
Jak pozbyć się opryszczki szybko i skutecznie?
Dodano: 28-06-2017
acyklowir problemy skórne opryszczkaDrobne, bolesne pęcherzyki, które pojawiają się na Twoich wargach dosłownie z dnia na dzień to niechybnie pierwsze oznaki opryszczki wargowej. Choroba ta, zwana również „zimnem”, przy zastosowaniu skutecznego leczenia wcale nie musi rozwinąć się w oszpecające twarz zmiany. Mimo, że sama choroba jest stosunkowo niegroźna, należy leczyć ją jak najszybciej, aby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań.
Przyczyny opryszczki
Opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirusa HSV1. Lekarze szacują, że wirusem opryszczki zakażonych jest około 80% ludzi! Choroba ta przenosi się drogą kropelkową — zarazić można się się np. przez pocałunek, używanie wspólnego ręcznika lub sztućców z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki.
Gdy już raz złapaliśmy opryszczkę, stajemy się nosicielami chorobotwórczego wirusa. Wirus zagnieżdża się w komórkach nerwowych i czeka uśpiony na okazję do ataku. Może zostać “obudzony” w okresie przemęczenia i osłabienia odporności organizmu, w czasie menstruacji, a nawet zabiegów dentystycznych. Wówczas wędruje wzdłuż nerwu aż do skóry czy błony śluzowej, gdzie zaczyna się namnażać, doprowadzając do powstania stanu zapalnego i rozwoju pęcherzyków.
Objawy opryszczki
Objawy opryszczki wargowej od zaczerwienienia do strupka rozwijają się zazwyczaj w ciągu kilkanastu dni.
— na początku skóra staje się bardziej napięta, pojawia się świąd i pieczenie,
— na wardze pojawia się miejscowe zaczerwienienie, a następnie tworzy się mała grudka,
— kolejnym etapem jest wysiew małych, bolesnych pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym,
— po około tygodniu pęcherzyki zaczynają pękać, tworząc bolesne nadżerki. UWAGA: w płynie surowiczym pęcherzyków znajdują się wirusy i właśnie na tym etapie ryzyko zakażenia oczu oraz zarażenia innych osób jest największe!
— mniej więcej po kolejnym tygodniu nadżerki zaczynają przysychać i goić się, tworząc łatwo pękające strupki. Strupki odpadają bez śladu, jeśli jednak będziemy je zdrapywać, może dojść do nadkażenia bakteryjnego, co wydłuża czas leczenia oraz niesie ryzyko powstania nieestetycznych blizn.
Metody na szybkie pozbycie się opryszczki
Organizm potrafi zwalczyć opryszczkę samodzielnie w ciągu 3-4 tygodni. To trochę długo, prawda? Istnieją jednak sprawdzone sposoby, aby złagodzić jej objawy oraz skrócić czas choroby.
W przypadku, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych preparatów, można spróbować domowych środków jak np. przykładanie przekrojonego ząbka czosnku, zastosowanie okładu z naparu melisy, smarowanie chorego miejsca miodem lub namoczoną w wodzie tabletką polopiryny (działanie przeciwzapalne). Aby ukoić bolesne „zimno”, można także przyłożyć do wargi kostkę lodu.
Aby osłabić objawy opryszczki wargowej, najlepiej jest jak najszybciej sięgnąć po preparaty przeciwwirusowe. Opryszczkę leczy się miejscowo i ogólnie.
— leczenie miejscowe: do wyboru mamy różnego rodzaju kremy (głównie na bazie acyklowiru, jak np. Zovirax Duo czy Herpex), płyny do przemywania rany (jak np. Sonol) i pasty (głównie cynkowe, jak np. obecny w wielu domach Sudocrem), które odkażają, osuszają ranki i zmniejszają podatność na infekcję. Preparaty należy nakładać zarówno na zmienione chorobowo miejsca, jak i na otaczającą je skórę. Należy je stosować przez 5-10 dni.
— leczenie ogólne: stosuje się je podczas opryszczki nawrotowej i obejmuje ono przyjmowanie doustnie produktów leczniczych (np. pochodnych acyklowiru). Zaleca się także zażywanie witamin B1 oraz B2.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem najlepszych produktów na opryszczkę, dostępnym w serwisie Supple.pl.
Popularne tematy
Trzeba wiedzieć, że jeśli chodzi o problemy z pęcherzem są one takim kłopotem, który często do... czytaj więcej
Już od dawna mówi się o tym, że oleje roślinne mają właściwości prozdrowotne i z całą pewnością... czytaj więcej
Mniszek lekarski jest jedną z najbardziej pospolitych w Polsce roślin – spotyka się ją prawie... czytaj więcej
Miód wielokwiatowy to produkt wytwarzany przez pszczoły, zdrowy i cieszący się dużym... czytaj więcej
Badanie ultrasonograficzne jest najdokładniejszym testem przydatnym do obrazowania wykrycia... czytaj więcej
Czy wiesz jak badać tarczycę? Czym ona właściwie jest? I jakie są jej choroby? Otóż gdy organ ten... czytaj więcej
Weekend majowy tuż-tuż...Czy masz już plan, aby jak najlepiej wykorzystać wolne dni? W jaki... czytaj więcej
Trudności z zasypianiem to zmora blisko połowy dorosłych Polaków. Całe szczęście nie jest to... czytaj więcej
Wątroba to nie tylko największy narząd i gruczoł należący do układu pokarmowego, ale także... czytaj więcej
Bardzo dużo mówi się o regeneracji w kontekście przeziębienia. Nic dziwnego. W okresie choroby... czytaj więcej
Popularne produkty
Zyx Bio
Neomag Cardio
Figi suszone
Hirudoid
Nutridrink Protein
Libramed
inVag
Herbapect Junior
Furoxin
Inni oglądali też
Sinecod
Desmoxan
Cynarex
Somatodrol
Permen King
Gripex Max
Amol
Oeparol
Urydynox
Aspargin
Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.