Morfologia krwi to badanie diagnostyczne, które bardzo często zlecane jest przez lekarzy różnych specjalności. Pozwala na poznanie ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta i pomaga w diagnozowaniu różnych chorób. Jak interpretować wyniki morfologii?
Czym jest morfologia krwi?
Morfologia jest najczęściej wykonywanym badaniem krwi. Polega na oznaczeniu liczby elementów morfotycznych krwi oraz ocenie pewnych cech budowy krwinek. Krew do badania pobierana jest przez wykwalifikowaną pielęgniarkę w punkcie pobrań. Pobrany przez pielęgniarkę materiał trafia niezwłocznie do laboratorium, gdzie zostaje poddany analizie. Wyniki morfologii gotowe są zwykle w ciągu 24 godzin od wykonania badania.
Morfologia krwi obejmuje trzy główne układy:
- czerwonokrwinkowy
Analiza czerwonych krwinek odbywa się poprzez pomiar stężenia hemoglobiny (Hb) oraz liczby (RBC) i objętości erytrocytów (MCV). W wynikach morfologii znajdziemy też wartość hematokrytu (Ht) oraz pozostałe wskaźniki erytrocytowe: MCH (średnia masa hemoglobiny), MCHC (średnie stężenie hemoglobiny), RDW (rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów) oraz RC (liczba retikulocytów – młodych niedojrzałych erytrocytów).
- białokrwinkowy
W wynikach badania krwi znajdziemy również informacje na temat białych krwinek, czyli leukocytów. Dowiemy się, jaka jest całkowita liczba leukocytów, a także granulocytów (neutrofili, eozynofili i bazofili) oraz limfocytów i monocytów.
- płytki krwi
W morfologii krwi oznacza się również całkowitą liczbę płytek krwi (PLT).
Morfologia – normy
Wyniki morfologii krwi przedstawiają wartości poszczególnych parametrów wyliczonych dla danej próbki krwi pacjenta. Zawierają również obowiązujące normy, czyli najwyższe i najniższe wartości prawidłowe dla poszczególnych wskaźników. Jeżeli wyniki krwi odbiegają od normy, to najczęściej będzie to w jakiś sposób zaznaczone w otrzymanym dokumencie, np. w postaci strzałek. Grot strzałki skierowany ku górze będzie oznaczał przekroczenie górnej granicy normy, a ku dołowi – niedostateczną wartość danego parametru.
W każdym przypadku warto wyniki badania krwi skonsultować ze specjalistą. W sytuacji, gdy morfologia krwi wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, porada lekarska online lub w gabinecie jest niezbędna. Nawet morfologia, która na pierwszy rzut oka wygląda idealnie, nie wyklucza możliwości choroby, dlatego tak ważna jest prawidłowa interpretacja wyników badań.
Jak interpretować wyniki badań krwi?
Aby prawidłowo zinterpretować wyniki krwi, lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem i ewentualnie zapoznać się też z innymi badaniami diagnostycznymi wykonanymi w ostatnim czasie. Dopiero gdy specjalista zdobędzie wiedzę na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, może obiektywnie ocenić wyniki badań krwi.
Niektóre osoby niesłusznie decydują się na samodzielną analizę wyników badań krwi na podstawie informacji znalezionych w Internecie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ służące do odczytywania morfologii normy można interpretować na różne sposoby w zależności od płci, wieku czy trybu życia. Aby zrobić to prawidłowo, niezbędna jest specjalistyczna wiedza medyczna.
Co ważne, profesjonalną interpretację wyników morfologii, a także innych badań krwi (w tym także wyników testu na Covid-19) można uzyskać podczas porady lekarskiej online. Nie trzeba w tym celu wybierać się do placówki i narażać się na kontakt z innymi pacjentami. Interpretacja wyników morfologii krwi podczas telekonsultacji jest wygodna, bezpieczna i precyzyjna.
Jak zapisać się na teleporadę? Można zrobić to telefonicznie, dzwoniąc do wybranej placówki, ale znacznie wygodniejszą opcją jest użycie aplikacji Med24, która zapewnia wiele udogodnień. Umożliwia m.in. zapisanie się na konsultacje online z różnymi specjalistami, odbycie rozmowy z lekarzem przez telefon, wideo lub czat, przedłużenie ważności e-recepty. Korzystając z mobilnej aplikacji telemedycznej, masz dostęp do wyników badań i historii swojego zdrowia w jednym miejscu.