Etiaxil, Antidral, Perspiblock... Koniec z nadmierną potliwością?

Etiaxil, Antidral, Perspiblock... Koniec z nadmierną potliwością?

Każdy się poci. Pot towarzyszy wysiłkowi, chorobom oraz letnim upałom. Problem pojawia się w przypadku nadmiernej potliwości. Utrudnia ona życie, powoduje dyskomfort fizyczny i psychiczny. Czy można pożegnać się z nadmierną potliwością? Jak pomagają w tym Etiaxil, Antidral i Perspiblock?

Spis treści: 

1. Dlaczego właściwie się pocimy?

Pocenie to naturalny, fizjologiczny proces. Pozwala utrzymać właściwą temperaturę ciała oraz pozbyć się zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. 

Ludzkie ciało posiada około 2-4 miliony gruczołów potowych, z czego najwięcej zlokalizowanych jest na dłoniach i podeszwach stóp. Produkowany przez te gruczoły pot składa się przede wszystkim z wody. Zawiera również sole, węglowodany, tłuszcze, związki mineralne i organiczne. Pot jest bezwonny – jego zapach uzależniony jest m.in. od flory bakteryjnej na powierzchni skóry danej osoby, jej nawyków higienicznych oraz sposobu odżywiania.

Wydzielanie potu naturalnie następuje na skutek:

  • wzrostu temperatury otoczenia;
  • wzmożonej aktywności fizycznej;
  • stresu;
  • emocji;
  • spożywania pikantnych potraw i napojów;
  • stanów chorobowych przebiegających z gorączką;
  • wahań hormonalnych (np. w okresie ciąży czy menopauzy);
  • działania lekarstw (efekt niepożądany działania niektórych leków).

2. Nadmierna potliwość – przyczyny 

W przypadku, gdy produkcja potu wymyka się spod kontroli – jest go bardzo dużo, a jego zapach jest dodatkowo bardzo intensywny – możemy borykać się z nadmierną potliwościa (hiperydozą). Obecnie szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 1% osób. 

Nadmierna potliwość może dotyczyć każdej okolicy ciała. Zazwyczaj dotyczy okolicy pach, dłoni i stóp, może występować także w postaci uogólnionej, na całym ciele (1). Mogą to być też poty zlewne lub pocenie nocne. Zawsze jednak taki stan generuje problemy natury fizycznej i psychicznej. Zakłóca normalne funkcjonowanie i wprawia w zakłopotanie. Frustruje, irytuje, powoduje spadek samooceny i trudności w relacjach międzyludzkich (2).

Na szczęście Istnieją sposoby, dzięki którym można skutecznie rozprawić się z problemem nadmiernej potliwości. Konieczne jest jednak znalezienie źródła wzmożonej produkcji potu, przyjrzenie mu się dokładnie i dobranie odpowiednich metod do walki z nim.

Czynnikiem wywołującym pocenie może być uwarunkowana genetycznie nadaktywność gruczołów potowych, może być ona również objawem niektórych chorób lub zaburzeń metabolicznych.

Nadmierna potliwość może towarzyszyć m.in. następującym chorobom i stanom:

  • infekcje. Zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Nadmierna potliwość może towarzyszyć nie tylko przeziębieniu czy grypie, lecz również gruźlicy czy malarii;
  • nadczynność tarczycy. Tutaj właściwy rezultat powinno przynieść leczenie hormonalne wdrożone przez endokrynologa;
  • cukrzyca (3). Pojawiający się tutaj stan niedocukrzenia (hipoglikemia) często wiąże się z wystąpieniem gwałtownego pocenia się (oblania zimnym potem);
  • nowotwory. Nadmierne pocenie może być objawem postępującej choroby nowotworowej krwi lub narządów wewnętrznych;
  • zawał mięśnia sercowego. Intensywny ból w klatce piersiowej, duszność i wzmożona potliwość mogą być objawami zawału serca. W takiej sytuacji należy niezwłocznie uzyskać pomoc medyczną;
  • zaburzenia neurologiczne. Nadmierne pocenie zlokalizowane po jednej stronie ciała bądź skupione w pewnych okolicach może sugerować zakłócenia fizjologicznej pracy układu nerwowego;
  • otyłość. Dobrym krokiem do wyciszenia problemu nadmiernej potliwości jest zrzucenie zbędnych kilogramów;
  • przewlekły i nadmierny stres. Nadprodukcji potu oparta na podłożu psychosomatycznym jest związana ze wzmożona aktywnością hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Wyciszenia problemu powinno nastąpić pod wpływem odpoczynku i zwolnienia tempa życia.

