Czy psycholog może przepisywać leki?

Czy psycholog może przepisywać leki?

Wybór specjalisty przy problemach natury psychicznej nie należy do prostych. Istnieją bowiem sytuacje, w których psycholog będzie mógł służyć odpowiednią pomocą. Jednakże w stanach przekraczających kompetencje psychologa jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wizyta u psychiatry. Kiedy zatem i do którego specjalisty należy się kierować? I czy psycholog może zlecić leczenie farmakologiczne?

Pomoc psychologiczna

Psychologiem jest osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologii i odbyła podyplomowy staż zawodowy. Ma uprawnienia do świadczenia pomocy w zakresie badania osobowości, inteligencji czy funkcji poznawczych. Ma też szeroką wiedzę związaną z psychologiczną naturą człowieka związaną z reakcjami przyczynowo-skutkowymi stanów psychofizycznych. Stosuje metody umożliwiające zrozumienie reakcji i pomaga minimalizować negatywne stany psychiczne.  

Wskazaniami do porady psychologicznej są wszelkiego rodzaju problemy, prowadzące do trudności w radzeniu sobie ze stresem. Sytuacje takie mogą dotyczyć poważnej choroby czy rozstania z bliską osobą. Wskazaniem do skorzystania z pomocy psychologa są także:

  • utrzymujące się przez dłuższy okres stany napięcia psychofizycznego,
  • problemy w relacjach z ludźmi
  • czy przedłużające się poczucie pustki, bezsensu lub złości.  

Zakres kompetencji psychologa nie pozwala natomiast na prowadzenie psychoterapii i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Ponieważ psycholog nie ma uprawnień do wystawiania recept, skierowań na dodatkowe badania czy wystawiania zwolnień lekarskich.  

Psychiatra 

Psychiatra natomiast jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób natury psychicznej. Jest specjalistą z zakresu psychiatrii, który ma jednocześnie szeroką wiedzę o funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. 

Wskazaniami do konsultacji psychiatrycznych są między innymi:

  • stany lękowe,
  • depresyjne,
  • myśli prześladowcze i samobójcze.
  • zaburzenia snu,
  • przedłużające się problemy z koncentracją i pamięcią,
  • zaburzenia osobowości
  • zespół stresu pourazowego. 

Lekarz psychiatra jest uprawniony do wystawiania recept, skierowania pacjenta na dodatkowe badania i wystawiania zwolnień lekarskich. 

Psychologia a psychiatria: różnice i podobieństwa

Podstawową różnicą pomiędzy psychologiem a psychiatrą jest fakt, że psychiatra jest lekarzem medycyny. Psychologiem natomiast jest osoba, która ukończyła studia w kierunku psychologicznym i odbyła staż zawodowy. Ponadto psychiatria jest dziedziną medycyny, natomiast psychologia jest nauką okołomedyczną. 

Obie dziedziny nauki skupiają się na problemach o podłożu psychicznym. I obie opierają się zasadniczo na biologii i fizjologii ludzkiego organizmu. Ponadto obie specjalizacje bazują na wzajemnym zaufaniu i nawiązanej relacji pomiędzy pacjentem a ekspertem. Celem obu dziedzin jest niesienie pomocy osobom, które mają problemy o podłożu psychicznym. Jednakże zakres tej pomocy ma zupełnie inny charakter. 

W wielu przypadkach bardzo dobry rezultaty przynosi łączona pomoc, ponieważ pozwala ona na wypracowanie najskuteczniejszej formy leczenia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.