Ochrona przed komarami przyjmuje różne formy – od repelentów naskórnych po szczepienia. W Polsce zalecane jest poddanie się szczepieniu przed wyjazdem do krajów afrykańskich lub tropikalnych. Na jakie jednostki chorobowe są obecnie skuteczne środki, a które wciąż nie doczekały się wsparcia? Przeczytaj!
Ukąszenie komara a ryzyko zachorowania
Komary występują na świecie w liczbie 3500 gatunków. Nie wszystkie przenoszą szkodliwe patogeny chorobotwórcze. Niektóre ukąszenia kończą się jedynie zaczerwienieniem i swędzeniem, chyba że dana osoba jest uczulona. Jednak w pewnych przypadkach komary mogą być pośrednikami transportującymi groźne wirusy, co powoduje pojawienie się jednostek chorobowych. Ryzyko istnieje zwłaszcza w takich miejscach jak:
- Afryka;
- Ameryka Południowa;
- Azja Południowo-Wschodnia;
- Oceania.
Przed wyjazdem do krajów znajdujących się w ww. obszarach należy uwzględnić ryzyko zachorowania i wcześniejsze szczepienie.
Choroby przenoszone przez komary – gorączka krwotoczna
Gorączka krwotoczna, czyli inaczej denga, jest chorobą śmiertelną. Odpowiedzialne za transport wirusa, który ją wywołuje, są następujące gatunki komarów:
- Aedes aegypti;
- A. albopticus;
- A. scutellaris.
Preparat ten bazuje na rekombinowanym DNA wirusa, który jest wytwarzany w warunkach laboratoryjnych. Szczepionka ta nie jest jednak dostępna dla turystów. Dlaczego? Warunkiem jej przyjęcia, jest wcześniejsze zachorowanie na dengę. Poza tym osoba chcąca przyjąć szczepienie musi na stałe przebywać w rejonie endemicznym, dlatego nawet czasowe wystąpienia ogniska choroby w danym terenie nie wskazują na konieczność przyjęcia dawki ochronnej. Ważny jest również wiek – 5–45 lat.
Choroby wywoływane przez komary – żółta gorączka
W tym przypadku choroba również może spowodować śmierć, chociaż zdarza się to rzadko. Za wywołanie jej odpowiedzialne są komary z gatunków:
- Aedes;
- Haemogogus;
- Sabethes.
Ten rodzaj szczepionki bazuje na metodzie atenuacji. Polega ona na użyciu nadal żywego wirusa, który pozbawiony jest czynnika chorobotwórczego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszej odporności na chorobę, jednak przy zauważalnie intensywniejszej reakcji immunologicznej organizmu na przyjęcie dawki. Preparat stosuje się obowiązkowo u osób planujących podróż do krajów afrykańskich dotkniętych ryzykiem żółtej gorączki. W przypadku Ameryki Południowej szczepionka jest zalecana, lecz nie obowiązkowa.
Choroby przenoszone przez komary – japońskie zapalenie mózgu
W przypadku tej jednostki chorobowej odpowiedzialne są gatunki Culex i Aedes. Jest ona rozpowszechniona głównie w krajach Dalekiego Wschodu. Co bardzo ważne, choroba ta nie daje początkowo żadnych objawów, jednak w konsekwencji zachorowania może dojść do poważnych konsekwencji łącznie ze śmiercią. Szczepionka przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu przyjmowana jest w dwóch dawkach, a jej stosowanie zalecane jest dla turystów oraz osób na stałe mieszkających w terenach zagrożonych. Istotny jest fakt, że może zostać podana nawet dzieciom od 2. miesiąca życia.
Szczepienia przeciw chorobom przenoszonym przez komary – podsumowanie
Wyjazd do krajów tropikalnych i zagrożonych endemicznie zawsze jest ryzykowny. Nie warto bagatelizować zagrożenia, lecz wcześniej dobrze się zabezpieczyć.
Na stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/szczepienia-przeciwko-chorobom-przenoszonym-przez-komary/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.