Catering dietetyczny, czyli jak regularne posiłki zmienią twoje życie?

Szacunkowe dane wskazują, że obecnie ponad 200 mln Europejczyków walczy z nadmierną masą ciała, a problem ten coraz częściej dotyczy również dzieci [1].

Przyczyn postępującej otyłości nie trzeba szukać daleko – rozwój cywilizacyjny wpłynął na styl życia człowieka, skutkując nie tylko mniejszą aktywnością fizyczną, ale także nieregularnym sposobem odżywiania. Czy w związku z tym wprowadzenie regularnych posiłków może pomóc w walce z nadwagą?

Istota regularnych posiłków

Obecnie najczęściej w Polsce dominuje model 3 posiłkowy, z pominięciem (według badanych) najmniej istotnego posiłku – podwieczorku. Co ważne, do nieregularnego podjadania i dojadania przyznają się zarówno osoby z prawidłową wagą ciała (56%), jak i nadmierną (71%)[2]. Już po tych statystykach można wysnuć wniosek, że im częstsze podjadanie, tym większe ryzyko nadwagi i otyłości.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do słuszności prewencji w tym zakresie. Jak czytamy [3]– otyłość stała się szóstym czynnikiem wpływającym na liczbę zgonów na świecie. Od 1997 roku według WHO jest to stan przewlekły, wymagający leczenia, zwłaszcza, że liczba chorych rośnie z roku na rok.

Nieregularne posiłki to jeden z najczęstszych problemów osób będących na diecie. Planowanie i przygotowywanie dnia pod posiłki bywa nie tylko trudne, ale w niektórych przypadkach – niemalże niemożliwe. Stres, liczba obowiązków, a nierzadko również sama praca stoją na przeszkodzie regularnego jedzenia. Jest to tym istotniejsze, gdy zdamy sobie sprawę z tego jak działa nasz metabolizm.

Wyobraźmy sobie, że nasz organizm jest ogromną fabryką z magazynem. Gdy magazyn ma określone godziny dostawy, fabryka działa swoim tempem, bez obawy o produkcję. Gdy jednak nagle magazyn staje się przepełniony lub pusty, fabryka zaczyna działać wolniej lub szybciej, aby spożytkować nadwyżkę.

Podobnie działa nasze ciało. Jeśli dostarczamy kalorii i wartości energetycznych w określonych godzinach, organizm jest w stanie spożytkować ją w określonym, systematycznym tempie. Jeśli nie dostanie posiłku na czas zaczyna magazynować kalorie, tworząc zaplecze na wypadek głodu. Odkłada więc to co dostał, interpretując stan jako kryzysowy. Oczywistym jest, że w pewnym momencie organizm dostanie nowy posiłek (często większy niż normalnie, bo ośrodek głodu sygnalizuje, że powinniśmy zjeść więcej), który z zebranym zapleczem tworzy znaczną nadwyżkę kalorii. W ten sposób odkładana jest tkanka tłuszczowa, a my – tyjemy.

Regularne posiłki, więc dbają, aby nie tylko nie powstawało owe zaplecze, ale również, aby nie zjadać więcej niż nakazuje nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Co więcej, badania przeprowadzone w USA i Europie Zachodniej wskazują, że powolne i wspólne spożywanie posiłków (np. w gronie najbliższych) pozwala kształtować nawyki żywieniowe od najmłodszych lat.

Te same badania wskazały, że dzieci, które nie jadły regularnych posiłków z rodzicami częściej sięgały po niezdrowe przekąski oraz puste kalorie, doprowadzając do większego ryzyka otyłości[4]. Co ważne, wspólne posiłki mogą być stylem życia, pozwalającym na regularne żywienie w wieku dorosłym.

Jak pomóc może dieta pudełkowa?

Intencją gotowych dietetycznych cateringów jest wprowadzić regularność i systematyczność żywienia. Otrzymywanie gotowych dań pod drzwi naszego domu lub biura zmniejsza czas potrzebny do przygotowywania obiadów czy przekąsek. Dzienne menu przyrządza sztab specjalistów – dietetyków i kucharzy, którzy dobierają proporcje i składniki odżywcze, zgodnie z zaleceniami min. piramidy żywienia.

Dzięki tak znacznej pomocy możemy z powodzeniem wprowadzić regularniejszy tryb życia, który sprowadza się jedynie do podgrzania i spożycia przywiezionego dania. Trzymanie się określonych godzin, z pominięciem gotowania, robienia zakupów i planowania posiłków jest znacznie łatwiejsze w walce z otyłością, budowaniu nowych nawyków i automatyzmów, które często wynieśliśmy z domu.

Jeśli jesteś ciekawy jaki najlepszy catering dietetyczny jest w twoim mieście sprawdź https://caterobazar.pl/.

Bibliografia

[1] Szymocha, M. O. N. I. K. A., Bryła, M. A. R. E. K., & Maniecka-Bryła, I. R. E. N. A. (2009). Epidemia otyłości w XXI wieku. Zdr Publ119(2), 207-212.

[2] Stefanska, E., Ostrowska, L., Czapska, D., & Karczewski, J. (2010). Wartość odżywcza posiłków w dietach kobiet o prawidłowej i nadmiernej masie ciała. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny61(2).

[3] Stefanska, E., Ostrowska, L., Czapska, D., & Karczewski, J. (2010). Wartość odżywcza posiłków w dietach kobiet o prawidłowej i nadmiernej masie ciała. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny61(2).

[4] Haapalahti M., Mykkanen H., Tikkanen S., Kekkonen J.: Meal patterns and food use in 10-to 11-year-old Finnish children. Public. Health Nutr. 2003, 6, 365-370.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.