Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii mają rodzynki?

Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii mają rodzynki?

Dodano: 29-12-2015

bakalie sypkie zdrowe odżywianie sklep ze zdrową żywnością

Rodzynki pomagają w walce z próchnicą

Okazuje się, że badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Chicago pokazują, że rodzynki są doskonałym produktem, który pozwala na skuteczną walkę z próchnicą. Przede wszystkim wynika to z tego, że znajdują się tam trzy związki chemiczne: kwas oleanolowy, aldehyd oleanolowy oraz 5-hydroksymetyl-2-furfural.

Z przedstawionych badań wynika, że te związki działają pozytywnie na organizm ponieważ radzą sobie ze zwalczaniem bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i mogą prowadzić do chorób dziąseł oraz do psucia się zębów. 

Jak to możliwe, że rodzynki, w których znajduje się tak dużo cukru mogą się stać tak dobrym produktem dla naszych zębów? to na pewno zaskakujące, ale tak rzeczywiście jest. Znajduje się tam bowiem cukier prosty: fruktoza oraz glukoza a nie ma sacharozy, która to jest główną przyczyną pojawiających się ubytków w naszych zębach. 

Rodzynki zamiast batonów i żeli energetycznych

Okazuje się, że jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy rodzynki pojawiają się w diecie sportowców.  Dzięki nim dostajemy bowiem dawkę pozytywnej energii, która będzie porównywalna do tej jaką mogą nam dawać batony czy energetyczne żele. Wynika to z badań, które przedstawione zostały przez specjalistów z University of California-Davis, opublikowanych w "Journal of the International Society of Sports Nutrition".

W ich badaniach brali udział badacze, którzy przebiegali 3 mile. Dzieleni byli na trzy grupy. Część z nich dostała rodzynki, druga grupa batony energetyczne a trzeba jedynie wodę. Ci, którzy zjedli rodzynki czy batoniki uzyskiwali taki sam czas. Natomiast osoby, które piły wodę docierały do mety minutę później. 

James Painter - przedstawiciel California Raisin Marketing Board, ekipy, która zleciła przeprowadzenie badania podkreśla, że rodzynki to doskonała alternatywa dla sportowych żeli. Dodatkowo dostarczają one błonnika i licznych mikroelementów, które pozytywnie działają na organizm. Nie ma tam sztucznych barwników czy aromatów i to również ma znaczenie.

Rodzynki mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2

Inne wyniki badań, które zostały przygotowane przez brytyjskich naukowców pojawiły się w  „British Medical Journal”. Były one przeprowadzone na grupie prawie 200 tysięcy osób a eksperyment trwał prawie 25 lat. Co cztery lata wszystkie osoby poddawane były badaniu, w którym mieli uzupełnić ankietę, w której wpisywali jakie owoce spożywali. Brano pod uwagę wiele różnych owoców i okazało się, że spożywanie winogron oraz rodzynki powoduje, że ryzyko wystąpienia cukrzycy jest około 12% niższe. Badacze przypuszczają, że działa na to antocyjaninom, który się w tym znajduje. Osoby, które mają już rozpoznaną cukrzycę powinni jednak na nią uważać. 

Rodzynki na odchudzanie? Ile kalorii mają rodzynki?

Jeśli chodzi o osoby, które są na diecie to spożywanie winogron powinno być traktowane ostrożnie, ponieważ w 100 gramach znajduje się prawie 300 kalorii i w dużej mierze jest to niestety cukier. Jednak znajduje się tam również błonnik, który na pewno ma pozytywny wpływ na osoby, które się odchudzają. Dlatego garść rodzynek kilka razy w tygodniu zamiast innych przekąsek będzie dobrym wyborem.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.