Niektóre kobiety z łatwością przechodzą miesiączkę. Ich okresy przychodzą jak w zegarku, zaczynając i kończąc się prawie o tej samej porze każdego miesiąca oraz nie powodując wielu problemów zdrowotnych. Jednak inne kobiety doświadczają wielu fizycznych i/lub emocjonalnych objawów tuż przed i podczas menstruacji. Często skarżą się na obfite krwawienia, trudne do opanowania wahania nastroju oraz bardzo silny nieustający ból.
Co powoduje zaburzenia miesiączkowania?
Istnieje wiele przyczyn, które skutkują nieprawidłowym przebiegiem miesiączek, od stresu po poważniejsze schorzenia:
- Czynniki stresu i stylu życia
Przybieranie lub utrata wagi, stosowanie diety, podróże, choroba lub inne zakłócenia w codziennej rutynie kobiety mogą mieć wpływ na jej cykl menstruacyjny.
- Tabletki antykoncepcyjne
Większość tabletek antykoncepcyjnych zawiera kombinację hormonów estrogenu i progestyny (niektóre zawierają samą progestynę). Przyjmowanie lub odstawianie pigułek antykoncepcyjnych może wpływać na miesiączkę. Niektóre kobiety mają nieregularne miesiączki przez okres do sześciu miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
- Polipy lub mięśniaki macicy
Polipy macicy są małymi, łagodnymi naroślami w wyściółce macicy. Mięśniaki macicy to guzy, które przyczepiają się do ściany macicy. Guzy te są zwykle łagodne, ale mogą powodować obfite krwawienie i ból podczas miesiączki.
- Endometrioza
Występuje, gdy tkanka endometrium zaczyna rosnąć poza macicą. Często tkanka endometrium przyczepia się do jajników lub jajowodów. Endometrioza może powodować nieprawidłowe krwawienie, skurcze lub ból przed miesiączkami i w ich trakcie.
- Zespół policystycznych jajników
W zespole policystycznych jajników (PCOS) jajniki wytwarzają duże liczby androgenów, które są męskimi hormonami. Zmiany hormonalne mogą uniemożliwić dojrzewanie jajeczek, przez co owulacja może nie przebiegać konsekwentnie. Czasami kobieta z zespołem policystycznych jajników będzie miała nieregularne miesiączki lub całkowicie przestanie miesiączkować. Ponadto stan ten wiąże się z otyłością, bezpłodnością i hirsutyzmem (nadmiernym owłosieniem i trądzikiem).
- Przedwczesna niewydolność jajników
Ten stan występuje u kobiet poniżej 40. roku życia, których jajniki nie funkcjonują normalnie. Cykl menstruacyjny zatrzymuje się, podobnie jak w przypadku menopauzy.
Jak najczęściej przebiega leczenie zaburzeń miesiączkowania?
Leczenie zaburzeń miesiączkowania obejmuje leki dostępne bez e recepty lub przepisane przez ginekologa na e receptę oraz zabiegi chirurgiczne, z różnymi opcjami pośrednimi. Leczenia w głównej mierze zależy od diagnozy, nasilenia choroby, czy schorzenia, historii zdrowia i zaleceń lekarza.
Terapia lekami jest często skuteczna i stanowi dobrą opcję. Korzyści trwają tylko tak długo, jak lek jest przyjmowany, więc jeśli wybierzesz tę drogę, powinieneś wiedzieć, że leczenie to długoterminowe zobowiązanie. Z pomocą przychodzi e recepta. Niskie dawki tabletek antykoncepcyjnych, progestyna i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc w kontrolowaniu obfitych lub nieregularnych krwawień spowodowanych zaburzeniami równowagi hormonalnej.
Jeśli miesiączki ustały, przypisane przez ginekologa na e receptę doustne środki antykoncepcyjne i plastry antykoncepcyjne są bardzo skuteczne podczas przywracania regularnego krwawienia, chociaż nie usuną przyczyny zatrzymania krwawienia. Oba mogą również pomóc zmniejszyć przepływ menstruacyjny, poprawić i kontrolować wzorce menstruacyjne oraz złagodzić ból miednicy podczas menstruacji.
System domaciczny lewonorgestrelu (Mirena), jest zatwierdzony przez FDA do leczenia obfitych krwawień miesiączkowych u kobiet, które stosują antykoncepcję wewnątrzmaciczną jako metodę zapobiegania ciąży. System Mirena może być utrzymywany przez okres do pięciu lat. Mirena jest również określana jako wkładka domaciczna.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są dostępne zarówno bez e recepty, jak i na e receptę. Mogą pomóc zmniejszyć krwawienie miesiączkowe i skurcze. Większość „silniejszych” leków, wydawana jest wyłącznie na e receptę. Częste działania niepożądane to rozstrój żołądka, bóle głowy, zawroty głowy i senność.
Większość problemów związanych z cyklem menstruacyjnym można wyjaśnić. Istnieje szereg opcji leczenia, które pomogą złagodzić objawy. Jeśli twoje miesiączki wydają się przytłaczające, porozmawiaj o objawach z ginekologiem. Gdy Twoje objawy zostaną dokładnie zdiagnozowane, lekarz pomoże Ci wybrać najlepszą opcję leczenia, aby Twój cykl menstruacyjny działał jak najsprawniej. Miesiączka w organizmie kobiety odgrywa bardzo ważne zadanie, więc nie warto bagatelizować związanych z nią problemów.