10 sposobów na zmniejszenie ilości spożywanych kalorii

Ważne jest, by jeść zdrowo, to oczywiste. Jednak niemniej istotne, by jeść odpowiednią ilość pożywienia. Cięcie kalorii to doskonały sposób na zdrową utratę wagi. Jeśli utniemy ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii o 100, to rocznie nasza waga będzie spadała o 5 kg i to bez większego wysiłku i głodówek. Oto 10 prostych wskazówek na zmniejszenie ilości zjadanych kalorii, tak by nadal cieszyć się jedzeniem.

 

1. Zmień sposób gotowania.

Zmiana metod gotowania jest dobrym sposobem na ucięcie 100 kalorii lub więcej. Zmniejsz ilość dodawanej soli, zmień zwykły olej na kokosowy. Smażąc, możesz też użyć sprayu, który ma dużo mniej kalorii. "Jedna łyżka tradycyjnego oleju ma aż 120 kalorii"- mówi Tara Harwood dietetyczka w Cleveland Clinic w Cleveland, Ohio.

 

2. Pij wodę lub bezcukrowe napoje.

Pij wodę lub napoje, które mają zero cukru. Oczywiście nawet mimo braku cukru zawsze należy też zwrócić uwagę na zawartość kaloryczną. Warto unikać słodkich herbat, napojów kolorowych i gazowanych. Należy też uważać na napoje dla sportowców! W większości przypadków wypicie 5 butelek dziennie dodaje do naszego dnia 100 dodatkowych kalorii.

 

3. Uważaj na napoje kawowe!

Należy uważać na napoje kawowe (tzw. kawa rozpuszczalna), które są wypełnione kaloriami, ale też chemią. Jeśli jesteśmy smakoszami frappe może by spróbować zwykłej czarnej kawy? Zaoszczędzimy 100 kalorii dziennie, dokonując tej zmiany. Co gorsze, wystarczy wypić trzy słodzone kawy, by spożyć nadprogramowe 100 kcal.

 

4. Zmień patelnię.

Zmiana patelni na nieprzywierającą pozwoli nam na niestosowanie oleju. "To może pomóc zaoszczędzić dużo więcej niż 100 kcal w ciągu dnia"- mówi Dana M. Ellis dietetyk w UCLA Medical Center w Los Angeles. Dodatkowo nie wpłynie to na smak potraw, a będą one też znacznie zdrowsze i bezpieczne dla wątroby.

 

5. Interesuj się tym, co jesz.

Według National Institutes of Health kaloryczność posiłków z roku na rok wzrasta. 20 lat temu typowa mufinka miała o 15 kalorii mniej niż obecnie. Dwa kawałki pizzy pepperoni kiedyś miały 500 kalorii, a teraz mają 850. Warto więc o tym wiedzieć i interesować się spożywanymi kaloriami. Może to pomóc nam jeść świadomie, a przy tym ciąć kalorie.

 

6. Naucz się mówić "nie, dziękuję".

Tu potrzeba dużo silnej woli, ale nie jest to niemożliwe. Zamiast zamawiać jedzenie do pracy, zacznij sam szykować sobie posiłki. Wychodząc ze znajomymi, jedz mniej niż dotychczas. W kinie odmów sobie słonych przekąsek. W restauracji zrezygnuj z koszyka z pieczywem. To tylko niektóre przykłady, które możesz wprowadzić w życie, sam możesz wymyślić ich dużo więcej. Dzięki takiemu odmawianiu kalorii, które spożyjesz, znowu polecą w dół.

 

7. Unikaj gotowych sosów. 

Mała porcja majonezu to prawie 100 kalorii, a często na samą kapkę kładziemy dużo więcej. Prawdziwe bomby kaloryczne znajdziemy jednak w restauracjach. Te małe porcje sosów, które zazwyczaj domawiamy do dań głównych, są niezdrowe, tłuste i naładowane nadprogramowymi kaloriami. Warto z nich zrezygnować.

 

8. Uważaj na gotowe mieszanek i sosy do sałatek.

Sałatki mogą wydawać się zdrowe, a tak naprawdę mogą skrywać mnóstwo kalorii. To wszystko za sprawą sosów, które są do nich dodawane. Najlepiej jest stosować vinegrette lub oliwę z oliwek. Zamiast śmietany można dodać zdrowy humus. Mała zmiana, a kaloryczność sałatki znacznie spadnie.

 

9. Naucz się stosować zdrowe zamienniki.

Zamienniki pomogą ci uciąć kalorie, w czasie kiedy nadal będziesz mógł jeść swoje ulubione potrawy: Użyj chudego mleko, zamiast 2%; Jedz owsiankę zamiast kolorowych płatków z marketu; Zwykłą czekoladę zamień na gorzką; Zrób kurczaka z grilla zamiast smażonego; Zamień kolorowe jogurty na naturalne. Takie podejście jest bardzo proste i zdrowe.

 

10. Pij odpowiedzialnie.

Alkohol może być kolejnym źródłem ukrytych kalorii. Ze względów zdrowotnych, ale też aby ciąć kalorie, powinieneś pić nie więcej niż jeden do dwóch drinków. Zmniejszenie ilości kolorowych drinków o jednego to aż 100 kcal mniej!

 

Jak widzisz, zdrowe odżywianie i cięcie kalorii nie jest takie trudne! Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i wszystko staje się proste. Daj sobie czas na wprowadzenie zmian. Nie wszystko na raz, byś się nie zniechęcił już na starcie. Możesz zastosować jedną radę, kilka lub wszystkie. Wybór należy od Ciebie. Powodzenia!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.