Oddech jako darmowe narzędzie dla zdrowia i urody

Oddychanie jest wrodzoną umiejętnością, konieczną oraz niezbędną do życia. Zazwyczaj nie pamiętamy nawet, że oddychamy... jednakże oddychanie to o wiele więcej niż zwykła wymiana powietrza w drogach oddechowych. O oddechu, jako wspaniałym darmowym narzędziu dla zdrowia i urody porozmawiamy dziś z ekspertem w tym temacie – p. Martą Kuszakiewicz.

Medsowa.pl: Czy mogłabyś nam przybliżyć, dlaczego powinniśmy świadomie podejść do tematu właściwego oddychania?

MK: Nasz oddech to lekarstwo – wykonywany dobrze poprawia nie tylko samopoczucie, ale również wywiera znaczny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednią techniką można np. obniżyć lub podwyższyć ciśnienie krwi. Ale to nie wszystko, dzięki prawidłowemu przeponowemu oddechowi możemy nawet wyprowadzić się z paniki! Świadomość tego, że w ogóle oddychamy, może być dla nas jedynym ratunkiem w wielu sytuacjach. Niestety nawykowo oddychamy płytko i nieuważnie, a tym samym pozbawiamy nasze ciało pełnego cyklu oddechowego. Oddech to rytm, to cały cykl, który wykonywany prawidłowo i świadomie wspiera nas, nasze serce oraz ciało.

Medsowa.pl: Jaką moc ma oddech jako narzędzie psychofizyczne? Dlaczego warto “złapać oddech”?

MK: Moc oddechu jest od dawna wykorzystywana w psychoterapii oraz w terapii relaksacyjnej. Dzięki skupieniu się tylko na oddechu możemy zacząć zauważać pewne “ zamrożone” emocje w ciele. W obecnych czasach ludzie są bardzo daleko od obserwowania swojego ciała i gromadzących się tam np. lęków lub uczuć, które kiedyś były w nas bardzo silne. Dzięki medytacji oddechowej zaczynamy zauważać co się dzieje w naszym ciele. Ciało przemawia do nas bardzo wyraźnie… tylko my nie umiemy jeszcze słuchać.

Medytacja oddechowa jest wspaniałym sposobem na relaks. Trudno jest jednak medytować tak jak to robią mnisi, czyli “nie myśleć”. Człowiek składa się z myśli i słów, dlatego trudno jest w początkowej fazie oderwać się od myślenia. W tym celu wspaniale jest myśleć o oddechu, skupić się na nim i na jego falach. Daje to ogromną ulgę dla rozbieganego na co dzień umysłu, jest to moment ładowania baterii. 

Naukowcy badają ogromny wpływ medytacji na mózg. Badania wykazują, że mózg podczas medytacji nie tylko odpoczywa i regeneruje się, ale również się zmienia! Przytoczę tutaj fragment artykułu: “(...) Jednakże istnieje coraz więcej dowodów na to, że układy nerwowe są sieciami zdolnymi do modyfikacji i nawet w dorosłym mózgu odpowiedni trening może wywołać określone zmiany, także anatomiczne.“ Jest tu mowa również o treningu medytacyjnym. A jak już wspomniałam – moim zadaniem medytacja oddechowa jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które szybko i przyjemnie chcą zaznać chwili spokoju. 

Medsowa.pl: W jaki sposób prawidłowe oddychanie wpływa na zdrowie?

MK: Prawidłowy, głęboki i spokojny oddech to przede wszystkim sposób na długie życie. Przypomnijmy sobie zwierzęta długowieczne, np żółw. Żółwie potrafią nabrać powietrze i wypuścić je dopiero po kilku godzinach. Oczywiście trudno nam się porównywać do żółwi, ale popatrzmy na to szerzej – małe zwierzątka, które oddychają szybko (np. myszy), żyją krótko. Zwierzęta z oddechem spokojnym i głębokim żyją zdecydowanie dłużej. To samo dotyczy człowieka – im spokojniejszy i głębszy jest nasz oddech, tym bardziej wydłużamy czas naszego życia. Świadczą o tym badania przeprowadzone na mnichach buddyjskich, którzy dzięki medytacji i spowolnieniu oddechu, żyją ponad 120 lat.

Gdybym chciała opisać po kolei na jakie funkcje naszego organizmu wpływa prawidłowy oddech, powstałaby z tego książka:) Dlatego dodam jeszcze raz, że oddechem możemy np obniżyć ciśnienie krwi, albo przy ostrym bólu jelitowym przy zastosowaniu specjalnej techniki możemy ten ból złagodzić. W tym przypadku sama jestem “królikiem doświadczalnym”, ponieważ cierpię od kilku lat na bóle w przełyku (przepuklina rozworu przełykowego przepony). Jest to ból podobny do kłucia w sercu. W zasadzie nie ma na to lekarstwa, a ja pomagam sobie techniką pulsacyjną, której efekty można zauważyć natychmiast.

