Co powinno znaleźć się w każdej apteczce w zakładzie pracy?

Co powinno znaleźć się w każdej apteczce w zakładzie pracy?

Dobre wyposażenie apteczki to coś, o co powinien zadbać w każdy. W końcu apteczka to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym domu, czy zakładzie pracy. Z tego też względu w dzisiejszym artykule opowiemy o właśnie o niezbędnym wyposażeniu apteczek. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co zdecydowanie warto do nich wybrać, to zapraszamy.

Dlaczego apteczka pierwszej pomocy jest taka ważna?

Bez względu na to, czy mowa o apteczkach stosowanych w domach, zakładach pracy, czy nawet tych, które znajdują się w samochodach, ich obecność jest niezwykle istotna. Dlaczego? Oczywiście z tego względu, że nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do jakiegoś niespodziewanego zdarzenia, w którym konieczne będzie udzielenie komuś pomocy. Czasami może ona dotyczyć tylko zaklejenia delikatnego zranienia, innym razem zatamowania poważniejszego krwotoku, w oczekiwaniu na pomoc medyków.

Obowiązkowe wyposażenie każdej apteczki w zakładzie pracy

Zwróciliśmy już uwagę na to, jak ważne jest to, aby w każdym zakładzie pracy znalazła się dobrze wyposażona apteczka. Warto więc opowiedzieć jeszcze o niezbędnych produktach, które muszą się w niej znaleźć. Kompletując wyposażenie apteczek, należy skorzystać z zaleceń ekspertów BHP, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie brakuje w niej żadnego potrzebnego artykułu. Do tych najbardziej podstawowych można zaliczyć, chociażby akcesoria takie, jak: nożyczki opatrunkowe, latarka, czy dobrze przygotowana instrukcja tego, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy.

wyposażenie apteczki

Czego jeszcze nie może zabraknąć w żadnej apteczce?

Oprócz wymienionych już produktów warto zatroszczyć się także o to, aby w apteczce znalazły się bandaże — najlepiej różne, tak aby możliwe było ich dobre dopasowanie do konkretnej sytuacji. Oprócz bandaży bardzo istotnym elementem wyposażenia każdej apteczki w zakładzie pracy jest również płócienna chusta trójkątna, która umożliwia pierwszą pomoc np. w razie złamania. W apteczce nie może zabraknąć także zarówno zwykłych, jak i wyposażonych w specjalny opatrunek plastrów. Tutaj znowu — najlepiej, aby były w różnych rozmiarach. Warto zatroszczyć się także o gazę, rękawiczki nitrylowe, a nawet ustnik do sztucznego oddychania.

Wśród produktów, dzięki którym apteczka jest jeszcze lepiej wyposażona, wyróżnić należy tzw. opatrunki hydrożelowe, które sprawdzają się zarówno przy drobnych, jak i głębszych ranach. Co więcej, stosuje się je także przy oparzeniach. Z całą pewnością przydać może się również specjalna srebrno-złota folia, której zadaniem jest termoizolacja ciała.

Apteczka obowiązkowym elementem w każdym miejscu pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględnia obowiązek posiadania apteczki w każdym miejscu pracy. W zależności od wielkości danego zakładu liczba koniecznych apteczek może być różna, dlatego należy to odpowiednio wcześniej dobrze sprawdzić i zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.