Kategorie produktów

Kategorie produktów

Depresja

  • Relan - Naturalny Antydepresant, Na Stres i Uspokojenie
    Relan - Naturalny Antydepresant

    4.86 Bardzo dobry

    ilość opinii: 57

    Relan - Naturalny Antydepresant to suplement diety przeznaczony dla osób dorosłych,...

    Sprawdź
  • ETJA Olejek Pomarańczowy
    ETJA Olejek Pomarańczowy

    4.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    ETJA Olejek Pomarańczowy to produkt - olejek eteryczny. Niniejszy preparat jest przeznaczony do...

    Sprawdź
  • Intractum Hyperici
    Intractum Hyperici

    4.63 Bardzo dobry

    ilość opinii: 16

    Intractum Hyperici to roślinny produkt leczniczy w postaci płynu do stosowania w stanach napięcia...

    Sprawdź
  • Magnolia Tabletki
    Magnolia Tabletki

    4.52 Bardzo dobry

    ilość opinii: 23

    Tabletki Magnolia to suplement diety przeznaczony dla osób, które narażone są...

    Sprawdź
  • Hyperherba
    Hyperherba

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Hyperherba to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Niniejszy lek jest wskazany do...

    Sprawdź
  • Tonaxinum Forte na dzień
    Tonaxinum Forte na dzień

    4.45 Bardzo dobry

    ilość opinii: 20

    Tonaxinum Forte na dzień to suplement diety dostępny w postaci tabletek powlekanych. Suplement...

    Sprawdź
  • Naturalny Olejek Eteryczny Lawendowy
    Naturalny Olejek Eteryczny Lawendowy

    4.43 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Naturalny Olejek Eteryczny Lawendowy to olejek pozyskiwany z kwiatów lawendy,  o...

    Sprawdź
  • Arktyczny Korzeń tabletki
    Arktyczny Korzeń tabletki

    4.42 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Arktyczny Korzeń to suplement diety dostępny w postaci tabletek do podawania doustnego....

    Sprawdź
  • KEJ Olejek pomarańczowy
    KEJ Olejek pomarańczowy

    4.36 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    KEJ Olejek pomarańczowy​ to olejek eteryczny, zawierający w składzie olejek pomarańczowy o...

    Sprawdź
  • KEJ Olejek melisowy
    KEJ Olejek melisowy

    4.36 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    KEJ Olejek melisowy​ to produkt dostępny w postaci olejku eterycznego. Produkt jest...

    Sprawdź
  • Valuherb

    4.29 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Valuherb to produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek do podawania doustnego. Produkt ten...

    Sprawdź
  • Depresanum

    4.21 Bardzo dobry

    ilość opinii: 33

    Depresanum to suplement diety, który dostępny jest w formie tabletek powlekanych....

    Sprawdź
  • Deprim Forte
    Deprim Forte

    4.07 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Deprim Forte to lek dostępny w postaci kapsułek twardych. Preparat zaliczany jest do leków...

    Sprawdź

Depresja

Depresja

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że depresja należy w obecnych czasach do największych problemów zdrowotnych na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią około 10% całej populacji naszej planety.

Warto w takim razie dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej, bowiem każdy może być na nią narażony. Trzeba wiedzieć, jakie są jej objawy i co może zwiększać ryzyko jej wystąpienia.

Przygnębiający problem depresji

Depresja jest chorobą, która może spadać absolutnie na każdego – bez względu na płeć, wiek czy przynależność społeczną danej osoby. Same symptomy mogą być dość trudne do rozpoznania, bowiem choroba objawia się na wiele różnych sposobów.

Niestety, winę za brak odpowiedniej diagnozy bardzo często ponoszą sami chorzy. W czasie wizyt u lekarza nie mówią oni wystarczająco dużo o swoich uczuciach. Spowodowane jest to zazwyczaj wstydem. Dla wielu ludzi jest to sprawa dość krępująca; wydaje się nam, że zostaniemy uznani za "nienormalnych".

