Wygodna poduszka to element, którego nie możemy pozbawić naszej sypialni, jeśli zależy nam na faktycznym wypoczynku. Poduszka podpiera odcinek szyjny kręgosłupa i głowę, pomagając się rozluźnić. Ponadto może pomóc... przestać chrapać!
Do czego służy poduszka?
Każdy stawiający na komfort swoich klientów producent łóżek wprowadza na rynek pełną gamę produktów, które się uzupełniają i pomagają uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne, jakie płyną z regeneracyjnego snu. Z tego względu pośród wyposażenia do sypialni oferowanego przez markę Hilding znajdziemy nie tylko materace, z których firma słynie, ale także poduszki i ramy łóżka.
Uzupełnianie swojej sypialni warto rozpocząć od dobrania odpowiedniego materaca - to on jest podstawą. Nie oznacza jednak, że poduszka powinna być bagatelizowana - zbyt twarda poduszka na miękkim materacu będzie powodować wyginanie się odcinka szyjnego kręgosłupa. Spanie na twardym materacu wespół z miękką poduszką skończy się na niedostatecznym oparciu tego odcinka kręgosłupa i "opadaniu" głowy.
W obu przypadkach źle dobrana poduszka może skutkować bolesnością kręgosłupa, migrenami, a nawet zaburzeniami układu krążenia! A to wszystko zniweluje efekt, jaki można uzyskać przy doskonałej jakości materacu. Dlatego nie warto oszczędzać na tym ważnym akcesorium i zafundować sobie odpowiednią poduszkę do naszej klasy materaca.
Czy ta poduszka jest dla mnie odpowiednia?
Aby ocenić, czy wybrana przez Ciebie poduszka do spania jest dopasowana do realnych potrzeb, skorzystaj z pomocy drugiej osoby. Jak już wiemy, do przeprowadzenia testu niezbędny będzie także materac, który planujemy zakupić lub który mamy już w domu. Połóż się na nim na plecach, pod głową kładąc poduszkę. Twoje ramiona powinny spoczywać na materacu, a poduszka powinna podpierać szyję i głowę. W takiej pozycji, jeśli poduszka jest dobrze dobrana, Twoja twarz powinna być równolegle skierowana do sufitu. Druga osoba może pomóc Ci ocenić, czy tak jest. Jeśli Twój podbródek jest zadarty oznacza to, że potrzebujesz twardszej poduszki lub wyższej. Jeśli podbródek kieruje się w stronę obojczyków, poduszka jest zbyt wysoka lub zbyt twarda.
Kształt poduszki a jej walory
Nie daj sobie wmówić, że istnieje jedna poduszka idealna dla wszystkich. Jeśli jesteś posiadaczem wąskich ramion, potrzebujesz niższego podparcia pod szyją - sprawdzają się tutaj miękkie, niskie poduszki. Jeśli przeciwnie, Twoje ramiona są szerokie - testy zacznij od poduszek wysokich i twardych. Pamiętaj, że specjaliści zalecają spanie na plecach lub boku - spanie na brzuchu nie jest rekomendowane, ponieważ w tej pozycji trudno utrzymać prawidłową, fizjologiczną pozycję kręgosłupa i podlega on licznym przeciążeniom. Jeśli mimo to, nie potrafisz sobie wyobrazić spania bez tej pozycji - zrezygnuj z poduszki.
Poduszki ergonomiczne mają różne profile - są wgłębione, zaokrąglone i płaskie. Każde z nich odznaczają się odrobinę innymi właściwościami i polecane są bardziej dla osób śpiących na plecach lub na boku. Kształt ma jednak drugorzędne znaczenie, jeśli wyżej opisany test przebiega pozytywnie.
Z jakiego materiału powinna być ergonomiczna poduszka?
Wysokiej klasy poduszki wykonane są z tych samych rodzajów pian, co najwyższej jakości materace. Przykładowo w gamie Hilding znajdziemy poduszki wykonane z włókien węglowych z dodatkiem termoelastycznej pianki Visco (np. Antistress Carbon). Wszystkie pokryte są ściąganym do prania pokrowcem z wysokogatunkowej dzianiny, który wydłuża żywotność poduszki, chroniąc wkład przed zabrudzeniem.
Pamiętajmy, że zakup materaca jest doskonałą inwestycją we własne zdrowie, nie warto jednak zapominać o z pozoru nieistotnym dodatku, jakim jest poduszka.