Zdrowy tryb życia cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością

Zdrowy tryb życia cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością

Można powiedzieć, że obecnie panuje moda na bycie „fit”. Ale czy na pewno wiemy na czym dokładnie to polega? 

Niestety wiele osób zaczynających prowadzenie zdrowego trybu życia, nie ma odpowiedniej wiedzy na ten temat.

Na zdrowy styl życia składają się: odpowiednia dieta, ćwiczenia i aktywność fizyczna, odpoczynek, a także pozytywne podejście do życia. Poza fizycznymi aspektami, równie ważny jest stan psychiczny. 

Zdrowa dieta

Odpowiednia dieta to taka, która dostarcza ważnych składników odżywczych, a także błonnika, witamin i soli mineralnych. Ważne, by proporcje dostosować do płci i wieku - inną dietę powinna stosować 40-letnia kobieta, a inną 15-letni chłopak. Każdy jednak powinien przestrzegać kilka najważniejszych zasad: 

- spożywanie 5 posiłków dziennie; 
- równe odstępy między posiłkami ( 3-4godziny);
- eliminacja lub ograniczenie do minimum spożywania alkoholu, papierosów i innych niezdrowych używek;
- koniecznie jeść śniadania, jest to najważniejszy posiłek dnia:
- ostatni posiłek o 18-tej to mit. Istotne jest, by kolację zjeść dwie godziny przed snem.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna

W tej kwestii bardzo ważna jest systematyczność. Bardzo często pojawia się słomiany zapał do ćwiczeń - nadchodzi nagle i bardzo szybko znika. 

Nie poddawajcie się zbyt szybko - by prowadzić zdrowy tryb życia konieczna jest regularna aktywność fizyczna. Ważne jest także urozmaicenie, korzystanie z różnych form aktywności równocześnie - tak, by znudzenie nie nadeszło zbyt szybko. 

Ćwiczenia nie muszą oznaczać pocenia się na siłowni - można ćwiczyć w domu, a także: pływać, spacerować, biegać, uczęszczać na aerobik czy fitness. 

Odpoczynek

Bardzo ważna jest regeneracja. Trzeba znaleźć czas na odprężenie i odpoczynek. Błędne jest jednak rozumowanie odpoczynku jako „buszowania” w internecie. 

Warto wybrać się na łono natury, spacer do parku, tak by faktycznie się odprężyć. Pamiętajmy, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu ( potrzebujemy go ok.8 godzin dziennie). Korzystajmy też z urlopów i wyjeżdżajmy na wakacje. 

Pozytywne podejście do życia

Niezwykle istotny jest stan psychiczny, wpływa on na każdą sferę życia. Bez pozytywnego podejścia nie będzie osiągnięć. Ważne, by dostrzegać pozytywy. Jak to robić?

Wyznaczajmy sobie cele ( takie, które są możliwe do zrealizowania), dokonujmy samooceny, dostrzegajmy sukcesy. To sprawi, że pojawi się poczucie zadowolenia i samorealizacji. 

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/bilyalova_sveta/

https://www.instagram.com/femme_felis/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.