Cepan vs Contractubex – co wybrać na blizny?

Cepan vs Contractubex

Rany powstałe na skutek różnych urazów czy zabiegów operacyjnych nie zawsze goją się bez śladu. Blizny są często pamiątką na całe życie. Nie jest to wyłącznie defekt kosmetyczny – blizna może sprawiać ból oraz ograniczać ruchomość danej części ciała. Sprawdźmy zatem, jak właściwie leczyć i pielęgnować blizny, aby stały się jak najmniej widoczne. W jaki sposób mogą pomóc nam w tym popularne preparaty apteczne, Cepan i Contractubex? Który z nich jest lepszy i dlaczego?

Spis treści:

1. Blizna – co to takiego?

Blizna (cicatrix) to tkanka łączna włóknista, która powstaje w zastępstwie tkanki uszkodzonej na skutek urazu, zranienia, skaleczenia, choroby bądź zabiegu medycznego z przerwaniem ciągłości powłok skórnych. Tworzenie blizny to element fizjologicznego procesu gojenia się rany (1)

Proces gojenia rany przebiega w 3 etapach:

  1. faza zapalna (oczyszczanie rany; 48–72 h.) – w tym czasie pojawia się reakcja zapalna, której często towarzyszą dolegliwości bólowe. Pojawia się również wysięk. Rana stopniowo pokrywa się skrzepem krwi, który stanowi rodzaj naturalnego, ochronnego opatrunku.
  2. faza proliferacji (ziarninowanie rany; 3-6 tygodni) – stan zapalny i wysięk ulegają zmniejszeniu. Dochodzi do powstania ziarniny – nowej tkanki łącznej bogatej w naczynia krwionośne. Jest to podłoże do regeneracji powierzchownych warstw skóry oraz naskórka. Z włókien kolagenowych produkowanych przez fibroblasty zaczyna tworzyć się blizna. Świeża blizna początkowo ma kolor czerwony.
  3. faza dojrzewania (bliznowacenia; od min. 3 tygodnia do min. 12 m-cy) – następuje tutaj przebudowa struktury kolagenu zagojonej rany. W tym czasie blizna blednie, staje się bardziej płaska i wytrzymała (2). Dojrzewanie blizny może trwać dłużej, nawet do kilku lat.

Blizny

2. Rodzaje blizn

Kształt i rozmiar blizn zależą od wielu czynników (3). O wyglądzie blizny decydują przede wszystkim:

  • przyczyna powstania rany (jak oparzenie, zranienie, choroba czy operacja chirurgiczna),
  • umiejscowienie rany na ciele,
  • głębokość rany,
  • czas trwania gojenia rany,
  • indywidualne predyspozycje do bliznowacenia – powstawania blizn przykurczowych, blizn przerostowych lub bliznowców (keloidów).

Blizny przerostowe i bliznowce są zgrubiałe, twarde i wypukłe. Bliznowce rozrastają się poza granice rany, a procesowi temu towarzyszy często ból i swędzenie. W przypadku rozrastania się keloidu należy skonsultować się z lekarzem.


Dowiedz się więcej o rodzajach blizn: W jaki sposób leczyć blizny?


Posiadając wiedzę o rodzaju blizn można mieć realny wpływ na leczenie oraz pielęgnację blizny już od momentu zagojenia rany.

3. Jak pielęgnować bliznę?

Pielęgnację blizny należy zacząć jak najwcześniej, najlepiej tuż po całkowitym zagojeniu rany. Jak przyspieszyć gojenie się blizny? Wczesne rozpoczęcie leczenia tworzącej się blizny pomaga skrócić czas gojenia, a także zapobiec tworzeniu się blizn przerostowych i keloidów.

