Laserowa korekcja wzroku to coraz popularniejszy sposób na pozbycie się problemów z widzeniem. Dzięki specjalistycznej technologii z zakresu okulistyki określana jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów, a dokładna diagnostyka zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia powikłań. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowego usuwania wady wzroku?
Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania do zabiegu
Soczewki kontaktowe stały się Twoją ponurą rzeczywistością, a okulary korekcyjne niewygodnym dodatkiem? Wady wzroku potrafią wpłynąć na komfort życia i niekiedy sprawiają, że realizowanie celów zawodowych oraz dążenie do spełnienia marzeń staje się niemożliwe. Jeżeli zależy Ci na wygodzie i poprawie widzenia, warto zastanowić się nad laserową korekcją wzroku.
Przed zabiegiem pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce, która wpływa m.in. na harmonogram wizyt w klinice i plan rekonwalescencji. Jakie mogą być przeciwwskazania do laserowego usuwania wady wzroku? Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje:
- przeciwwskazania względne – ustępują po pewnym czasie, a zabieg może być przeprowadzony w późniejszym terminie;
- przeciwwskazania bezwzględne – całkowicie uniemożliwiają dokonanie laserowej korekcji wzroku, bez względu na inne czynniki.
Warto pamiętać, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu. Dzięki profesjonalnej opiece, odpowiedniemu przygotowaniu i dokładnym badaniom, ryzyko wystąpienia powikłań i komplikacji jest zminimalizowane.
Borykasz się z wadą wzroku? Umów się na konsultację i sprawdź, czy możesz poddać się laserowej korekcji wzroku w Klinice Optegra: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku
Laserowe usuwanie wady wzroku – najczęstsze przeciwwskazania
Zastanawiasz się, czy zostaniesz pozytywnie zakwalifikowany do laserowej korekcji wzroku? Oto kilka najczęstszych przeciwwskazań względnych i bezwzględnych, które mogą wpłynąć na decyzję lekarza o przeprowadzeniu zabiegu:
- Niestabilna wada wzroku
Jednym z najważniejszych przeciwwskazań względnych do wykonania zabiegu jest nieustabilizowana wada wzroku. Pogłębiająca się krótkowzroczność lub nadwzroczność wpływają na jakość widzenia, a laserowa korekcja wzroku nie wyeliminuje postępującej wady wzroku. Jeżeli zauważyłeś, że od roku Twoja wada wzroku się nie zmieniła, warto umówić się na konsultację w klinice okulistycznej.
- Zespół suchego oka i jaskra
Zarówno jaskra, jak i zespół suchego oka, należą do grupy przeciwwskazań bezwzględnych. Nie tylko wpływają na komfort życia, ale także stanowią podstawę odmowy przeprowadzenia korekcji wady wzroku. Zabieg może nasilić dolegliwości towarzyszące schorzeniom, a sam proces rekonwalescencji znacząco wydłużyć. Laserowe usuwanie wady wzroku nie zatrzyma postępu choroby i w ostateczności może okazać się całkowicie nieskuteczne.
- Wiek
Pacjent, który zdecyduje się na zabieg korygujący wadę wzroku, powinien mieć ukończone 21. lat – przyjęto, że to właśnie w tym wieku gałka oczna jest w pełni wykształcona. Zdarza się, że osoby, które osiągnęły pełnoletność, mogą poddać się poprawie jakości widzenia, jednak na ostateczną decyzję wpływa wiele innych czynników. Podobnie jest z pacjentami po 55. roku życia – przez naturalne procesy fizjologiczne ich zmysł wzroku jest w coraz gorszej kondycji. Im bardziej zaawansowana jest wada, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną zakwalifikowani do zabiegu.
- Cukrzyca i choroby autoimmunologiczne
Cukrzyca i choroby autoimmunologiczne mogą znacząco wpłynąć na proces rekonwalescencji pacjenta. Osłabiony organizm wymaga więcej czasu na całkowite wyzdrowienie, a stany zapalne czy nieustabilizowany stan zdrowia oddziałują m.in. na układ odpornościowy. Osoby borykające się ze schorzeniem z grupy chorób autoagresywnych jeszcze przed konsultacjami w klinice okulistycznej powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu remisji lub unormowania wyników badań.
Lista przeciwwskazań jest o wiele dłuższa – każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i zależy w głównej mierze od stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli chcesz poddać się laserowej korekcji wzroku, udaj się na konsultację, a po przeprowadzonych badaniach poznasz opinię lekarza.