Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja i niwelowanie objawów

Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja i niwelowanie objawów

Dodano: 25-05-2015

atopia azs skóra pielęgnacja skóry

Jeśli chodzi o reakcje o charakterze alergicznym u dzieci jedną z najczęściej występujących reakcji będzie atopowe zapalenie skóry. Nawet 20% dzieci musi cierpieć z takiego powodu. Niestety dalej w ostatnich latach liczba takich problemów rośnie. Jeśli chodzi o przyczyny mogą one być na gruncie genetycznym jak i środowiskowym. Należy wkładać możliwie jak najwięcej starań, by dziecku zapewniać pielęgnacje skóry w możliwie najlepszy sposób. Jeśli już pojawiają się jakieś objawy Atopowego Zapalenia Skóry powinno się jak najszybciej podjąć wszelkie działania, które będą zmierzały do niwelowania tego problemu. 

Pielęgnacja skóry

Współcześnie trzeba liczyć się z tym, że skóra jaką ma dziecko jest dużo bardziej wrażliwa od skóry osoby dorosłej. Jest cieńsza a co za tym idzie będzie dużo bardziej narażona na wszelkiego rodzaju podrażnienia, które mogą występować z bardzo wielu powodów, między innymi z powodu nadmiernego wysuszenia. Jest niezwykle istotnym odpowiednio nawilżać skórę dziecka. Specjaliści od dermatologii dziecięcej zachęcają do tego, by przy opiece nad dzieckiem stosować emolienty, które są preparatami gwarantującymi możliwie najlepsze natłuszczanie i nawilżanie skóry u dziecka. 

Jeśli chodzi o pielęgnacje skóry dziecka znaczenie będzie miała również dieta zarówno dziecka jak i karmiącej piersią matki. Zdarza się, że pewne pokarmy, między innymi mleko krowie czy orzechy mogą powodować różne podrażnienia alergiczne. Dlatego takich produktów najlepiej unikać. Nawyki żywieniowe warto konsultować z lekarzem, a jeśli chce się wprowadzać jakieś zmiany w posiłkach powinno się podejmować je w sposób stopniowy, by jednocześnie obserwować jakie reakcje na takie zmiany będzie miał organizm. 

Chcąc zadbać o skórę dziecka trzeba pamiętać również o tym, by zwracać uwagę na to w jakim środowisku dziecko znajduje się na co dzień. Niestety atopowe zapalenie skóry może być spowodowane roztoczami, które występują praktycznie wszędzie. Trzeba w takim przypadku zadbać o odpowiednią czystość mieszkań i ich regularne wietrzenie. Warto często sprzątać, ewentualnie wprowadzać do domu produkty, które będą zrealizowane z włókien hypoalergicznych. Są to pewne rozwiązania, jednak w rzeczywistości jest wiele różnych czynników, które mogą powodować reakcje w postaci AZS. Trzeba starać się o to, by jak najszybciej lokalizować problem, dzięki czemu potem będzie można zdecydowanie szybciej i skuteczniej sobie z nim radzić. Niekiedy jednak całkowite wyeliminowanie problemu może być bardzo trudne i wymagać będzie wielu działań.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.