Pielęgnacja blizny polega przede wszystkim na:

  • stosowaniu preparatu na blizny w postaci kremu, żelu lub plastrów. Wygląd blizny zależy od naszej staranności i systematyczności.
  • mobilizacji blizny i masażu blizny. Codzienne rozmasowywanie blizny oraz jej okolic poprawia jakość i strukturę tkanki bliznowatej. Wpływa korzystnie na zmniejszenie odczuwanego bólu, polepszenie ukrwienia oraz poprawę kolorytu blizny.
  • ochronie blizny przed słońcem. Bliznę należy chronić przed promieniowaniem UV, zakrywając ją odzieżą lub zabezpieczając kremem z filtrem. Fotoprotekcja zapobiega powstawaniu trwałych przebarwień blizny. Ogranicza to również ryzyko rozwoju nowotworu skóry.

W przypadku ran pooperacyjnych (jak. np. wycięciu wyrostka robaczkowego czy cesarskim cięciu), należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pielęgnacja blizny

4. Leczenie blizn

Wybór możliwości leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju i wieku blizny.
– blizny zanikowe (jak blizny po ospie wietrznej czy trądziku), najlepiej poddać systematycznej pielęgnacji z użyciem preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku widocznych blizn można rozważyć zabieg mikrodermabrazji bądź dermabrazji.
blizny przerostowe – decyzję o wyborze formy leczenie powinien podjąć dermatolog. Wypukłe blizny można poddać m.in. dermabrazji, peelingom chemicznym bądź zabiegowi chirurgicznemu (4).
bliznowce – są najtrudniejsze w leczeniu. O wyborze formy leczenia również powinien zadecydować dermatolog. Keloidy można m.in. ostrzykiwać sterydami lub usuwać operacyjnie. Usuwanie tego rodzaju blizn niesie ryzyko ich ponownego powstawania.

5. Cepan

Lek Cepan

Cepan to lek na blizny w postaci kremu, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Wskazany jest do leczenia blizn oraz bliznowców (keloidów), blizn po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych. Może być stosowany w leczeniu blizn powiek, blizn potrądzikowych, blizn po czyrakach i owrzodzeniu. Znajduje także zastosowanie w leczeniu blizn przykurczowych (np. palców lub ścięgien).

Lek przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe oraz u dzieci.

W składzie leku znajdują się 4 substancje czynne: wyciąg etanolowy z cebuli, wyciąg z rumianku, heparyna sodowa oraz alantoina.

Składniki produktu leczniczego oddziałują na skórę w miejscu przeznaczenia, wpływając korzystnie na jej regenerację w miejscu zagojenia miejscowego urazu i blizny. 

Stosowanie leku powoduje uelastycznienie, spłaszczenie i zblednięcie blizny. Zmniejsza reakcję zapalną i zapobiega tworzeniu się przerosłych blizn. Łagodzi również uczucie napięcia i świądu.

6. Contractubex

Lek Contractubex

Contractubex to lek na blizny w postaci żelu, także przeznaczony do stosowania zewnętrznego, bezpośrednio na skórę bądź bliznę. Wskazaniem do jego stosowania są blizny różnego pochodzenie, jak blizny po oparzeniach, wypadkach czy operacjach. Znajduje zastosowanie w leczeniu blizn ograniczające ruch, blizn przykurczowych oraz bliznowców. Może być aplikowany na blizny starsze i stwardniałe. 

Produkt leczniczy  przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe.

Lek zawiera 3 substancje czynne: heparynę sodową, wyciąg płynny z cebuli oraz alantoinę.

Zawarte w żelu substancje czynne działają synergistycznie, wzajemnie uzupełniając swoje działanie. Dzięki temu stosowanie leku wpływa pozytywnie na zmiękczenie i rozluźnienie tkanki blizny, jej wygładzenie i stopniowy zanik, a także prewencję tworzenia się przerosłych blizn. Lek łagodzi również towarzyszące często procesowi gojenia uczucie świądu i napięcia skóry.