W przypadku zaobserwowania u siebie nadmiernej potliwości, najlepszym krokiem jest konsultacja z lekarzem.

Nadmierna potliwość może być oznaką choroby

3. Nieprzyjemny zapach potu

Jak już zostało wspomniane, pot nie posiada zapachu. Do powstania jego przykrej woni przyczyniają się w głównej mierze bakterie bytujące na powierzchni skóry. Metabolizując (przetwarzając) składniki potu wytwarzają nieprzyjemnie pachnące produkty uboczne. 

Warto zwrócić uwagę, że brzydki zapach potu może świadczyć o chorobie. Charakterystyczna woń potu pomaga postawić diagnozę m.in. o:

  • niewydolności nerek (zapach moczu);
  • fenyloketonurii (zapach myszy);
  • cukrzycy (zapach acetonu);
  • niewydolności wątroby (zapach wątróbki);
  • gruźlicy (zapach nieświeżego piwa).

W powyższych sytuacjach niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.


Zobacz również: ranking najlepszych produktów na nadmierną potliwość


4. Nadmierna potliwość – domowe sposoby i leczenie

Czy domowe sposoby na nadmierną potliwość są skuteczne i pomagają ją ograniczyć? Oczywiście! Dokładne przyjrzenia się swoim nawykom oraz diecie, a następnie modyfikacja ich pod kątem niwelowania wzmożonego wydzielania potu to spory klucz do sukcesu

O domowych sposobach na nadmierną potliwość oraz sposobach leczenia tej dolegliwości pisaliśmy w artykule: Nadmierna potliwość – znajdź na nią sposób

5. Apteczne preparaty na nadmierną potliwość

Jeśli domowe i naturalne sposoby na nadmierną potliwość okażą się niewystarczające, można rozejrzeć się za aptecznymi produktami dedykowanymi na tą dolegliwość. Apteki oferują w swoim asortymencie wiele preparatów o działaniu zewnętrznym i wewnętrznym, które zwiększają komfort życia i są wygodnym rozwiązaniem w walce z nadmiernym poceniem.

Proponowane tutaj produkty to zarówno leki, jak i suplementy diety czy dermokosmetyki. Ich kompozycje zawierają składniki wspomagające ograniczenie nadmiernego wydzielania potu, blokujące wydzielanie potu lub wpływające na regulację mechanizmów związanych z poceniem.

W aptekach możemy znaleźć produkty o następujących formach:

  • zasypki – dedykowane przede wszystkim na nadmierną potliwość stóp (jak np. Proftin-M, który dodatkowo wspomaga ochrona przed infekcjami grzybiczymi);
  • płyny – wspomagające walkę z nadmierną potliwością stóp, dłoni czy pach (jak np. Antidral);
  • aerozole – produkty, których forma sprzyja higienicznej aplikacji na skórę ciała (jak np. Odoban spray);
  • preparaty roll-on – na skórę dłoni, stóp czy pach (jak np. Etiaxil);
  • kremy – przeznaczone głównie do stosowania na dłonie czy stopy (jak np. Vichy Podexine); 
  • żele pod prysznic – wspomagające ograniczenie nadmiernej potliwości całego ciała (jak np. Medispirant żel);
  • tabletki – przeznaczone do stosowania wewnętrznego, zawierające często wyciągi roślinne wpływające na normalizację i regulację wydzielania potu (np. Perspiblock, Antyperspirant tabletki).

Patrząc przez pryzmat mechanizmu działania są to:

  • antyperspiranty – środki o działaniu miejscowym, zawierające substancje zwężające ujścia gruczołów potowych (m.in. soli glinu), ograniczających dzięki temu wydzielanie potu. Antyperspiranty hamują również rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozkładanie potu i towarzyszący temu nieprzyjemny zapach. Są one łatwo dostępne i skuteczniejsze w działaniu niż maskujące przykry zapach potu dezodoranty;
  • blokery – preparaty o wysokim stężeniu substancji zwężających ujścia gruczołów potowych, przeznaczone do miejscowego stosowania na noc. W porównaniu z antyperspirantami, używa się ich rzadziej, bo tylko 2-3 razy w tygodniu, na noc. Mogą jednak działać drażniąco na delikatną i wrażliwą skórę;
  • regulatory pocenia – produkty zawierające składniki wpływające na normalizację wydzielania potu. 

Szeroki asortyment środków na nadmierną potliwość pozwala na znalezienie odpowiedniej dla siebie formy produktu. Z drugiej strony pojawia się jednak dylemat, który z nich jest skuteczny. Który wybrać, aby pożegnać się z nadmierną potliwością?

