Jak oczyścić organizm z toksyn

Jak oczyścić organizm z toksyn

Problem z odkładaniem się toksyn w organizmie dotyka każdego z nas. Warto zainteresować się tym problemem i zacząć praktykować oczyszczanie organizmu. W poniższym artykule przedstawimy metody wspomagające oczyszczanie organizmu oraz proste zasady, które możemy stosować każdego dnia.

Toksyny w organizmie

Toksyny w naszym organizmie nie biorą się tylko ze spożywanego jedzenia. Toksyny wdychamy również wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Toksyny powstają w naszym organizmie także poprzez zachodzące w komórkach złe reakcje chemiczne. Na szczęście nasza budowa jest tak skonstruowana, by radzić sobie z pozbywaniem się toksyn z organizmu. Niestety w obecnych czasach toksyn dostarczamy tak dużo, że wspomaganie organizmu w oczyszczaniu wydaje się bardzo ważnym zabiegiem, który powinniśmy regularnie stosować, najlepiej kilka razy w roku. W poniższym artykule przedstawimy metody wspomagające oczyszczanie organizmu oraz proste zasady, które możemy stosować każdego dnia.

Rola jelit w oczyszczaniu organizmu

Jelita pełnią w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Jelito cienkie odpowiada za trawienie, natomiast grube odpowiada za wchłanianie wody z treści pokarmowej i bierze udział w oczyszczaniu naszego organizmu z produktów przemiany materii.

Spożywanie niezdrowej i wysoko przetworzonej żywności sprawia, że w jelitach dochodzi do odkładania się toksyn. Tak zgromadzona treść może powodować, że czujemy się źle, towarzyszy nam zmęczenie, a nawet występują bóle migrenowe, kostne czy stawowe. Nie ma się co dziwić, w końcu doprowadziliśmy do tego, że nasze ciało stało się wytwórnią toksyn. Żadne ciało nie może w takim stanie funkcjonować prawidłowo, ponieważ zatruwa samo siebie.

Dlatego tak ważne i istotne jest dbanie o “czyste” jelita i oczyszczanie organizmu z toksyn. Jeśli pojawiają się u nas dolegliwości takie jak problemy ze skórą (w tym alergie skórne), zaparcia, wzdęcia, spadek odporności czy ciągłe uczucie zmęczenia mimo wyspania — należy jak najszybciej przystąpić do procesu oczyszczania organizmu. Takie objawy nie są bowiem niczym normalnym i nie powinny pojawiać się u teoretycznie zdrowej osoby.

Metody oczyszczania organizmu z toksyn

W “internetach” możemy znaleźć szereg złotych rad na oczyszczanie organizmu, a najczęściej wyszukiwaną pozycją są “głodówki oczyszczające”. Warto wziąć na to wszystko poprawkę i podejść do sprawy z rozwagą.

Jeśli nasz sposób życia i żywienia nie należy do najzdrowszych, warto wykonywać oczyszczanie przynajmniej 4 razy w roku, w innych przypadkach powinno wystarczyć 2 razy do roku. Najczęściej stosuje się oczyszczanie w każdej z pór roku. Najważniejsze jest jednak oczyszczanie wiosenne, kiedy to oczyszczamy organizm z toksyn nagromadzonych podczas zimy.

Najlepszym sposobem na przeprowadzenie oczyszczania jest zastosowanie odpowiedniej diety, która opiera się na zdrowych, organicznych i nieprzetworzonych produktach. Notabene jest to dieta, którą powinniśmy stosować na co dzień w celu poprawienia jakości swojego zdrowia.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że oczyszczanie oparte na głodówce i piciu ogromnych ilości wody jest możliwe, ale tylko pod nadzorem lekarza i za jego zezwoleniem. Organizm może na takie oczyszczanie zareagować naprawdę drastycznie. Zazwyczaj ujawnia wszystkie niewyleczone stany zapalne i niejednokrotnie potrzebne jest specjalistyczne leczenie, które może skończyć się pobytem w szpitalu.

