Octenisept czy Pudroderm – co sprawdzi się w przypadku uciążliwej wysypki?

Octenisept czy Pudroderm – co wybrać na wysypkę?

Swędzi, pojawia się stan zapalny i zazwyczaj kilka bąbli lub rumień. Tak w skrócie można opisać pojawiającą się od czasu do czasu wysypkę na ciele. Przyczyn jej pojawienia się jest kilka, w zależności od tego, czy jesteśmy dziećmi, czy osobami dorosłymi. U dzieci najczęściej spodziewać możemy się bardzo popularnej choroby wieku dziecięcego, czyli ospy lub np. wysypki alergicznej. U dorosłych może to być półpasiec oraz również wysypka alergiczna. 

W większości przypadków wysypka lub pojawiające się bąble swędzą. Jak sobie z nimi radzić? Co stosować, by pozbyć się uciążliwych wyprysków i zniwelować świąd?

Choroby z wysypką

Wysypka pojawia się najczęściej w przebiegu niektórych chorób lub jest objawem alergii, w ostatnich czasach coraz bardziej powszechnie występującej wśród dorosłych i dzieci. Ze zmianami skórnymi o charakterystycznym wyglądzie spotykamy się często w przypadku ospy, zwłaszcza u dzieci. 

Ospa jest chorobą, którą przechodzi się zwykle w najmłodszych latach życia, bardzo rzadko, gdy jest się już dorosłym. Oprócz przyjmowania doustnych leków przeciwwirusowych warto powstające wykwity skórne – grudki, pęcherzyki, krosty i strupki – pokrywać specjalnym preparatem, by je odkazić, złagodzić swędzenie, a przede wszystkim wyleczyć. Czego zatem używać, by zminimalizować przykre dolegliwości?  

Swędząca skóra

Preparaty na świąd

Jak wiadomo, wysypka jest niezwykle uciążliwym objawem. Miejsce, w którym się pojawia, staje się opuchnięte, ale przede wszystkim swędzi. Świąd jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem i zazwyczaj trudno powstrzymać się od drapania.

Jeśli choroba dotyka osoby dorosłej, pilnowanie się, by nie dotykać zajętej wysypką skóry, jest trudne. Zazwyczaj jednak zdrowy rozsądek bierze górę nad groźną w skutkach potrzebą sięgania ręką do zmian skórnych. U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, drapanie swędzących miejsc jest jak odruch bezwarunkowy i jakiekolwiek próby tłumaczenia, że nie należy dotykać chorej skóry, spełzają na niczym.

Pomocne mogą okazać się sprawdzone preparaty apteczne, które nie tylko pomogą wyeliminować uporczywy świąd, ale także sprawią, że wysypka czy bąble zaczną o wiele szybciej się goić. Takimi produktami są m.in. Octenisept oraz Pudroderm. Który medykament wybrać? Który okaże się najlepszy w przypadku występowania wysypki, rumienia czy bąbli? 

Odkażanie wysypki

Wszelkiego rodzaju zapalenie czy zranienie skóry jest uciążliwe. Boli, swędzi, a nawet szczypie. Dzieje się tak bardzo często dlatego, że w miejscu tym rozwija się stan zapalny, wywołany obecnością wirusów lub bakterii. Używając preparatów odkażających, jesteśmy w stanie pozbyć się nieprzyjemnego uczucia świądu, a także dość skutecznie wyeliminować bakterie czy wirusy. 

Octenisept jest lekiem odkażającym skórę i błony śluzowe, o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym. Octenisept dostępny jest w przystępnym i łatwym do użycia opakowaniu, dzięki czemu starsze dzieci mogą pod nadzorem rodziców samodzielnie aplikować preparat na otarcia lub skaleczenia. Wystarczy spryskać wysypkę  czy uszkodzoną skórę, by zminimalizować uczucie swędzenia. Jest to jeden z popularnych leków na wysypkę. Bardzo dobrze zwalcza wiele rodzajów szkodliwych drobnoustrojów. 

Octenisept można także użyć w przypadku występowania innego rodzaju wysypek lub bąbli. Jeśli chcemy przyspieszyć gojenie m.in. wysypki alergicznej lub bąbli po ukąszeniu komara, możemy spryskać je Octeniseptem. Warto wiedzieć, że np. nieleczony liszajec (objawiający się wysypką), może w przyszłości prowadzić do powstania niesztowicy – stanu, który powoduje blizny. 

Niwelowanie stanu zapalnego

Innym popularnym lekiem stosowanym na wysypkę i bąble na skórze, jest Pudroderm. Jest to preparat w formie zawiesiny, który nakładamy bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce. Lek z powodzeniem łagodzi wysypkę i zmiany skórne powstałe w przebiegu ospy. 

Medykament ten ma dodatkowo właściwości miejscowo znieczulające oraz chłodzące, a dzięki obecności tlenku cynku działa ściągająco i przeciwbakteryjnie. Mimo że ma postać lejącego się nieco kremu, szybko zastyga na wysypce. Bardzo łatwo zmyć go z ciała – schodzi podczas kąpieli lub pod bieżącą wodą. Znaczącym plusem Pudrodermu jest także to, że widać go na skórze. Dzięki temu, że ma postać białej zawiesimy, dokładnie wiemy, który wyprysk na skórze został pokryty. Jest to pomocne zwłaszcza w przypadku leczenia choroby, jaką jest ospa, gdzie wysypka jest dosyć znaczna i zwykle pokrywa całe ciało. Pudroderm ma także właściwości chłodzące, dzięki temu niweluje uczucie tzw. palenia skóry, które występuje podczas stanu zapalnego.

Leki na wysypkę pomagają złagodzić i przyspieszyć gojenie wykwitów skórnych powstałych w przebiegu różnych chorób. Działają kojąco i przede wszystkim odkażają zmienione chorobowo miejsca, dzięki temu niwelują uczucie świądu. 

Warto pamiętać o stosowaniu preparatów tego typu, gdyż dzięki temu możemy uniknąć konsekwencji w postaci blizn. Brak zastosowania leków na wysypkę, np. podczas występowania ospy wietrznej, może spowodować niesztowicę i pozostawić brzydkie blizny, np. na twarzy. Warto o tym pamiętać! Który lek zatem wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli zależy nam na widocznym pokryciu wysypki i ochłodzeniu nieco miejsca stanu zapalnego, wybierzmy Pudroderm. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.