Jak powstaje reumatoidalne zapalenie stawów? Jak je leczyć?

Jak powstaje reumatoidalne zapalenie stawów? Jak je leczyć?

Dodano: 23-04-2015

chrząstka stawowa sprawność stawów stawy

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy choroby mogą być nieswoiste, dlatego nie każdy chory odczuwa chorobę w ten sam sposób. Najczęściej oprócz samego bólu stawów występuje również stan podgorączkowy. Chory czuje się znużony, smutny i zmęczony, a przy tym więcej i częściej się poci. Chorzy nie mają apetytu, a przez to tracą na wadze.

W okolicach stawów, szczególnie rąk, chorzy czują mrowienia, drętwienia, rozgrzania, a przy tym są nadwrażliwi na zimno i obserwują zaczerwienia niektórych miejsc na ciele.

Same stawy zaczynają boleć, chory obserwuje ich powolny obrzęk, przez co zmniejsza się ich ruchomość. Najbardziej rozpoznawalnym objawem choroby jest tzw. „sztywność poranna”. Po przebudzeniu chory z początku nie może wykonywać ruchów, ponieważ każdy ruch rodzi ogromny ból – sztywność i obrzęk stawów uniemożliwiają działanie.

Kolejnym z objawów łatwych do zaobserwowania są tzw. guzki reumatoidalne. Występują one pod skórą, są twarde i niebolesne.

 

Jak choroba działa na chorego?

  • Doprowadza do destrukcji stawów

  • Powoduje zniekształcenia stawów

  • Dochodzi do zaniku mięśni międzykostnych i glistowatych, a przy tym maleje siła mięśni

  • Upośledza ich podstawowe funkcje

  • Prowadzi do występowania przykurczów i skurczów

  • Prowadzi do niepełnosprawności z powodu niemożności normalnego poruszania się

  • Może być przyczyną przedwczesnej śmierci

 

Leczenie i środki zaradcze

Chory powinien przyjmować leki modyfikujące przebieg choroby (np. sole złota). Podaje się również leki z grupy LMPCh. Z wyboru podaje się metotreksat, ale jeśli nie przynosi on pozytywnych rezultatów to można rozpocząć terapię leflunomidem. Dodatkowo chory powinien przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jeśli dolegliwości są zbyt silne, aby poradzić sobie bez nich. Leki biologiczne, które się podaje to z reguły inhibitory TNF, interleukiny czy przeciwciała lub leki zmniejszające aktywność niektórych komórek.

Chory powinien również rozpocząć rehabilitację. Można spróbować kinezyterapii lub krioterapii, ostatnio popularna jest również magnetoterapia.

 

Co można zrobić dla siebie samemu?

Dowiedziono, że w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów pomocna może okazać się dieta. Suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 pomoże pomóc w leczeniu choroby i pozbyciu się niektórych szkodliwych objawów. Stosowanie takiej diety może pomóc przede wszystkim w zmniejszeniu odczuwanego bólu i sztywności.

Zapraszamy na ZnamLek.pl - baza rzetelnych opinii o lekach

 

 

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.