6. Etiaxil

Etiaxil Original jest antyperspirantem w formie roll-on, przeznaczonym do stosowania miejscowego. Stosowanie tego dermokosmetyku wspomaga ograniczenie wydzielania potu oraz eliminuje problem przykrego zapachu potu. Działanie produktu zostało potwierdzone przeprowadzonymi badaniami klinicznymi.

Antyperspirant aplikuje się wieczorem, na czystą i osuszoną okolicę pach. Jedno użycie zapewnia  do 3-5 aktywnej ochrony przed poceniem, a jedno opakowanie wystarcza na 2-3 miesiące systematycznego stosowania.

Formuła Apx zapewnia aktywny system ochrony oraz pielęgnacji skóry. Pomaga kontrolować i ograniczyć problem nadmiernej potliwości, zapewniając dodatkowo ochronę przed przykrym zapachem potu oraz ochronę przed podrażnieniem skóry. Składnikiem aktywnym tego produktu jest chlorek glinu, zwężający ujścia gruczołów potowych.

Produkt ten doceniany jest przez użytkowników przede wszystkim za niezawodność i skuteczność działania.

Jego cena w aptekach wynosi 35,00 – 53,49 zł* (15 ml).

Producent: ASPEN PHARMA

Etiaxil Original – antyperspirant na nadmierną potliwość

7. Antidral 

Antidral jest lekiem w postaci płynu, również przeznaczonego do miejscowego stosowania na skórę pach, stóp i dłoni.

Substancja czynna formulacji produktu, chlorek glinu (100 mg w 1 g płynu) łagodzi nadmierne wydzielanie potu i nadmierną aktywność gruczołów potowych, a substancje pomocnicze ułatwiają ten proces, dodatkowo chroniąc naskórek przed zakażeniami.

Stosowanie tego preparatu pomaga zlikwidować lub złagodzić przykre objawy towarzyszące nadmiernej potliwości. Aplikuje się go rano, na umytą i osuszona skórę – codziennie, lub w przypadku mniejszego nasilenia problemu nadmiernej potliwości – co 2-3 dni.

Antidral cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, głównie dzięki skutecznemu ograniczaniu wydzielania potu, niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu potu.
Według użytkowników świetnie sprawdza się w przypadku nadmiernej potliwości stóp.

Cena tego preparatu wynosi 17,19 – 31,25 zł* (50 ml).

Podmiot odpowiedzialny: TEVA

Antidral – lek na nadmierną potliwość

8. Perspiblock 

Tabletki Perspiblock to suplement diety, którego stosowanie wspomaga niwelowanie przykrych objawów towarzyszących nadmiernej potliwości oraz sprzyja normalizacji procesów związanych z poceniem się.

Preparat ten zawiera starannie wyselekcjonowany zestaw wyciągów roślinnych: z liści szałwii, ziela skrzypu, pokrzywy i melisy. Składniki te działają “od środka” na organizm, wpływając korzystnie na ograniczenie nadmiernej potliwości wszystkich okolic ciała.

Zalecane spożycie tego preparatu to 3 razy dziennie po 1 tabletce, popijając odpowiednią ilością wody.

Opinie użytkowników na temat tabletek Perspiblock są podzielone – część z nich jest bardzo zadowolona i chętnie rekomenduje je innym, inni nie zauważają u siebie efektów działania produktu, co zniechęca ich do dalszego stosowania.

Cena jednego opakowania produktu wynosi 16,58 – 35,91 zł* (60 tabletek).

Podmiot odpowiedzialny: AFLOFARM

Perspiblock – tabletki na nadmierną potliwość

9. Wnioski

Problem nadmiernego wydzielania potu jest uciążliwy i utrudnia codzienne życie. Nadmierna potliwość nie jest jednak wyrokiem! Nie musi być też problemem, czego dowodem jest popularność aptecznych produktów, jak Etiaxil, Antidral i Perspiblock.

W przypadku borykania się z nadmierną potliwością zachęcamy, aby jej nie bagatelizować i skorzystać z wizyty u lekarza. Znalezienie przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego postępowania jest zawsze skuteczniejsze od stosowania doraźnych środków na własną rękę.

Pamiętajmy także o dbaniu o higienę osobistą. To najlepszy sojusznik w walce z nadmiernym wydzielaniem potu.

*Dane Ceneo 09.07.2019 r.

Bibliografia
1. https://emedicine.medscape.com/article/1073359-overview
2. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/hyperhidrosis
3. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hyperhidrosis-causes-11#1

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.