Polacy uwielbiają pić kawę. Najczęściej wybierają rozpuszczalną, mieloną, z dodatkiem mleka, śmietanki lub cukru. Mało kto wie, że na rynku dostępna jest też inna kawa, znacznie zdrowsza. To kawa zielona, czyli niepalone dojrzałełe lub niedojrzałe zaiarna kawy z gatunku Robusta. Chociaż w smaku jest mniej aromatyczna od swojej palonej siostry za to zawiera więcej nielotnych zawiązków i kwas chlorogenowy - prawdziwy hit w odchudzaniu.

Co zawiera zielona zielona kawa?

Kwas chlorogenowy (zawany także kawasem kawoilochinowym) jest silnym przeciwutleniaczem. Poza zielona kawą znajdziemy go karczochach, pokrzywie, śliwkach suszonych i głogu. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, antygrzybiczei hepatoprotekcyjne (chroni wątrobę i ułatwia jej regenerację). Obniża poziom cukru we krwi, zwiększa czułość komórek na insulinę, a także wpływa na metabolizm tłuszczu.

Wsród polifenoli zawartych z zielonej kawie znajdziemy też kwasy gentyzynowy i galusowy, które niszczą bakterie i wirusy, oraz kwas salicylowy, który działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Kolejnym ważnym składnikiem zielonej kawy jaest kofeina., która zmniejsza zmęczęnie, pobudza i poprawia przemianę materii. Kofeina razem z kwasem chlorogenowym obniża stopień przyswajania glukozy i zmniejsza możliwość magazynowaia glukozy pod postacią tłuszczu.

Uwaga!

Należy pamiętać, że zielona kawa działa tylko przy diecie niskotłuszczowej. Kwas chlorogenowy wspomoże walkę z nadwagą kiedy ograniczymy ilość spożywanych tłuszczy.

Działanie zielonej kawy

Zielona kawa:

- odchudza
- przyspiesza przemianę materii
- zmniejsza apetyt
- pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu
- dodaje energii
- wspomaga redukcję cellulitu
- zwiększa odporność organizmu
- chroni przed nowotworami (piersi, prostaty, odbytu)
- opóźnia procesy starzenia
- poprawia funkcjonaowanie nerek
- zmniejsza ryzyko cukrzycy

Przeciwskazaniem do stosowaia kuracji odchudzającej zieloną kawą są choroby takie jak: choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, a także ciąża , karmienie piersią i wiek poniżej 16 roku życia.

Jak przyrządzić zieloną kawę?  

Ziarna kawy najlepiej rozgnieść w moździerzu, są twarde i sprężyste. Po wrzuceniu do młynka mogłyby go uszkodzić. Wstępnie rozdrobnione ziarna można już wrzucić do młynka. Następnie dwie – trzy łyżeczki zmielonej kawy zalewamy wrzątkiem (optymalna temperatura to ok.90-95 stopni) około 200-250 ml. Należy odczekać kilka minut aż fusy opadną na dno. Zieloną kawę można posłodzić np. miodem, cukrem brzozowym, dodać mleko, cynamon lub kardamon. Smak zielonej kawy jest dość specyficzny – ziołowy, odrobinę goryczkowy, niektórym przypomina zieloną herbatę. Można więc mieszać zieloną kawę z klasyczną w proporcjach 2 części palonej na 1 część zielonej. Zalecana dzienna porcja to 2-3 filiżanki kawy dziennie. Można stosować ją profilaktycznie, może być także ważnym elementem diety podczas odchudzania.  Zieloną kawę możemy kupić w postaci ziaren, mieloną lub w postaci kapsułek.

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/p/BCfJW5Lp48F/
https://www.instagram.com/p/9ldBZeo-41/


 

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.