Objawy depresji

Różne wahania nastroju są rzeczą normalną, zatem praktycznie każdy od czasu do czasu odczuwa przygnębienie i smutek. Istnieją jednak różne stopnie złego samopoczucia.

W skrajnych przypadkach, kiedy przygnębienie jest rzeczywiście silne i utrzymuje się przez dłuższy czas prawdopodobnie można mówić o depresji. W takim stanie człowiek praktycznie nie może normalnie funkcjonować i zajmować się swoimi codziennymi obowiązkami.

Wielu ludzi błędnie zakłada, że depresja to wyłącznie złe samopoczucie. W rzeczywistości choroba ta całkowicie odbiera człowiekowi jakąkolwiek chęć życia i zainteresowanie codziennymi sprawami.

Tempo funkcjonowania człowieka znacznie zwalnia, spada samoocena, osoba taka nie potrafi się na niczym skoncentrować. Człowieka chorego nic nie cieszy, z pesymizmem patrzy w przyszłość i nie widzi dla siebie żadnej nadziei. Pojawiają się także liczne problemy zdrowotne. Depresji często towarzyszy bezsenność i ciągłe poczucie zmęczenia. 

Depresja poprzez swoje działanie bardzo źle wpływa na niektóre układy fizjologiczne w ciele człowieka. Znacznie pogarsza się krążenie, pojawiają się rozmaite bóle.

Przyczyny depresji

Osoby chorujące na depresję stopniowo stają się coraz mniej aktywne w życiu codziennym. Niestety, około 20-30% takich przypadków kończy się śmiercią samobójczą.

Co ciekawe, na depresję bardzo często chorują osoby po 50 roku życia. W tym okresie zachodzi wiele zmian życiowych. Człowiek przechodzi na emeryturę i przestaje wykonywać wiele funkcji, które zajmowały mu praktycznie całe życie.

Utrata aktywności zawodowej wiąże się nie tylko z "nudą", ale często także z problemami finansowymi. Bliscy ludzie zaczynają powoli odchodzić. Dzieci układają sobie własne życie, partnerzy życiowi umierają. U człowieka w tym wieku zaczyna pojawiać się coraz bardziej doskwierająca samotność. 

  • Depresja może być w dużym stopniu uzależniona od czynników genetycznych. Co prawda nie wpływają one zbytnio na rozwój tej choroby, ale znacznie mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia. W grupie największego ryzyka znajdują się zatem te osoby, których członkowie rodzin leczą się lub leczyli na takie choroby.
  • Istnieją także liczne inne czynniki, które znacznie wpływają na ryzyko wystąpienia depresji. Do tej grupy należy między innymi silny stres czy nawet warunki pogodowe.

Leczenie depresji

Nigdy nie wolno lekceważyć ani samej depresji, ani też jej leczenia. Jest to bardzo ciężka choroba przewlekła, która może powracać nawet po długim czasie od wyleczenia. Nie ustępuje również sama – wymaga opieki profesjonalnego lekarza i zastosowania odpowiednich środków.

Terapia farmakologiczna jest przygotowywana indywidualnie przy uwzględnieniu potrzeb i uwarunkowań danego pacjenta. Przy zastosowaniu odpowiednich środków pierwsze widoczne efekty pojawiają się zwykle w ciągu 6 – 12 tygodni, choć cała terapia powinna trwać dłużej – przynajmniej 6 miesięcy. 

Środki farmakologiczne powinny być wspomagane innymi działaniami, jak praca z psychoterapeutą. Niezwykle ważne jest także wsparcie bliskich osób. Rodzina osoby chorej musi zostać odpowiednio wyedukowana, aby wiedziała, jak postępować w określonych sytuacjach i jak odnosić się do pacjenta.

Inne metody stosowane są przykładowo w przypadku depresji występującej sezonowo, chociażby w związku z brakiem dostępu do światła słonecznego.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.