Dlatego, jeśli nie chcemy robić oczyszczania pod nadzorem lekarza i nie możemy sobie pozwolić na dni wolne od pracy (w czasie głodówki organizm nie ma siły na normalny tryb życia), powinniśmy postawić na mniej restrykcyjną formę, jak właśnie zdrowa dieta. Jednak nawet w tym przypadku są pewne przeciwwskazania, dotyczą one kobiet w ciąży, które przed przystąpieniem do zmiany diety powinny skonsultować to z lekarzem.


Zobacz także: Najlepsze produkty na oczyszczanie organizmu


Detoks organizmu — zasady

Ogólne zasady są bardzo “uniwersalne”, a ich stosowanie jest oparte o zdrowy tryb życia. Warto więc stosować je na co dzień. Jeśli chodzi o dietę oczyszczającą, zaleca się udanie się w tym celu do dietetyka, który ułoży nam dietę odpowiednią do naszego trybu pracy oraz preferencji smakowych. Nie zalecamy stosowania diet dostępnych “wszędzie” i “dla wszystkich”, może się bowiem okazać, że taka dieta ma za mało kalorii jak na nasz tryb pracy, co będzie skutkowało przeciążeniem i osłabieniem organizmu. Taka sytuacja nie pomoże nam się oczyścić, ale dodatkowo pogorszy nasz stan.

Poniżej ogólne zasady oczyszczania organizmu, które możne wprowadzić każdy.

 1. Rano od razu po wstaniu pobudź swój żołądek do pracy. Wypij szklankę przegotowanej wody z sokiem z cytryny.
 2. Staraj się jeść o stałych porach (od 3 do 5 posiłków dziennie).
 3. Wypijaj minimum 1,5-2 litry płynów dziennie.
 4. Na czas oczyszczania ogranicz picie kawy i czarnej herbaty.
 5. Zrezygnuj z przetworzonej żywności — zastąp ją warzywami i owocami.
 6. Odstaw używki, słodkie i słone przekąski. Nie używaj cukru i soli.
 7. Wspomóż odbudowę jelit poprzez stosowanie produktów probiotycznych takich jak kefiry czy maślanki.
 8. Ostatni posiłek jedz minimum na 2 godziny przed snem.
 9. Nie omijaj śniadań! Jedz je maksymalnie po godzinie od wstania.
 10. Jedz tak, by się najeść, ale nie objeść.
 11. Jedz w spokoju, bez pośpiechu i presji. Delektuj się posiłkiem.
 12. Zadbaj o redukcję czynników stresogennych.
 13. Pamiętaj, by się wysypiać. Śpij przynajmniej 6 godzin dziennie.

Długość detoksu organizmu

Detoks powinien trwać przynajmniej dwa tygodnie. Taki czas pozwoli naszemu organizmowi na oczyszczenie się. Jednak pod warunkiem, że naprawdę solidnie przestrzegamy wszystkich zasad. Nie ma tutaj miejsca na podjadanie, czy jakiekolwiek odstępstwa od planu. Każdy “zły” wybór będzie skutkował tym, że plan oczyszczania będzie trzeba zacząć od nowa.

Oczyszczanie za pomocą suplementów diety

Na rynku suplementów znajdują się też takie, które mają oczyścić nasz organizm. Pamiętajmy jednak, że taki slogan nie do końca jest prawdziwy. Żaden suplement nie oczyści naszego organizmu, jeśli równocześnie z jego stosowaniem będziemy stale niezdrowo jedli. Dlatego suplementy są dobrym rozwiązaniem na wspomaganie procesu oczyszczania, nie są jednak w stanie dać sobie rady same — bez naszej pomocy, czyli stosowania zasad zdrowego żywienia.

Eliminacid to suplement diety przeznaczony dla osób, które mają zakwaszony organizm. Produkt wspomaga organizm w oczyszczaniu. KUDZU Zioła w tabletkach to suplement dla osób, które spożywają za dużo alkoholu. Preparat również wspomaga oczyszczanie organizmu. Suplement AcaiBerry 900 wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Denoxinal pomaga usunąć metale ciężkie i wspomaga odbudowę wątroby. Suplement BioDrain wspomaga oczyszczanie organizmu, w tym również z nagromadzonych w nim toksyn.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.