy i jak wspomagamy się podczas treningu przy użyciu nowoczesnych technologii?

Aktywny jak...?

WHO pokazało również, jak aktywni na co dzień są Polacy. Zgodnie z przywołanym raportem, który został opublikowany w czasopiśmie medycznym „Lancet”, nawet 32,5 proc. dorosłych Polaków, w tym 31,5 proc. mężczyzn oraz 33,4 proc. kobiet, rezygnuje z regularnej aktywności fizycznej.

Średnia światowa niewystarczającej aktywności wynosi 27 proc. Dlatego można powiedzieć, że Polska nieznacznie odbiega od średniej. Za to w krajach uboższych, głównie afrykańskich, ludzie są znacznie bardziej aktywni.

WHO zaleca, aby każdy człowiek wykonywał co najmniej 150 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń tygodniowo. W zakres takich treningów może wchodzić szybki marsz czy jazda na trenażerze. 150 minut treningu umiarkowanego można zastąpić 75 minutami energicznego treningu, choćby biegowego.

Dla dopasowania treningu do swoich preferencji oraz możliwości warto zadbać o konsultację z trenerem personalnym. Dla tych, których na to nie stać, czy tych, którzy chcą ćwiczyć w zaciszu własnego domu, przeznaczone są ciekawe aplikacje na smartfona. Przedstawiamy 5 propozycji.

FitWoman i FitMan

Dwie aplikacje, ale o podobnym charakterze. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że mężczyźni i kobiety potrzebują różnych zestawów ćwiczeń. Mają inne możliwości i partie ciała, które powinni ćwiczyć częściej. Różnice płciowe uwzględniają aplikacje FitMan i FitWoman.

Działają dokładnie tak samo, ale prezentują treści przeznaczone i opracowane przez ekspertów specjalnie z myślą o przedstawicielach określonej płci. Można je traktować jako wsparcie treningowe. To tak, jakby zawsze mieć pod ręką choć namiastkę trenera osobistego.

Wśród podstawowych funkcji aplikacji wskazać należy:

  •       dobór ćwiczeń,
  •       określenie przerw – ich liczby i czasu trwania,
  •       zliczanie statystyk,
  •       przypominanie o treningach,
  •       motywowanie do wysiłku.

Atutem aplikacji FitWoman i FitMan jest prezentacja różnych aktywności na czytelnych animacjach. Zestawy ćwiczeń w ten sposób dają obraz tego, jak prawidłowo je wykonywać, co gwarantuje ich efektywność. Nie należy zapominać o tym, że ćwiczenia te zostały opracowane i dobrane we współpracy z wykwalifikowanymi trenerami personalnymi, a następnie podzielone na trzy kategorie trudności, m.in. poziom Easy – łatwy, bez konieczności wykorzystywania specjalistycznych akcesoriów i urządzeń siłowych. W kolejnych dwóch można prowadzić bardziej zaawansowane treningi.

Workout Trainer

Popularną aplikacją na smartfony z kategorii fitness i zdrowie jest Workout Trainer, w której znajdziemy setki ćwiczeń. Wszystkie pokazywane są przez profesjonalnych trenerów, dlatego ćwiczący wiedzą, jak krok po kroku je wykonać. Poszczególne ćwiczenia wzbogacone są o komentarze głosowe. Trenerzy więc dokładnie instruują, jak wykonać kolejne ruchy, ale też motywują cały czas do coraz większego wysiłku.

W aplikacji można wybrać cele treningowe, jak zrzucenie wagi czy poprawa kondycji. Jest ona dostępna w wersji premium, płatnej i bardziej rozbudowanej, oraz w wersji darmowej, z podstawową funkcjonalnością.

Aerobiczna szóstka Weidera

Treningi A6W, czyli Aerobicznej Szóstki Weidera, pozwalają na wyćwiczenie płaskiego brzucha. Mogą one być stosowane również w parze z aplikacją treningową, która nazwana została w ten sam sposób. Aplikacja A6W jest harmonogramem specjalnie opracowanych ćwiczeń mięśni brzucha, jakie wykonuje się w trakcie 42 kolejnych dni. Trzeba ćwiczyć regularnie, w określonych ilościach serii i powtórzeń.

W aplikacji można prowadzić statystyki swojej wagi i obwodów, m.in. talii. Znajduje się też w niej porównywanie zdjęć oraz ustanawianie własnych poziomów treningowych. Co ważne, w aplikacji wszystkie ćwiczenia z Aerobicznej szóstki Weidera prezentowane są w formie animacji, dzięki czemu dokładnie użytkownik wie, jak je wykonywać.

Zombies, RUN!

Aplikacja dla biegaczy, a tych jest coraz więcej w Polsce. „Zombies, RUN!” jest przeznaczona głównie dla początkujących sportowców, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem albo mają problemy z motywacją. Po skonfigurowaniu apki wystarczy założyć słuchawki podłączone do smartfona i zacząć ćwiczyć. Program będzie przerywał odtwarzaną muzykę komunikatami o szalejących na Ziemi zombie, przed którymi trzeba uciekać.

Aplikacji treningowych jest znacznie więcej – wymieniliśmy tylko niektóre. Będziemy z nich wygodnie korzystać i jeszcze lepiej przykładać się do treningów, dzięki obecnej w domu sieci Wi-Fi utworzonej na bazie internetu stacjonarnego z UPC, z prędkością dochodzącą do 1 Gb/s.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.