Zaburzenia pracy układu pokarmowego dotyczą wielu osób na całym świecie. Mogą mieć różne przyczyny, w tym złe nawyki żywieniowe, stres, choroby przewodu pokarmowego i wiele innych. Zmiana diety to często za mało, aby przywrócić komfort trawienny. Aby wesprzeć ten proces, sięgamy zazwyczaj po sprawdzone preparaty apteczne. Sprawdź, na co pomaga Debutir? Jak działa Debutir i w jaki sposób należy go stosować? Podpowiadamy.
Czym jest Debutir?
Debutir jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego. Jego stosowanie zalecane jest osobom dorosłym i dzieciom po 7 roku życia do w przypadku chorób jelita grubego.
Debutir dostępny jest w postaci kapsułek, w których składzie znajduje się sól sodowa kwasu masłowego. Kwas masłowy przyjmuje postać mikrogranulatu, co sprawia, że substancja nie jest wykorzystywana w całości na poziomie górnego odcinka przewodu pokarmowego, dzięki czemu trafia także do jelita grubego i cienkiego.
Na co pomaga Debutir?
Debutir zaleca się stosować do postępowania dietetycznego w podanych sytuacjach:
- zespół jelita nadwrażliwego (IBS);
- zaburzenia flory jelitowej np. podczas choroby trzustki, nerek czy wątroby oraz po antybiotykoterapii;
- zaburzenia wchłaniania powodujące utratę masy ciała, niedobór składników odżywczych oraz nieprawidłowy wzrost dzieci;
- choroby jelita grubego wraz ze zmianami w obrębie błony śluzowej;
- niedobory pokarmowe w przypadku diety ubogoresztkowej czy niedostatecznej ilości przyjmowanego błonnika pokarmowego;
- zaburzenia układu pokarmowego o charakterze czynnościowym takich jak: wzdęcia brzucha, biegunki, bóle brzucha, dyspepsja oraz przewlekłe zaparcia.
Dabutir – skład
1 kapsułka produktu Debutir zawiera 500 mg mikrogranulowanego maślanu sodu i trójglicerydu pochodzenia roślinnego (oleju palmowego), co odpowiada 150 mg maślanu sodu. Pozostałymi składniki produktu są uwodorniony olej palmowy oraz maślan sodu.
Maślan sodu wykazuje cenne właściwości biologiczne, do których należy m.in.:
- zdolność do regeneracji uszkodzonego nabłonka jelitowego,
- odżywienie błony śluzowej jelita,
- ochrona przed translokację toksyn i bakterii z jelita do krwiobiegu,
- zapobieganie penetracji alergenów pokarmowych dzięki wzmocnieniu bariery jelitowej.
Jak działa Debutir?
Składnikiem aktywnym produktu Debutir jest kwas masłowy. Główną funkcją kwasu masłowego jest wzmacnianie nabłonka jelitowego, dzięki czemu toksyny i bakterie nie przedostają się z treści jelitowej do organizmu. Maślan sodu należy do grupy kwasów tłuszczowych krótkołańcuchowych, które produkowane są na drodze fermentacji bakteryjnej błonnika (włókna pokarmowego) w warunkach fizjologicznych. Zbyt niska ilość błonnika przyczynia się do obniżenia poziomu endogennych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
Debutir – zalecane spożycie
Kapsułki należy stosować doustnie i połykać w całości. Nie należy rozgryzać czy też wysypywać zawartości kapsułki. Środek zaleca się popić letnią lub chłodną wodą. Najlepiej przyjmować podczas posiłku.
Osoby dorosłe | 1 kapsułka dwa razy dziennie (rano i wieczorem) | najlepiej stosować przez co najmniej 3 miesiące |
Dzieci powyżej 7 lat | 1 kapsułka dziennie (najlepiej wieczorem) | najlepiej stosować przez co najmniej 6 tygodni |
Po jakim czasie działa Debutir?
Na efekty działania produktu Debutir trzeba niestety nieco poczekać. Zazwyczaj odczuwalne są one po kilku-kilkunastu tygodniach systematycznego stosowania preparatu.
Czy Debutir można stosować dłużej niż przez 3 miesiące?
Zgodnie z zaleceniem producenta, preparat Debutir powinien być przyjmowany przez minimum trzy miesiące lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czy Debutir można podawać dzieciom?
Debutir może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 7. roku życia.
Debutir a karmienie piersią
Debutir może być przyjmowany przez kobiety w okresie laktacji. Stosowanie produktu powinno być jednak prowadzone pod kontrolą lekarza.
Debutir – środki ostrożności i przeciwwskazania:
Przed użyciem warto też zapoznać się z treścią ulotki preparatu Debutir.
Debutir nie jest przeznaczony do stosowania pozajelitowego. Nie należy stosować go w przypadku gdy połykanie kapsułek sprawia trudność.
Przeciwwskazaniem do stosowania produktu Debutir jest nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik.
Debutir powinien być przyjmowany zgodnie ze wskazaniami. Nie stosować u osób z zaburzeniami połykania lub kiedy połknięcie kapsułki sprawia trudność.
Debutir – skutki uboczne
Maślan sodu uważany jest za substancję bezpieczną dla ludzkiego zdrowia. Nie odnotowano jak dotąd skutków ubocznych po jego zastosowaniu.
Co jeszcze wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego?
Na pozytywne funkcjonowanie przewodu pokarmowego wpływają m.in. takie czynniki jak produkcja odpowiedniej ilości śluzu, dobra perystaltyka jelit oraz obecność w jelitach naturalnej flory bakteryjnej. Podczas wystąpienia problemów z przewlekłymi zaparciami czy wzdęciami można zastosować lek Lactulosum, który wpływa na zmiękczenie masy kałowej. W przypadku pojawienia się ostrej i przewlekłej biegunki u dzieci można zastosować produkt leczniczy Smecta. Do leczenia zaparć u dorosłych zaleca się stosowanie leku Dulcobis, zawierający bisakodyl, który wykazuje silne działanie przeczyszczające. Lek zmiękczający masę kałową oraz zwiększający objętość stolca to np. Enema. Lek ten zalecany jest szczególnie przed badaniami diagnostycznymi oraz przed i po zabiegach operacyjnych.