7. Cepan vs Contractubex

Nazwa Cepan Contractubex
Typ produktu lek
Postać farmaceutyczna krem żel
Podmiot odpowiedzialny Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy Merz Pharmaceuticals GmbH
Dla kogo? osoby dorosłe i dzieci osoby dorosłe
Wskazania lek na blizny, przeznaczony do stosowania po całkowitym wygojeniu rany
Skład

substancje czynne w 100 g kremu: wyciąg etanolowy z cebuli 20 g, wyciąg z rumianku 5 g, heparyna sodowa 5000 IU, alantoina 1 g.

substancje pomocnicze: mieszanina alkoholu cetostearylowego i sodium lautylosiarczanu, parafina ciekła, wazelina biała samoemulgująca mieszanina mono i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

substancje czynne w 100 g żelu: heparyna sodowa 5000 IU, wyciąg płynny z cebuli 10 g, alantoina 1 g.

substancje pomocnicze: kwas sorbinowy, parahydroksybenzoesan metylu, guma ksantan, makrogol 200, substancja poprawiająca zapach Fragrance 231616, woda oczyszczona.

Droga podania  stosować miejscowo, na skórę lub tkankę blizny
Dawkowanie

– o ile lekarz nie zaleci inaczej, krem stosuje się 2-3 razy na dobę

– nałożyć cienką warstwę kremu bezpośrednio na bliznę, lekko masując.

– o ile lekarz nie zaleci inaczej, żel stosuje się do kilku razy na dobę.

– nałożyć cienką warstwę żelu w skórę bądź zbliznowaciałą tkankę, lekko masując.

– w przypadku starszych i stwardniałych blizn możliwe jest założenie na noc opatrunku z żelem.

Zalecany okres kuracji od kilku tygodni do kilku miesięcy
Przeciwwskazania – uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku. 

– uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

– leku nie należy stosować na niewyleczone rany, blizny obejmujące duże powierzchnie skóry,  na uszkodzoną skórę oraz na błony śluzowe.

Stosowanie w trakcie ciąży i karmienia piersią powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem bądź farmaceutą
Dodatkowe informacje

– lek można stosować w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego użycia. 

– lek można stosować w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego użycia.

– brak danych dotyczących stosowania u dzieci.

Ulotka  Cepan ulotka Contractubex ulotka
Cena od 14,57 zł za 35 g* od 22,87 zł za 20 g*

*dane Ceneo 15.12.2020 r.

8. Wnioski

PODOBIEŃSTWA:

  • wskazania, dawkowanie i zalecany okres kuracji. Obydwa produkty są lekami na blizny przeznaczone do stosowania miejscowego – systematycznego smarowania zagojonej rany. 
  • substancja czynna. Zarówno Cepan, jak i Contractubex zawierają w składzie wyciąg z cebuli, heparynę sodową i alantoinę – zestaw składników o działaniu uelastyczniającym i regenerującym, wpływającym korzystnie na spłaszczenie i zblednięcie blizny, a także prewencję powstawania blizny przerosłych. Formuła kremu Cepan wzbogacona jest o dodatek wyciągu z rumianku.
  • popularność. Obydwa produkty należą do najbardziej znanych i najchętniej wybieranych leków na blizny.

RÓŻNICE:

  • postać produktu. Wybór formy produktu – kremu w przypadku leku Cepan czy żelu w przypadku leku Contractubex, może mieć znaczenia przy subiektywnym wyborze przez pacjenta.
  • grupa wiekowa. Zgodnie z informacją zawartą w ulotce, krem Cepan może być stosowany u dzieci, natomiast wzmianki takiej nie ma w ulotce żelu Contractubex. Oznacza to, że przed zastosowaniem leku u dziecka na własną rękę, należy skonsultować się z lekarzem.
  • leczenie starszych i stwardniałych blizn. Taka opcja, w postaci opatrunku żelowego na noc, jest możliwa w przypadku żelu Contractubex.
  • cena. Wg danych Ceneo bardziej ekonomiczną opcją jest wybór kremu Cepan. Jego opakowanie posiada również większą pojemność.

W przypadku leczenia blizn nie ma jednej, uniwersalnej metody. Dzięki preparatom dostępnym w aptekach można jednak skutecznie przyspieszyć proces regeneracji skóry i zmniejszenie widoczności blizn. Szeroki wybór produktów na blizny umożliwia nam  wybranie najlepszego dla siebie, z uwzględnieniem zarówno zaleceń lekarza, jak i osobistych preferencji.

Bibliografia

1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325753
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1125033
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4746040
4. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care-scars-spot

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.