Hemoroidy – alarmujące objawy, które mogą świadczyć o chorobie

Hemoroidy – alarmujące objawy, które mogą świadczyć o chorobie

Choroba hemoroidalna, która polega na przekrwieniu, powiększeniu i stanie zapalnym hemoroidów, uchodzi obecnie za problem społeczny i dotyka nawet ludzi w młodym wieku1. Jej podłoże jest wieloczynnikowe, a w grupie ryzyka znajdują się osoby otyłe, borykające się z nawykowymi zaparciami, uprawiające niektóre sporty (podnoszenie ciężarów) oraz kobiety ciężarne2. Po jakich objawach rozpoznać hemoroidy?

Krwawienie – podstawowy objaw choroby hemoroidalnej

Krwawienie z odbytu to podstawowy objaw choroby hemoroidalnej. Krew zauważalna jest podczas wypróżniania, szczególnie gdy stolec był trudny do oddania. Należy jednak pamiętać, że krew jest w tym przypadku świeża i czerwona. Jeżeli stolec ma ciemne zabarwienie lub obecne są w nim skrzepy, wówczas źródłem krwi nie są hemoroidy i w grę może wchodzić inne schorzenie, dlatego objaw ten należy zawsze zgłosić lekarzowi. Przeważnie krwawienia przy hemoroidach nie są bardzo intensywne, są jednak przypadki, gdy prowadzą do niedokrwistości gdy krwawienie trwa wiele tygodni2 3

Pozostałe objawy hemoroidów

Choroba hemoroidalna może przebiegać z różną intensywnością – jedni pacjenci przechodzą ją dosyć łagodnie, u innych objawy są intensywne i złożone. Oprócz krwawienia podczas wypróżniania możliwymi sygnałami, świadczącymi o hemoroidach, są:

  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
  • świąd, pieczenia, podrażnienie i dyskomfort w okolicach odbytu,
  • wyciek śluzu,
  • ból (doskwiera jednak dosyć rzadko i dotyczy zaawansowanych przypadków choroby),
  • wypadanie guzka krwawniczego (dotyczy hemoroidów wewnętrznych)3.

Co robić, gdy pojawią się hemoroidy?

Leczenie choroby jest uzależnione od stopnia jej zaawansowania. W przypadku niepokojących objawów, zwłaszcza krwi w stolcu, należy zgłosić się do lekarza, który oceni stopień zaawansowania choroby oraz dobierze odpowiednią terapię. Może ona ograniczyć się do działania miejscowego. Tutaj sprawdzają się kremy doodbytnicze lub czopki znieczulające i zmniejszające stan zapalny, które poprawiają komfort pacjenta takie jak Procto-Glyvenol. Czasami jednak postępowanie musi być nieco bardziej złożone i konieczne jest wdrożenie antybiotyków lub glikokortykosteroidów, a nawet leczenia zabiegowego (u większości pacjentów wystarczą jednak metody nieinwazyjne). Terapię można wspomóc ciepłymi kąpielami lub chłodnymi okładami. Warto także unikać alkoholu i ostrych przypraw, które mogą zwiększać krwawienie3.

Co zrobić, aby uniknąć nawrotów choroby?

Hemoroidy nie są przyjemne, dlatego dla pacjenta ważne jest nie tylko jak najszybsze pozbycie się objawów, ale też zmniejszanie ryzyka nawrotów. Na szczęście profilaktyka hemoroidów nie jest bardzo skomplikowana. Jej podstawą jest dieta bogata w dobre źródła błonnika pokarmowego, który znajduje się w produktach zbożowych (zwłaszcza w otrębach, płatkach, razowym pieczywie, kaszach), warzywach, owocach. Należy również pamiętać o piciu kilku szklanek wody każdego dnia. Uzupełnieniem zdrowej diety powinna być umiarkowana aktywność fizyczna, przynajmniej codzienny spacer2.

Hemoroidy to dosyć przykra przypadłość, na szczęście obecnie istnieją metody łagodzenia objawów, a dzięki kilku prostym zmianom w stylu życia ryzyko nawrotów może być znacznie mniejsze.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy.

Nazwa powszechnie stosowanej substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum).

Dawka substancji czynnej: (A)1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum).

Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu.

Wskazania do stosowania: (A, B)Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów.

Przeciwwskazania: (A, B)Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej.

Podmiot odpowiedzialny: (A, B)Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/11

1 Obcowska A., Kołodziejczak M. Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa. Nowa Med 2016; 23(2): 61-76.

2 Hemorrhoids. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268 Data dostępu: 5.02.2020.

3 Zych W. Hemoroidy. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy Data do-stępu: 5.02.2020

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.