Sposoby na przykry zapach stóp

Przy stopach znajdują się liczne gruczoły potowe. Często przy nadczynności tych gruczołów blisko stopy pojawiać się będzie nieprzyjemny zapach. Taka dolegliwość przede wszystkim pojawia się w okresie ciepłych dni oraz w momencie, gdy będziemy cały dzień trzymać stopy w butach, które wykonane są ze sztucznego tworzywa. Wystarczy kilka różnych pomysłów i szybko uda się problem przykrego zapachu stóp pokonać. 

Skąd się bierze przykry zapach stóp?

Pot, który wydzielany jest przez naszą skórę tak naprawdę staje się pożywką dla bakterii, które będą pasożytować na naszej skórze. Bakterie takie żywić się będą tym co znajduje się w pocie i przekształcać mogą go w inne związki, które również mają przykry zapach. Dlatego właśnie mimo przestrzegania higieny osobiste utrzymywanie świeżego zapachu stóp staje się bardzo trudne na dłuższą metę.

Obecnie mamy jednak liczne kosmetyki, dzięki którym uda się ten proces w jakieś mierze ograniczyć. W składzie znajdują się takie elementy, które traktować będą bakterie jako pożywkę i uda się rozkładać pot na składniki przez co uda się oczywiście zabezpieczyć stopy tak, że pojawienie się przykrego zapachu będzie ograniczone. Dzięki temu przez cały dzień jest szansa na to, by poradzić sobie z pojawiającym się brzydkim zapachem stóp. 

Sposoby na świeże stopy

Jako najlepszą ochronę dla stóp i możliwość utrzymania ich w czystości będzie ich regularne mycie. Stopy powinno się myć każdego dnia rano, również przed snem. Trzeba używać takiego mydła, które będzie miało charakter antybakteryjny. Można zastosować również ciepłą wodę. Unikać powinniśmy jednak wody gorącej, ponieważ w pewnych sytuacjach może ona nawet spowodować, że ilość wydzielanego potu będzie większa. Po każdej kąpieli na pewno trzeba bardzo dokładnie osuszyć stopy, tak by wytrzeć między innymi przestrzenie między palcami. Nie można zostawiać stóp mokrych, ponieważ to spowoduje grzybicę. 

Jeśli problem przykrego zapachu stóp nas dotyczy warto będzie oczywiście zdecydować się na stosowanie specjalnego dezodorantu. Poza nieładnym zapachem może nam również dokuczać potliwość i w takim przypadku trzeba stosować antyperspirant. Dzięki niemu będzie można sobie ograniczyć problem niekorzystnego zapachu, ale również uda się pokonać nadmierną potliwość. Zawarty w kosmetyku glin wnikać będzie w kanaliki gruczołów potowych i dzięki temu uda się je w jakieś mierze zablokować. W ten sposób można ograniczać proces pocenia nawet na kilka godzin. Kosmetyki do stóp nadają się także do stosowania na noc. Dzięki nim pocenie się nie będzie takim problemem. Jeśli aktywność fizyczna jest dla nas czymś normalnym trzeba po każdym treningu wymieniać skarpety i myć stopy. Potem na stopy należy nałożyć czy to dezodorant czy antyperspirant. 

W momencie, w którym dotyczy nas problem przykrego zapachu stóp musimy szczególnie o swoje stopy zadbać. Nie powinno się w takim przypadku wybierać jakiegoś obuwia, które wykonywane jest z tworzyw sztucznych. Starać się powinniśmy o wybór takich butów, które wykonywane będą z prawdziwej skóry.

Warto także zwracać uwagę na to jakie skarpetki wybieramy. Najlepiej decydować się na taką propozycje, która w 100% wykonywana jest z bawełny albo dzianiny. Takie skarpetki jak wiadomo będą dużo lepsze dla skóry. Jeśli zauważmy, że skóra na naszych stopach zaczyna się znacząco łuszczyć i będzie podrażniona na pewno będzie to moment, w którym warto się skontaktować z lekarzem i skonsultować ten problem. Lekarz będzie w stanie najlepiej ocenić czy taki zapach stóp wynika z jakieś infekcji czy innego powodu. Będzie mógł jednocześnie przepisać nam jakieś odpowiednie środki pozwalające na pokonanie problemu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.