Czy herbata z miodem i cytryną leczy przeziębienie?

Czy herbata z miodem i cytryną leczy przeziębienie?

Jesteś przeziębiony? Pij herbatę z miodem i cytryną. Ile razy spotkałeś się z tym stwierdzeniem lub sam praktykujesz tę metodę ,,leczenia’’ infekcji? Jeśli należysz do grona tych osób, pora rozwiać wszelkie wątpliwości i przekonać się, jak naprawdę jest z tym cudownym napojem.

Przeziębienie czas zacząć

Właśnie rozpoczęła się astronomiczna jesień, a wraz z nią nagłe zmiany temperatur, pogorszenie pogody i znaczne ochłodzenie, które przy niedostatecznym dbaniu o swoje zdrowie mogą spowodować osłabienie organizmu, a co za tym idzie, zwiększyć jego podatność na infekcje.

Bardzo często w okresie przeziębienia i grypy nie mamy apetytu. Nie ma w tym nic zaskakującego. Tym bardziej nie należy więc zmuszać się do jedzenia, tylko dlatego, że panuje powszechna zasada, że należy w ciągu dnia jeść śniadanie, obiad i kolację.


Czytaj: Wszystko, co warto wiedzieć o przeziębieniu i grypie...


Organizm podczas walki z chorobą zużywa bardzo dużo energii. Tę samą energię zużywa między innymi na trawienie dostarczanego pożywienia. I choć wiele osób wyznaje zasadę, że w czasie choroby należy jeść więcej, warto zastanowić się, czy będzie to dobre dla naszego organizmu, który zamiast walczyć z chorobą, będzie skupiał się na procesach trawiennych

Ważne jest natomiast, by dbać o odpowiednim nawodnieniu. Mówiąc nawodnienie, mamy na myśli przede wszystkim wodę, która odżywia komórki, pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny oraz zapobiega odwodnieniu zwłaszcza w okresie gorączki. Aby woda zyskała dodatkowe wartości, można dodać do niej sól himalajską i cytrynę. Podczas picia takiej wody dodatkowo uaktywnia się proces filtracji.

Dlaczego miód i cytryna?

Herbata z miodem i cytryną niewątpliwie należy do jesiennych niezbędników i faworytów. Wiele osób przypisuje jej cudotwórcze i lecznicze właściwości. Jak więc jest z tą herbatą? Przygotowanie napoju jest bardzo łatwe. Wrzątkiem należy zalać torebkę czarnej herbaty, zaparzyć, dodać cytrynę i miód. Proporcje można dopasować sobie samodzielnie pod względem preferencji smakowych.

herbata z miodem i cytryną

Picie herbaty jest swego rodzaju rytuałem, bez którego nie może się obyć śniadanie i kolacja. Herbatę pije się dla smaku, dla rozgrzania się, dla jej wartości. Herbata zawiera przeciwutleniacze, a także witaminy z grupy B, witaminy AC i EMimo to jednak herbata ma właściwości ściągające i wysuszające, więc na pewno nie zaspokoi pragnienia.

Miód należy do popularnych i lubianych produktów. To nie tylko zamiennik białego cukru ze względu na wysoki poziom słodkości, ale także panaceum na przeziębienie. Miód wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz wzmacniające. Podawany bezpośrednio do ust łagodzi m.in. dolegliwości gardła.

Cytryna jest jednym z bardziej znanych źródeł witaminy C. Kwas askorbinowy jest silnym przeciwutleniaczem oraz immunostymulantem, wspiera także ochronę struktur komórkowych przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami.


Sprawdź: Domowe sposoby na przeziębienie


Czy cytryna to główne źródło witaminy C?

Cytryna jest bez wątpienia najbardziej znanym źródłem naturalnej witaminy C. Istnieją jednak owoce i warzywa, które zawierają jej o wiele więcej (1).

Roślinne źródła witaminy C to m.in. 

  • acerola: 1400-2500 mg/100 g,
  • dzika róża: 250-800 mg/100 g,
  • czarna porzeczka: 150-300 mg/100 g,
  • nać pietruszki: 269 mg/100 g,
  • papryka: 125-200 mg/100 g,
  • brokuł 65-150 mg/100 g,
  • truskawki: 46-90 mg/100 g,
  • kiwi: 84 mg/100 g,
  • cytryna 40-60 mg/100 g.

Pod względem zawartości naturalnej witaminy C bezsprzecznie przoduje acerola. Szacuje się, że jeden owoc aceroli zawiera tyle samo wit. C, co kilogram cytryn. Po zerwaniu owoce aceroli szybko tracą świeżość i łatwo się psują, dlatego najczęściej można spotkać się z produktami na ich bazie – napojami, konfiturami i suplementami diety. Nie wpływa to jednak na ich jakość i wartości odżywcze.

Produktem godnym uwagi jest np. Grinday C – Bio witamina C z aceroli, zawierający standaryzowany ekstrakt z organicznych owoców aceroli. Suplement diety w jest w 100% ekologiczny, organiczny i wegański, odznaczony certyfikatem produkcji ekologicznej Euroliść PL-EKO-04. Stosowanie takiego ekstraktu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę.

Herbata z miodem i cytryną – lek na przeziębienie?

Jak wygląda połączenie tych 3 składników: herbata, cytryna i miód? Trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę to, że osobno składniki te mają duży wpływ na organizm człowieka, razem natomiast ich dobroczynne właściwości znikają, np. pod wpływem działania wysokiej temperatury. Zarówno cytryna jak i miód dodane do gorącej herbaty tracą swoje walory.

przeziębienie

Jeśli więc zależy nam na tym, by utrzymać zdrowotne właściwości poszczególnych składników, a nie uzyskać tylko smaczny i rozgrzewający napój, warto przygotować go z wody, miodu i cytryny. Można także odstawić herbatę do wystudzenia, a następnie zmieszać ją z cytryną i miodem. Należy jednak pamiętać, że miód nie rozpuści się tak szybko, jak w przypadku ciepłego napoju.

Warto sprawdzić, jakie są inne domowe sposoby na przeziębienie, a jest ich naprawdę sporo. Dużą rolę odgrywa także dieta, szczególnie ta, która obfituje w warzywa i owoce – skarbnicę witamin i składników mineralnych.

Bibliografia

1. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-cytrusy-to-glowne-zrodlo-witaminy-c/

Grinday C – Bio witamina C z aceroli

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.