Wytwarzanie nadmiernej ilości potu to bardzo nieprzyjemna i obniżająca samoocenę dolegliwość. Jej przyczyny mogą być różne, najczęściej jest to indywidualna cecha, lecz może być także objawem wielu chorób. Nadpotliwość często utrudnia życie zawodowe, kontakty towarzyskie oraz codzienne funkcjonowanie. Dla wielu osób staje się powodem wstydu, zażenowania, niekiedy doprowadza do stanów depresyjnych. Jak sobie z nią poradzić?
Kiedy mówimy o nadmiernej potliwości?
Taki stan możemy stwierdzić, gdy nasz organizm wydziela większą ilość potu, niż jest to potrzebne do odpowiedniej termoregulacji. Nadmierne wydzielanie potu najczęściej dotyczy okolicy pachowej, dłoni i stóp.
O nadpotliwości możemy mówić, gdy:
- Dłonie stają się lepkie, wilgotne, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności, np. trzymanie długopisu
Stopy stają się wilgotne, lepkie, mokre, ślizgają się w butach
Pot przesiąka przez ubranie
Pocimy się często bez określonej przyczyny
Osoby, które cierpią na tę dolegliwość, miewają dodatkowo problemy skórne np. infekcje grzybicze czy bakteryjne. Wilgotna skóra to idealne środowisko dla chorobotwórczych patogenów.
Jak radzić sobie z nadprodukcją potu?
Osoby cierpiące na hiperhydrozę często stają się wycofane, wstydzą się spotkań towarzyskich, cierpią na depresję.
Warto zatem poznać 4 zasady, które pomogą zminimalizować pocenie się i przywrócić komfort życia:
- Blokery potu – Perspirex zapewnia utrzymanie suchej skóry i, co za tym idzie, przywraca komfort. Blokuje gruczoły potowe nawet do 5 dni. Użycie blokera jest bardzo łatwe, należy przed snem wyrolować miejsca nadmiernego pocenia – aplikuje się go raz na 3 do 5 dni. Jego formuła została opracowana tak, by eliminować problem wydzielania potu. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie https://perspirex.com.pl/
Higiena – miejsca, które narażone są na nadmierną potliwość, należy kilka razy w ciągu dnia przemywać – najlepiej samą wodą.
Ubrania – powinny być z naturalnych, przewiewnych materiałów.
Buty – najlepiej sprawdzą się te skórzane lub z materiałów naturalnych umożliwiających przepływ powietrza.
Przyczyny nadpotliwości
Przyczyn powstawania nadpotliwości możemy upatrywać w czynnikach genetycznych, środowiskowych czy emocjonalnych. Może być to także objaw chorobowy. Nadpotliwość może także objawiać się w sytuacjach stresowych czy w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, to zjawisko całkowicie naturalne. Najczęściej do nadprodukcji potu dochodzi w okresie dojrzewania czy w okresie menopauzy.