Substancje odstraszające, dźwięki, a nawet inne organizmy żywe mogą być uznawane za repelenty. Efektem ich działania jest wywoływanie określonych rekcji na szkodniki, owady czy większe zwierzęta, celem ograniczenia ich aktywności i wpływu na człowieka lub rośliny. Jakie repelenty można wyróżnić do ochrony ludzi i ich otoczenia? Sprawdź!
Najczęściej stosowane repelenty
Jakie odstraszacze są obecnie najczęściej stosowane do walki ze szkodnikami? Zaliczają się do nich głównie:
- związki chemiczne takie jak DEET, IR3535, ikarydyna, substancje zapachowe pochodzenia naturalnego;
- dźwięki – dostosowane do poziomu odstraszającego konkretne organizmy żywe;
- światło – przerywane i intensywne oświetlenie odstrasza gryzonie np. myszy i szczury;
- inne organizmy żywe – sadzenie obok siebie pewnych roślin (np. cebula i marchew) zapewnia ochronę przed pasożytami lub chorobami.
W trosce o zdrowie człowieka zwykle mówi się repelentach w kontekście substancji odstraszających komary, kleszcze lub kleszcze. Co je wyróżnia i jak się stosuje takie produkty?
Repelenty do ochrony zdrowia i życia człowieka
Stosowanie odstraszaczy ma znaczenie nie tylko w kontekście komfortu życia człowieka. Najczęściej chodzi o ochronę przed pojawieniem się niepożądanych reakcji organizmu, alergii, chorób czy nawet śmierci. Dlatego repelenty stanowią kluczowy czynnik w ochronie osób szczególnie narażonych na oddziaływanie owadów przenoszących choroby, bakterie i wirusy. Produkty zawierają zwykle następujące repelenty:
- DEET;
- IR3535;
- ikarydynę;
- naturalne substancje zapachowe.
Charakterystyka preparatów z DEET
DEET jest najczęściej stosowaną substancją w produktach do odstraszania komarów i kleszczy. Charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, który skutecznie zniechęca owady przed zaatakowaniem człowieka. DEET jest obecny w wielu preparatach widocznych na rynku w stężeniu 5–30%. Chociaż jest bardzo popularny, nie zaleca się jego stosowania przez kobiety w ciąży i dzieci do 2 roku życia. Może wywoływać podrażnienia skóry i oczu oraz działać niepożądanie na układ nerwowy.
Czym wyróżniają się produkty z IR3535?
Kolejny bardzo skuteczny repelent do walki z muchami, komarami, kleszczami czy mrówkami. Jest łagodniejszy od DEET i nie powoduje tak silnych reakcji niepożądanych. W wysokich stężeniach może jednak przyczyniać się do podrażnienia oczu i skóry. Zwykle pojawia się w stężeniu 10–30%. Jest jednak bezpieczniejszym repelentem i jego stosowanie jest rekomendowane nawet dla dzieci od 1 roku życia.
Najważniejsze cechy produktów z ikarydyną
Substancja ta wykazuje mniejsze oddziaływanie na organizm ludzki niż dwa powyższe repelenty. Jest bezzapachowa i ma niewielki stopień zabarwienia. W produktach rynkowych stosuje się ją w stężeniu 10–20%. Szczególnie wyższy poziom zapewnia lepszą i długotrwałą ochronę przed komarami, kleszczami czy pchłami. Może być stosowana przed dzieci od 2 roku życia. W obawie o własne zdrowie i życie zaopatrzenie się w repelenty jest w zasadzie naturalnym krokiem. Warto wcześniej upewnić się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.
Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/preparaty-na-komary-i-kleszcze-dla-dzieci/.