Medsowa.pl: A jak na urodę?

MK: Prawidłowo dotleniony organizm to również dotleniona skóra. Jeżeli mamy spokój w sobie, oddychamy “przeponowo” i umiemy się relaksować, skóra również nam za to podziękuje. Istnieją specjalne wizualizacyjne techniki oddechowe, dzięki którym przykładowo możemy oddychać porami skóry twarzy. Świadomie kierujemy tlen z pobranego powietrza w miejsce, które chcemy “poprawić”, dotlenić i odmłodzić. 

Medsowa.pl: Jak zacząć właściwie oddychać? Czy warto skonsultować się ze specjalistą?

MK: Warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ w wielu przypadkach niestety mamy tak mocno “utrwalone” oddychanie szczytami, że ciężko jest nam samemu się przestawić. Dodatkowo warto dotknąć trenera i poczuć jak prawidłowo powinien wyglądać cały cykl oddechowy. Tego się nie da opisać, ani nawet obejrzeć w internecie – tym bardziej, że każdy z nas JEST inny i wymaga indywidualnego podejścia do swojego ciała i oddechu.

Ja na warsztatach zawsze proszę o dotknięcie moich żeber, aby osoby mogły poczuć, jak się rozszerzają. Zwykle wzbudza to wielkie: “ Ooo? to można tak oddychać??” Lub kiedy pokazuję cykl przeponowo-żebrowy, zwykle następuje wielkie zdziwienie. Na trzydzieści osób zwykle tylko dwie potrafią powtórzyć od razu, a reszta wymaga więcej czasu oraz ćwiczeń.

Medsowa.pl: Jak długo trwa nauka technik oddechowych?

MK: To jest kwestia bardzo indywidualna, zależy od danej osoby, świadomości swojego ciała, świadomości emocji oraz… wyobraźni!

Medsowa.pl: Na co warto zwrócić uwagę, a jakich błędów należy się wystrzegać?

MK: Warto wiedzieć, że nie wszystkie ćwiczenia można wykonywać długo (np. przez 20 minut). W proces poznawania swojego oddechu warto wchodzić powoli, ćwiczyć pewne sekwencje, a nie od razu chcieć osiągnąć “wszystko na raz”.
Warto zacząć zwracać uwagę na swój oddech na co dzień, to jest wspaniały pierwszy krok. Wystrzegajmy się blokad oddechu oraz płytkiego oddechu wraz z unoszeniem ramion.

Medsowa.pl: Czy uważasz, że coś jeszcze powinno “zostać powiedziane”?

MK: Chciałabym dodać, że bez prawidłowego oddechu nie można dobrze mówić ani śpiewać. W obecnych czasach, kiedy prawie każdy z nas występuje publicznie, warto zagłębić się w proces oddechowy, tak aby odbiorcy mieli przyjemność z takich wystąpień. Oddech jest podstawą do pracy głosem i bez tego można w szybkim czasie uszkodzić sobie struny głosowe. Ponadto istnieje wiele technik oddechowych, które świetnie rozprawiają się z tremą i stresem!

 

 

Marta Kuszakiewicz

Marta Kuszakiewicz – specjalistka w dziedzinie głosu i oddechu – logopeda – pedagog specjalny. Założycielka nurtu” Brethfullness – Uwaga skierowana na oddech jako metody do pracy z głosem oraz emocjami. Aktorka i wokalistka pracującą na scenie od ponad 20 lat. Jako artystka zrzeszona w Związku Artystów Scen Polskich. Prowadzi swoje warsztaty i szkolenia z oddechu technicznego oraz wydajnej pracy głosem w całej Polsce. Autorka dwóch książek: „Metoda Spółgłoskowa – dla osób pracujących głosem oraz wszystkich którzy chcą być lepiej zrozumiani” oraz książki Przygodowo – Terapeutycznej „Do góry nogami” w której odsłania tajniki terapii oraz swoje niezwykłe przygody na Kostaryce. Współpracuje między innymi z Teatrem Rampa oraz z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” Do ciekawostek, możemy zaliczyć koncert wykonany przez Martę dla Pani Prezydent Kostaryki w 2014 roku, na specjalne zaproszenie ambasadorów tego Państwa.
Więcej informacji o mnie znajdziesz na https://www.facebook.com/warsztatyzlapoddech/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.