Dieta ketogeniczna - wszystko co warto o niej wiedzieć

Dieta ketogeniczna - wszystko co warto o niej wiedzieć

Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większą popularnością. Jej skuteczność oraz korzystny wpływ na zdrowie sprawiają, że zyskuje rzeszę zwolenników. Na jakich zasadach opiera się dieta? Czy każdy może ją stosować? Czy konieczne są wyrzeczenia? Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna skupia się głównie na wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów do niezbędnego minimum. Tym sposobem organizm odczuwa zdecydowany brak określonej liczby kalorii, które niezbędne są do wykonywania wszelkich czynności. W związku z tym osoba na diecie ketogenicznej musi spożywać znacznie większą liczbę tłuszczów, aby mogła prawidłowo funkcjonować i nie odczuwać nadmiernego zmęczenia. Według badań nadpodaż tłuszczów w diecie wcale nie powoduje, że zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Organizm bowiem pobiera energię właśnie z niej i tym samym szybciej dochodzi do jej redukcji.

Założenia diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nie ma nic wspólnego z piramidą żywienia. W tym przypadku kluczową rolę odgrywają tłuszcze, które w piramidzie znajdują się na samym szczycie, czyli powinny występować w menu jak najrzadziej. W diecie ketogenicznej niewskazane jest spożywanie węglowodanów i ograniczenie posiłków, w których występują. W zamian należy tak przygotowywać wyżywienie, żeby zawierało jak największą ilość tłuszczu. Według założeń tłuszcze powinny stanowić minimum 80% posiłku, a pozostałe 20% białka i węglowodany. Organizm osoby na diecie ketogenicznej nie ma możliwości pobierania energii z cukrów, więc wykorzystuje to, co jest dostępne, czyli tłuszcze. Z racji tego dochodzi do ketozy, czyli rozpadu tłuszczów. W wyniku tego procesu dochodzi do wytwarzania ciał ketonowych, których stężenie znacząco przekracza stężenie cukrów we krwi.

Jakie produkty jeść w diecie ketogenicznej?

Produkty w diecie ketogenicznej powinny zawierać jak największą ilość tłuszczy, przy czym nie mogą być zbyt mocno przetworzone. Zarówno nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone muszą występować w codziennych posiłkach. Mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna wprowadza do jadłospisu wiele ograniczeń i wykazuje małą ilość produktów dozwolonych. Nic bardziej mylnego. Zakres składników, które można dodawać do potraw, jest naprawdę szeroki. Dozwolone jest, chociażby spożywanie mięsa, warzyw, ryb i owoców morza, orzechów, nabiału (wysokotłuszczowego), jajek oraz wielu przypraw. Dieta ketogeniczna jest dość radykalna więc lepiej jej wprowadzenie skonsultować z lekarzem, a menu ustalić z dietetykiem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.